۱۲۰ هزار تُن آسفالت در قم توزیع شد

[ad_1]

به گزارش عصر پنجشنبه روابط عمومی شهرداری قم، عباس حلوایی زاده اظهار داشت: با توجه به شیوع بیماری کرونا و تعطیلی یک ماه و نیم ابتدایی سال تلاش بسیاری کردیم تا خودمان را به برنامه امسال برسانیم.

حلوایی زاده با اشاره به هزینه ۴۰۰ میلیارد ریالی برای توزیع این مقدار آسفالت در معابر شهری، افزود: سال گذشته مناقصه ای انجام و قیر مورد نیاز امسال شهرداری خریداری شد البته اگر قرار باشد فراتر از ردیف بودجه انجام دهیم باید دوباره خرید کنیم.

 وی با بیان اینکه برای امسال توزیع ۲۳۰ هزار تُن آسفالت در معابر پیش بینی شده اما دست اندرکاران تلاش می‌کنند این عدد به ۲۵۰ هزار تُن برسد افزود: ۲۵۰ هزار تُن معادل حدود ۲ میلیون متر مربع که وسعت عظیمی در شهر را زیر پوشش می گیرد.

معاون شهردار قم به برنامه‌ ریزی برای توزیع این آسفالت در مناطق هشتگانه شهرداری اشاره کرد و گفت: در این وسعت کار ممکن است چند اشتباه کوچک نیز انجام شود اما عمدتا نظارت خوبی بر توزیع درست این آسفالت صورت می گیرد.

حلوایی زاده با اشاره به اهمیت بهسازی معابر در پایداری روکش آسفالت تصریح کرد: معابری که خرابی زیادی دارد بدون تعمیر دوباره آسفالت نمی‌شود.

وی ادامه داد: در معابر اصلی طرح ۲ یا ۳ لایه آسفالت است و باید انجام شود چرا که اگر این کار را انجام ندهیم لایه پایینی به زودی از بین می‌رود، اینکه گاهی مردم می‌گویند یک معبر مشکل زیادی نداشته و دوباره آسفالت شده از این نظر است.

معاون شهردار قم با اشاره به منطق توزیع آسفالت در سطح شهر گفت: اولویت نخست معابر اصلی است اما سعی کردیم در هر منطقه به معابر فرعی نیز توجه داشته باشیم.

 مردم در سود طرح های شهری سهیم هستند

شهردار قم با اشاره به لزوم شکل‌گیری بدنه مرحله پنج عمار یاسر توسط بخش خصوصی گفت: مردم باید خود را در مواهب طرح های شهری سهیم بدانند.

سید مرتضی سقائیان‌نژاد در جلسه ستاد عالی سرمایه‌گذاری قم با اشاره به مسیر شکل‌گیری مرحله پنج طرح عمار یاسر، اظهار داشت: در این طرح سیاست شهرداری باز کردن مسیر است و بدنه خیابان را مردم باید شکل دهند. سقائیان نژاد با اشاره به اهمیت این طرح که از خیابان معلم تا میدان سپاه امتداد دارد، افزود: طرح فوق با عرض ۴۵ متر و در ۲ سطح پیگیری خواهد شد تا نیاز ترافیکی آن محدوده را برطرف کند.

وی با اشاره به اینکه به دلیل نزدیکی این محور به حرم حضرت معصومه (س) اقبال در مردم برای سرمایه‌گذاری در بدنه این خیابان زیاد خواهد بود، گفت: اگر شهرداری وارد کار ساخت و ساز در بدنه شود، آفت‌هایی دارد و هدف ما این است که مردم در سود اجرای طرح های شهری سهیم باشند.

شهردار قم اهمیت سیما و منظر و خط آسمان در این معبر را مورد اشاره قرار داد و افزود: باید طرحی برای این مسیر تهیه شود که متناسب با فضای این طرح بوده و به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی سمت و سو بدهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود مساله طرح های تفریحی را مورد اشاره قرار داد و گفت: باید از تمام فرصت‌ها برای تکمیل و احیای طرح های تفریحی در شهر قم استفاده کرد.

سقائیان‌نژاد با اشاره به مشکل هایی که در مسیر جذب سرمایه گذار برای شهربازی میدان ۷۲ تَن وجود داشت افزود: مردم قم در این شهربازی خاطره های خوبی دارند و ما باید برای شکل دهی سریعتر آن تلاش کنیم. وی با اشاره به اعلام آمادگی ۲ سرمایه گذار برای کار در این طرح، ادامه داد: با توجه به شرایط ارزی و اقتصادی تامین تجهیزات مورد نیاز شهربازی کار مشکلی شده و حتی مجموعه‌های بزرگ اقتصادی در این مسیر نتوانستند به کمک شهرداری قم بیایند.

شهردار قم همچنین به اهمیت کیفیت در شکل دهی به شهربازی میدان ۷۲ تُن اشاره کرد و گفت: یک شهربازی مدرن و خوب در چارچوب امکان های کنونی کشور باید در این نقطه ایجاد شود.

سقائیان نژاد یادآور شد: مسئولان امر در مدت یک هفته وضعیت پیشنهادهای سرمایه گذاری در این طرح را مشخص کرده و سابقه متقاضیان و دستگاه‌هایی که در اختیار آنها قرار دارد را به دقت بررسی کرده و گزارشی به ستاد سرمایه گذاری ارائه کنند.

