کشاورزی نظرآباد با محدودیت شدید منابع آبی روبرو است

[ad_1]

داود بدرزاده روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: شهرستان نظرآباد در استان البرز از لحاظ تولید محصولات زراعی و دامی حدود ۵۰ درصد تولیدات استان و رکورد اهم رسته های استراتژیک را  به خود اختصاص داده است  بطوریکه در سال گذشته از ۱۵۰  تولید کننده نمونه کشوری در بخش کشاورزی، چهار نمونه در سطح ملی متعلق به این شهرستان بوده است.

وی اظهار داشت:  سالانه حدود ۸۴۷ هزار تن تولیدات کشاورزی و دامی در نظرآباد استحصال می شود این در حالی است که در مقام مقایسه تولید در واحد سطح   میانگین عملکرد شهرستان حدود دو نیم برابر کشور است.

وی گفت: کشاورزان نظرآباد  برای ارتقای بهره برداری از اراضی و آب، دانش فنی را بکار گرفته اند تا به این افتخارات نائل شوند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نظرآباد بیان داشت: با وجود اینکه تغییر کاربری اراضی کشاورزی تهدید جدی در راستای تولید می باشد، بخش کشاورزی شهرستان به ویژه در تولید محصولات استراتژیک پیشگام بوده ولی اراضی باغی شهرستان مورد تهدید تغییر کاربری قرار داردلذا به کارگیری تمام امکانات  و افزایش بهره وری از آب و زمین و توسعه کشاورزی فشرده و متراکم و توسعه گلخانه و کشاورزی علمی و فنی در برنامه های اجرایی این مدیریت قرار دارد.

بدرزاده در ادامه به موضوع کمبود آب  در این شهرستان اشاره کرد و افزود: به دلیل کاهش ذخیره سفره های زیرزمینی و همچنین خطر فرونشست زمین،  مدیریت امور آب به دنبال اجرای  قانون عادلانه مصرف آب و سایر قوانین حفاظت از منابع آب است که در نتیجه با اجرایی شدن این قوانین چاه های بدون پروانه قدیمی پلمپ  می شوند.

اکنون ۷۷۱ چاه  قدیمی بدون پروانه در نظرآباد وجود دارد که شمار آنها ۲.۵ برابر چاه های پروانه دار است .

بین هفت تا هشت هزار هکتار زمین کشاورزی نظرآباد زیر پوشش چاه های فاقد پروانه است که امسال تعدادی از آنها بسته شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نظرآباد اضافه کرد:  حدود ۵۰ درصد اراضی کشاورزی نظرآباد  به دلیل تعللی که اتفاق افتاده در معرض خطر بایر شدن قرار دارد و نیازمند به توجه جدی تمام دست اندرکاران و کشاورزان است.

 بدرزاده ادامه داد: با توجه به وضعیت مشکل کمبود آب به ویژه در این شهرستان، یکی از برنامه های اصلی برای تعدیل این مشکل اجرا و تدوین تغییر الگوی کشت مناسب است.

تولید ۲۱۰ تن زیره بدون مصرف آب

مدیرجهاد کشاورزی نظرآباد بیان داشت: تغییر کشت  بهاره به کشت پاییزه و همچنین انتقال کشت  سبزی و صیفی به داخل گلخانه ها و محیط های کنترل شده با نگاه تولید در خارج از فصل زراعی و نیز توسعه کشت گیاهان و ارقام مقاوم و کم مصرف مانند توسعه کشت زعفران و توسعه کشت باغات گل محمدی و توسعه کشت زیره دیم و جایگزینی باغات پرمصرف با گونه های مقاوم و توسعه کشت نشایی  و مهمتر از همه تکمیل طرح های آبیاری تحت فشار از جمله روش های اجرای این برنامه به شمار می رود.

بدرزاده اظهار داشت:  ۴۷۰ میلیون نشاء سبزی، صیفی، پیاز و ذرت  در سال زراعی جاری در شهرستان نظرآباد تولید شده  که نقش مهمی در کاهش مصرف آب ایفا می کند.

وی اضافه کرد:  یکی از الگوهای نوین در این شهرستان توسعه کشت  گیاهان دارویی زیره و زعفران و گل محمدی و سایر گیاهان دارویی می باشد که در سال جاری در سطح ۳۰۰ هکتار زیره  بدون مصرف آب با تولید ۲۱۰ تن و ۳۶ هکتار زعفران تحت بهره برداری بوده است.

بدرزاده گفت: یکی دیگر از اقدامات برای مصرف بهینه آب کشت های گلخانه ای است به طوریکه در کل استان حدود ۲۵۰ هکتار کشت گلخانه ای وجود دارد ولی در سال گذشته در این شهرستان ۴۷۵ هکتار پروانه تاسیس گلخانه به صورت شهرک های گلخانه ای انفرادی و خصوصی و دولتی صادر شد.

وی افزود: اگر تسهیلات مورد نیاز برای ایجاد این گلخانه ها تامین و مساعدت های لازم انجام شود، این گلخانه ها نقش قابل توجهی در کاهش مصرف آب و ایجاد اشتغال و حفظ و حراست از زمین های کشاورزی این شهرستان را ایفا خواهد کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نظرآباد یکی دیگر از اقدامات برای مصرف بهینه آب را توسعه روش های نوین آبیاری دانست و اضافه کرد: در زمان حاضر حدود ۷۲۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان زیر پوشش روش های نوین آبیاری قرار دارد که در نظر داریم این عدد را تا پایان سال جاری به هشت هزار هکتار برسانیم.

وی گفت: اگر بتوانیم ۵۰ درصد اراضی کشاورزی نظرآباد را زیر پوشش روش های نوین آبیاری قرار دهیم پیشرفت خوبی در بهره وری مناسب آب خواهیم داشت.

شهرستان نظرآباد دارای ۲۳ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی  بوده و قطب دامپروری استان و کشور می باشد.

[ad_2]

Source link