پرتاب ماهواره براساس منشور سازمان ملل حق ایران است

[ad_1]

“ماریه سلطان” روز یکشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا در اسلام‌آباد، پرتاب موفق ماهواره نظامی نور-۱ را دستاورد بزرگ برای دولت و مقام‌های ایرانی از جمله جامعه علمی توصیف کرد.

وی اظهار داشت: ماهواره نظامی نور-۱ قابلیت و توانمندی کشور و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در دفاع از خود را بیشتر غیرقابل نفوذ کرد و اکنون فرصت استفاده تجاری از حوزه دفاع هوشمند نیز برای ایران مهیا شده است.

این کارشناس نام آشنای پاکستانی در امور امنیت بین‌الملل افزود: پرتاب ماهواره نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افتخار بزرگی برای ملت و مسئولان ایران است، حرکتی که ایران را به کشوری فراتر از فضا تبدیل ساخته است.

ماریه سلطان تاکید کرد که اقدام ماهواره‌ای ایران مطابق با حق مشروع این کشور در دفاع از خود و تامین امنیت مردم است، حقی که مطابق ماده ۵۱ منشور سازمان ملل به ایران تعلق گرفته است.

نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت. 

ماهواره نور۱ به عنوان نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران از ماهواره‌بر ۳ مرحله‌ای قاصد از کویر مرکزی ایران از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت پرتاب و در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت.

پس از پرتاب موفقیت‌آمیز این ماهواره، برخی از مقامات اروپایی و آمریکایی نسبت به اقدام ایران ابراز نگرانی کرده و مدعی نقض قطعنامه ۲۲۳۱ از سوی ایران شده بودند.

“محمد جواد ظریف” وزیر امور خارجه در واکنش به این ادعاهای بی‌اساس گفت: آمریکا و اروپا نمی‌توانند بر پایه تفسیر اشتباه و بی‌مبنا از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران را موعظه کنند.

[ad_2]

Source link