۶۱ هزار هکتار باغ در اراضی شیبدار کشور احداث شد

[ad_1]

مسعود منصور روز پنجشنبه در آیین بهره برداری  ازچهار هزار و ۴۰ هکتار باغ در اراضی شیبدار لرستان با حضور رییس جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس افزود: حاصل این اقدام ایجاد بیش از ۲۰ هزار شغل مستقیم و ۱۸۳ هزار تن افزایش تولید می باشد.

وی اظهار داشت: امسال  نیز ایجاد ۱۶ هزار و ۸۰۰ هکتار باغ به این عرصه ها  اختصاص یافته که ۱۴ هزار هکتار آن گونه های درختی و باغی و مابقی گیاهان دارویی است که با بهره برداری از نی سطح نیز پنج هزار و ۶۱۰ شغل و افزایش ۱۰۸ هزار تنی محقق می شود.

وی با بیان اینکه عمده سرمایه گذاری ۳۳۷ میلیاردی این طرح را مردم و جوامع محلی با طرح های خوداجرایی انجام داده اند ادامه داد: مقرر است تا پایان دولت ۶۰ هزار هکتار دیگر به این رقم اضافه شود تا عملا ۲۰ هزار هکتار از تعهدی که در بودجه پیش بینی شده بود بیشتر شود.

به گفته وی احداث باغ در اراضی شیبدار علاوه بر جلوگیری از فرسایش خاک تولیدموجب اشتغال، افزایش درآمد خواهد شد.

منصور گفت: به عنوان مثال اگر دیمزار کم بازده زیر کشت گندم باشد علاوه بر اثرات فرسایش خاک حدود سه میلیون تومان درآمد خواهد داشت اما چنانچه همین مکان به احداث باغ بادام تخصیص یابد درآمد آن به بیش از ۱۰ برابر می رسد.

طرح احداث باغ در سطح چهار هزار و ۴۰ هکتار اراضی شیبدار وکم بازده لرستان روز پنجشنبه ازطریق ویدئوکنفرانس با حضور رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان دراین خصوص به ایرنا گفت: طرح احداث چهار هزار و ۴۰ هکتار باغ در اراضی شیبدار و کم بازده استان طی سال ۹۶ تا پایان ۹۸ انجام شده است.

احمدرضا احمدوند افزود: ۱۵۲ هکتار از این سطح مربوط به صنایع دفاع دورود است که چاله کنی و تامین نهال آن توسط جهاد کشاورزی انجام شده و آیین بهره برداری همزمان نیز به صورت پایلوت در این منطقه برگزار می شود.

وی اظهار داشت: برای احداث هر هکتار باغ در اراضی شیبدار و کم بازده ۱۴ میلیون تومان هزینه شده و به طور متوسط در هر سه هکتار یک فرصت شغلی مستقیم ایجاد شده است.

مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان پیش بینی تولید این میزان باغ را ۲ هزار و ۲۰ تن برشمرد و گفت: در مجموع ۵۶۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال با اشتغالزایی یکهزار و ۳۴۶ نفر برای این طرح ها هزینه شده و ارزش افزوده تولید در این مناطق نیز یکهزار و ۱۰ میلیارد ریال می باشد.

به گفته وی تا پیش از سال ۹۶ طرح های ناچیزی در خصوص توسعه باغات در اراضی شیبدار و کم بازده اجرا شده است.

لرستان بین ۲.۹ تا سه میلیون تن تولید کشاورزی و باغی دارد، ۸۰۰ هزار هکتار زمین زراعی و  ۴۲ هزار و ۶۰۰ هکتار باغ مثمر با تولید ۲۸۰ هزار تن ظرفیت بزرگی برای این استان محسوب می شود و  پنج میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان ارزش  تولیدات کشاورزی لرستان در زیر بخش‌های زراعی، دامی و باغی است.

امروز دوم مردادماه بهره برداری از چندین طرح ملی وزارت جهاد کشاورزی با عنوان پویش ملی جهاد برای جهش تولید در مراسم ویدئو کنفرانسی با حضور حسن روحانی رییس جمهوری در کشور آغاز شده است.

این طرح ها با سرمایه گذاری سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان شامل بهره برداری از ۸۰۹ طرح و شهرک گلخانه ای به مساحت ۴۷۳ هکتار، پنج طرح آب و خاک به مساحت ۷۳ هزار و ۵۰۰ هتار و ۱۶ هزار و ۸۰۰ هکتار طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار هستند که ۱۰ هزار و ۳۴۰ فرصت شغلی ایجاد کرده اند.

[ad_2]

Source link