یک کوله و یک سرنوشت

[ad_1]

زمزمه ها خبر از بازگشایی مدارس در ۱۵ شهریور ماه را می دهد،  چنانچه مهر ماه با حضور فیزیکی دانش آموزان آغاز شود یا به صورت آنلاین و مجازی، چیزی از نیاز آنها به وسایل آموزشی و لوازم التحریر کم نمی کند. لوازمی که بوی مدرسه می دهند و شاید انگیزه بخش دانش آموزان زیادی برای یادگیری و آموزش باشد.

به همین دلیل در این فرصت اغلب سازمان های مردم نهاد در تلاش هستند تا قبل از این تاریخ لوازم التحریر مورد نیاز دانش آموزان مناطق محروم و کم برخوردار را به دست آنها برسانند.  بنیاد خیریه زینب کبری (س) نیز در چهل و یکمین سال فعالیت خود با راه اندازی پویش کوله مهربانی در تلاش است پک لوازم التحریر و لوازم بهداشتی را به دست دانش آموزان مناطق نیازمند برساند و در این زمینه به یاری خیرین نیاز دارند.  

ساناز شکیبی مدیر اجرایی این بنیاد می گوید: دلایل زیادی برای بازماندن کودکان از تحصیل وجود دارد. در برخی از مناطق به خاطر ویژگی های قومیتی و اعتقاداتی که وجود دارد برای مثال پدر اجازه نمی دهد دخترش به مدرسه ای برود که معلم آنجا آقا است. در نتیجه کودک از تحصیل باز می ماند. یا مورد داشته ایم به دلیل عدم دسترسی به امکانات یک مدرسه در منطقه وجود دارد که پسر و دختر مجبور هستند در یک کلاس درس حضور پیدا کنند و پدری اجازه حضور دخترش سر این کلاس را نمی دهد. گاهی هم بهانه بازماندن کودکان از تحصیل فقر مالی خانواده است تا جایی که سرپرست خانواده قادر به تهیه لوازم التحریر برای فرزندش نیست.

وی ادامه می دهد: شاید باور اینکه کودکی به خاطر نداشتن لوازم مدرسه و تهیه دفتر و کتاب نتواند سر کلاس درس حاضر شود سخت باشد اما در مناطقی که سرپرست خانواده قادر به تامین نان سر سفره نیست، این اتفاق دور از ذهن نخواهد بود.

در این میان اما راه اندازی پویش هایی که با یاری و همدلی مردم و نیکوکاران، کیف می شود و به دست کودکان نیازمند می رسد، می توان امیدوار بود که کودکان کمتری از تحصیل و رویای آن باز بمانند. در این پویش خیرین می توانند با پرداخت ۸۵ هزار تومان در تامین یک کوله مهربانی سهیم باشند.

به گفته شکیبی امسال چهار و ۵۰۰ خانواده برای دریافت این کوله و پک بهداشتی همراه آن شناسایی شده اند.  در واقع نمایندگان معتمد ما در استان های سیستان و بلوچستان، گلستان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان غربی، خراسان جنوبی  با بازدید حضوری خانواده های کم برخوردار را شناسایی کرده و ما فهرستی از این خانواده ها برای ارسال کوله های مهربانی در اختیار داریم.

هوای هم را داشته باشیم

به گفته مدیر اجرایی بنیاد زینب کبری(س) هدف آنها این است که هیچ کودکی ادامه تحصیل برایش رویا نشود و از تحصیل بازنماند. درس بخواند و برای آینده خود، خانواده و جامعه اش مفید باشد. «این شاید حداقل حقوق یک کودک باشد که پشت نیمکت مدرسه بنشیند و درس بخواند. پس بایستی با همراهی و همدلی همدیگر تلاش کنیم همه کودکان از این حداقل حقوق برخوردار شوند».

با توجه به اینکه فعالیت اصلی بنیاد زینب کبری(س)  حمایت و نگهداری از کودکان بدون سرپرست موثر است اما آنها در حوادث طبیعی همانند سیل و زلزله نیز وارد عمل شده و به عنوان یک خیریه به یاری اقشار آسیب دیده می شتابند. آنها در یکی از اقدامات خود به یک هزار و ۵۰۰ کودک یتیم آسیب دیده از سیل در استان سیستان و بلوچستان، لباس و کفش اهدا کردند. ما با کمک خیرین موسسه پارچه خریداری کردیم و پس از دوختن لباس های بلوچی و تهیه کفش آن را در اختیار این کودکان قرار دادیم.

همراهی خیرین در طول این ۴۱ سال باعث شده بود تا اعضای این خیریه چه در حمایت از جامعه هدف خود و چه رخدادهای طبیعی به موقع عمل کنند اما به گفته شکیبی با شیوع کرونا و از رونق افتادن بخشی از کسب و کارها، حمایت خیرین نسبت به گذشته کمرنگ شده است. «ما خیلی از قدم هایمان را با کمک خیرین می توانیم برداریم و به اقشار آسیب دیده کمک کنیم. اما از آنجایی که در کرونا بخشی از اقتصادها دچار آسیب شد و کسب و کار از رونق افتاد، نقدینگی نیز در دست مردم کم شد. به همین دلیل این فرایند روی مجموعه ما نیز اثرات چشمگیری داشت. از طرفی بازارچه های فصلی مان نیز برگزار نشد و همه اینها دست به دست هم داد تا حمایت بخشی از خیرین مجموعه را از دست بدهیم. با این حال اما تلاش هایمان بیشتر شده و هر روز در صدد جذب نیکوکاران برای مجموعه هستیم تا این مشکل حل شود. به هر حال ما نیاز به حمایت مردم و نیکوکاران داریم چراکه در مرکزمان کودکانی زندگی می کنند که هیچ سرپرست موثری غیر از اعضای بنیاد ندارند و باید حمایت شوند».

به گفته مدیراجرایی بنیاد زینب کبری(س) در این شرایط مردم باید بیش از گذشته هوای اقشار آسیب دیده را داشته باشند و از آنها حمایت کنند تا این دوره سخت را با یاری و همراهی یکدیگر پشت سر بگذاریم و به شرایط عادی گذشته بازگردیم.

[ad_2]

Source link