وی با اشاره به اینکه حمایت از ساخت داخل برای شهرداری قم اولویت است، ادامه داد: در موضوع شهربازی اما توجه به استانداردها و ایمنی تجهیزات موضوعی بسیار حساس است و نباید به دنبال سعی و خطا باشیم.

شهردار قم افزود: اگر شهربازی میدان ۷۲ تن تا نوروز ۱۴۰۰ شکل بگیرد در کنار طرح هایی مانند شهربازی غدیر، بوستان علوی، تله سیژ و سورتمه یک تحول بزرگ در طرح های عمرانی اتفاق خواهد افتاد.

سقائیان‌نژاد ادامه داد: بعد از اینکه پارک هزار هکتاری فراهم شد و اقلیم آن محدوده شکل گرفت، می‌توان در آن موقعیت هم به پروژه‌های تفریحی شبیه به تله سیژ فکر کرد.

مشارکت بخش خصوصی برای ایجاد یک شهربازی شاخص در میدان ۷۲ تُن

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم نیز در این جلسه گفت: طرحی تهیه شده تا یک شهربازی شاخص و به روز در میدان ۷۲ تُن ایجاد شود.

پیام جوادیان با اشاره به طرحی که برای ایجاد شهربازی در میدان ۷۲ تُن آماده شده است اظهار داشت: بیشتر تمرکز ما در تهیه طرح این بوده که دستگاه‌های بازی جدید و به روز در این شهربازی استفاده شود.

مدیرعامل پارک های شهرداری قم با توجه به شکل گیری شهربازی بوستان علوی، ادامه داد: در آن مجموعه فضا کوچک بود و امکان توسعه نداشتیم اما در شهربازی میدان ۷۲ تُن یک فضای پنج هکتاری داریم که باید بهینه مورد استفاده قرار بگیرد.

جوادیان افزود: این شهربازی در یک نقطه بسیار راهبردی و راه مواصلاتی ۱۷ استان کشور قرار گرفته و محل آمد و شد سالیانه ۳۰ میلیون خودرو می باشد.

وی با تاکید بر اینکه شهروندان قمی یک سابقه خاطره انگیز از این شهربازی دارند گفت: شهربازی میدان ۷۲ تُن می تواند حجم بالایی از زائران و مسافران را جذب کند.

جوادیان افزود: رویکرد ما در این طرح این است که دستگاه‌ها پیشرفته و هیجان آمیز باشد و به دستگاه‌هایی که در شهربازی‌های معمولی وجود دارد، اکتفا نشود.

وی با اشاره به اهمیت مسائل حقوقی در مشارکت با بخش خصوصی برای شکل دهی به یک شهربازی گفت: در این شهربازی یک سوله هزار و ۲۰۰ متری برای بازی‌های فضای بسته دیده شده و بقیه دستگاه‌ها در محوطه آزاد قرار می‌گیرد.

مدیر عامل پارک های شهرداری قم با اشاره به پیش بینی یک پارک کوچک آبی در این طرح اضافه کرد: ۲۵ هزار متر مربع محوطه سازی، ۱۸ هزار متر مربع فضای سبز و ۹ هزار متر شبکه دسترسی از جمله اقدام هایی است که سرمایه گذار باید انجام دهد.

مدیرعامل پارک‌های قم بیان داشت: پیش‌بینی‌ها می‌گوید این شهربازی ۹ ماه در سال مورد استفاده خواهد بود و ۳۴۰ هزار تَن برای دوره ۹ ماهه از آن استفاده می‌کنند.

جوادیان با اشاره به اینکه در جریان مشارکت برای ساخت این شهربازی آورده شهرداری، عرصه آن است ادامه داد: این شهربازی طوری طراحی می‌شود که گروه‌های مختلف سِنی بتوانند از آن استفاده کنند.

بازگشت سرمایه‌های اجتماعی با راه اندازی طرح های تفریحی در قم

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر قم نیز در این جلسه گفت: راه اندازی طرح های تفریحی در قم موجب بازگشت سرمایه‌های اجتماعی در شهر خواهد شد.

مجید اخوان با اشاره به اینکه شهربازی سالاریه و میدان ۷۲ تُن ۲ طرح قدیمی تفریحی در شهر قم هستند اظهار داشت: مشکل هایی که برای این ۲ مجموعه پیش آمد، موجب ایجاد یک ذهنیت منفی در مردم شده است.

رئیس کمیسیون برنامه بودجه شورای اسلامی شهر قم افزود: در حال حاضر جذب سرمایه‌گذار برای احیای شهربازی میدان ۷۲ تُن با جدیت در حال پیگیری است و به این موضوع باید به عنوان راهی برای بازگشت سرمایه های اجتماعی نگاه کنیم.

اخوان گفت: در عرصه شکل‌دهی به طرح های تفریحی شهرداری نباید به طور مستقیم وارد شده و خودش اقدام به هزینه و خرید تجهیزات کند بلکه کار باید از طریق سرمایه گذار پیش برود.

وی با تاکید بر ضرورت دعوت از سرمایه گذاران توانمند و ایجاد شهربازی‌های به‌روز در قم، گفت: باید این ذهنیت منفی را از بین ببریم.

اخوان همچنین به طرح مرحله پنج عمار یاسر اشاره کرد و افزود: سیاست شهرداری در این طرح باید تسهیل گری برای سرمایه گذاری بخش خصوصی باشد.

وی با اشاره  تملک‌های سنگین پیش رو در این طرح گفت: شهرداری باید برنامه‌ ریزی مناسب برای توافق با مالکان را انجام دهد.

[ad_2]

Source link