پیش‌بینی برداشت ۹۴ هزار تن غلات از مزارع البرز

[ad_1]

علی حیدری روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در سال زراعی جاری ۱۰ هزار و ۶۶۰ هکتار از اراضی کشاورزی این استان زیر پوشش کشت گندم و ۶۷۰۰ هکتار نیز زیر پوشش کشت جو آبی قرار گرفته است.

وی گفت: پیش بینی می شود که از مزارع گندم ۶۲ هزار تن و از مزارع جو ۳۲ هزار تن محصول برداشت شود.

وی با بیان اینکه کشت این محصولات در فصل پاییز سال گذشته انجام شده، اظهار داشت:‌ هم اکنون این محصولات در مرحله داشت همچون آبیاری، کوددهی، مبارزه با علف های هرز و… قرار دارند.

افزایش حدود ۵۰ درصدی کشت کلزا

حیدری گفت: همچنین ۹۰۴ هکتار از اراضی کشاورزی این استان زیرپوشش کشت دانه روغنی کلزا قرار گرفته که نسبت به سال گذشته رشد خوبی داشته به طوریکه در سال گذشته از سطح ۴۸۰ هکتار از مزارع کلزا برداشت شد.

وی با بیان اینکه نسبت به سال گذشته ۴۲۴ هکتار افزایش سطح زیرکشت این محصول را داریم، افزود: پیش بینی می شود که از مزارع کلزا در سال زراعی جاری بین ۱۸۰۰ تا ۲ هزار تن محصول برداشت شود.

حیدری فصل برداشت را از ۱۵ خرداد ماه تا اواخر تیرماه عنوان کرد و اضافه کرد: ۶۸ درصد مزارع گندم، ۴۱ درصد مزارع جو و ۸۹ درصد مزارع کلزا زیر پوشش بیمه قرار دارند.

هزینه های پنهان و افزایش نرخ کارگران فصلی

رییس اداره زراعت معاونت بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی البرز با بیان اینکه هزینه دستمزد کارگران فصلی نسبت به سال گذشته مقداری افزایش دارد، گفت: با شرایط موجود در جامعه کارگران هنوز با دستمزد قبل از عید در حال فعالیت هستند.

وی ادامه داد: بعضی هزینه های پنهان موجب این افزایش قیمت ها می شود که می توان به افزایش نرخ تاکسی ها و آژانس ها و خودداری این وسیله حمل و نقل عمومی برای جابجایی بیش از سه نفر در حالیکه پیش از این ۴ تا ۵ نفر کارگر در یک ماشین سوار می شدند.

حیدری گفت:‌ همچنین بعضی از اقلام مصرفی کارگران همچون قند و چایی افزایش قیمت داشته اند که این افزایش قیمت ها منجر به افزایش دستمزد کارگران نیز می شود.

استان البرز دارای ۶۸ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است.

[ad_2]

Source link