کلینیک صنعت واحدهای تولیدی راکد خراسان رضوی را کاهش داد

[ad_1]

علی رسولیان روز چهارشنبه در نشست با مسوولان دستگاه‌های اجرایی حوزه صنعت و تشکل‌های بخش خصوصی استان در مشهد افزود: براساس آمار اعلام شده، متوسط واحدهای راکد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی ایران ۲۱ درصد است که این رقم در خراسان رضوی به ۱۶ درصد می‌رسد.

وی ادامه داد: خراسان رضوی واحدهای تولیدی کوچک و متوسط بسیار دارد و انتظار می‌رفت در شرایط اقتصادی کنونی تعداد واحدهای راکد استان بیشتر از متوسط کشور باشد.

معاون استاندار خراسان رضوی با تاکید بر اجتناب از موازی‌کاری و انسجام اقدامات برای عارضه یابی و کمک به احیای واحدهای تولیدی راکد گفت: باید برنامه مدون در استان تدوین شود که مشکلات جدید واحدها احصا و برای آن راه‌ حل جدید اتخاذ گردد.

وی افزود: بهتر است محوریت مدیریت کلینیک صنعت با شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی باشد زیرا مدیریت این کلینیک توسط سازمان صنایع کوچک در ساختار وزارت صنعت، معدن و تجارت نهادینه شده است و این سازمان و شرکت‌های تابعه آن اعتبارات ویژه‌ای در این خصوص دارند.

رسولیان ادامه داد: شرکت شهرک‌های صنعتی به همراه سایر تشکل‌های بخش خصوصی و نیروهای بسیج مهندسین که وظیفه عارضه یابی و کمک به احیای واحدهای صنعتی در قالب کلینیک صنعت را دارند باید با یکدیگر هماهنگ شوند، اطلاع رسانی جامعی به واحدهای تولیدی نسبت به وجود کلینیک صنعت داشته باشند و شیوه‌ای برای سهولت در انجام ارزیابی‌های اولیه اتخاذ کنند تا به نتیجه بهتری دست یابند. 

وی گفت: همه واحدهای داخل و خارج از شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان باید از مسیر کلینیک صنعت عارضه‌یابی شوند تا اقدامات لازم برای احیای آنها انجام گیرد.

معاون استاندار خراسان رضوی افزود: در مسیر عارضه یابی واحدهای تولیدی نقشی نیز برای فرمانداران شهرستان‌ها تعریف خواهد شد به این معنا که فرمانداران در احیای واحدهای تعطیل همکاری کنند.

وی ادامه داد: لازم است از اشخاص ذیربط و شاخص استان برای جلب اعتماد و اطمینان تولیدکنندگان به منظور همکاری در زمینه عارضه یابی و بازگشت به چرخه تولید واحد بهره گرفته شود.

رسولیان گفت: نظارت بر عملکرد واحدهای تولیدی و کلینیک صنعت باید مانند سال گذشته توسط گروهی از فعالان تشکل‌های بخش خصوصی انجام گیرد زیرا نتایج بهتری دارد، ضمن اینکه استادان دانشگاه نیز باید به این گروه افزوده شوند.

وی با اشاره به اختیارات کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید خراسان رضوی افزود: مصوبات این ستاد لازم الاجراست لذا می‌توان با در نظر گرفتن کلینیک صنعت به عنوان یکی از گروه‎های کاری این ستاد، خروجی آن را به عنوان مصوبه ستاد تسهیل در نظر گرفت.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: مسوولیت کلینیک صنعت خرداد ماه سال گذشته به این شرکت واگذار شد تا با بهره گیری از مشاوران و تشکل‌های بخش خصوصی، واحدهای تولیدی دارای مشکل را شناسایی و برای احیای آنها راه‌حلی اتخاذ کند.

رضا شجاعی افزود: در سامانه کلینیک صنعت ۷۰۰ مشاور خبره صنعتی بارگزاری شده است که ۱۰ درصد از آنان مربوط به خراسان رضوی است و صاحب هر واحد تولیدی می‌تواند با ورود به این سامانه مشاور خود را تعیین کند.

وی با اشاره به فعالیت ۹۰ دفتر مشاور در مشهد ادامه داد: در مرحله نخست ورود کلینیک صنعت برای رفع مشکل واحد، پایش آن به صورت ویزیت عمومی انجام می‌شود که این اقدام با همکاری انجمن بسیج مهندسان استان است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی گفت: در مرحله بعد عارضه یابی عمیق واحد تولیدی انجام می‌گیرد و در این بخش از گروه‌های تخصصی‌تر بهره گرفته شده وپروژه بهبود برای آنها اجرا می‌شود.

وی افزود: پروژه بهبود کاملا الکترونیکی است، قراردادی بین واحد تولیدی و مشاور منعقد می‎شود و در صورتی که اجرای فرآیند بهبود لازم بود، به اجرا گذاشته می‌شود و در نهایت تولیدکننده نتیجه اقدامات برای حل مشکل خود را در سامانه ثبت می‌کند تا نظارت لازم در این زمینه انجام شود.

شجاعی ادامه داد: پارسال عارضه یابی و بازگشت به چرخه تولید ۹۲۲ واحد راکد و نیمه راکد با اشتغال از دست رفته هشت هزار و ۳۶۱ نفر در خراسان رضوی در دستور کار کلینیک صنعت قرار گرفت که زمینه فعالیت این واحدها به ترتیب صنایع فلزی، صنایع غذایی، صنایع شیمیایی و کانی‌های غیرفلزی بود.

وی گفت: با اقدامات انجام گرفته در قالب کلینیک صنعت، پارسال ۱۱۰ واحد تولیدی با اشتغال ۲ هزار و ۶۰۰ نفر به چرخه تولید بازگشتند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی افزود: امسال عارضه یابی هزار و ۲۳۵ واحد تولیدی در دستور کار کلینیک صنعت استان قرار گرفته است که از این تعداد ۴۲۷ واحد تولیدی راکد هستند و ۸۰۸ واحد کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت خود تولید دارند. 

وی ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون پایش و عارضه یابی ۱۳۲ واحد تولیدی در هفت شهرستان خراسان رضوی توسط کلینیک صنعت انجام گرفته که نتیجه آن تعریف ۲۴ پروژه بهبود و معرفی ۱۰۸ واحد به کارگروه‌های تخصصی مشاوره بوده است.

[ad_2]

Source link