پایگاه دوم اطفای حریق منطقه زاگرس راه‌اندازی شد

[ad_1]

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه در آیین افتتاح این پایگاه گفت: این پایگاه در کنار مجموعه تفریحی توریستی غار قوری قلعه شهرستان روانسر ایجاد شده است.
انشاالله کولانی افزود: این پایگاه برای اطفاء حریق ۳۶۰ هزار هکتار از جنگل ها و مراتع شهرستان های پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی راه‌اندازی شده و در صورت نیاز بخش‌هایی از شهرستان‌های کرمانشاه، دالاهو و اسلام آبادغرب را پوشش می‌دهد و ۲ تیم پنج نفره آن را پشتیبانی می کند.
وی با بیان اینکه کاهش خسارت های ناشی از آتش سوزی مراتع و جنگل ها از اهداف اصلی راه اندازی این پایگاه است، ادامه داد: ایجاد پایگاه در راستای تسریع در عملیات امدادی و اطفای حریق اثرگذار است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه اضافه کرد: برای خرید تجهیزات این پایگاه بیش از ۲۵ میلیارد ریال هزینه شده و یک دستگاه خودروی اطفای حریق و دستگاه های دمنده، فلکس بک، آتش کوب، بیل، شن و ظرف آب ۱۰ لیتری از جمله تجهیزات این پایگاه است.
کولانی اظهار داشت: بعد از آتش سوزی های اخیر منطقه اورامانات و جان باختن تعدادی از دوستداران طبیعت و محیط زیست در حین اطفای حریق انتظارات مردم و به ویژه دوستداران طبیعت در راستای ایجاد پایگاه اطفاء حریق در منطقه اورامانات افزایش یافت و با تاکیدات نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی و پیگیری های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه پس از ۲ ماه این انتظار برآورده شد.
آتش‌سوزی منطقه حفاظت‌ شده بوزین و مرخیل شهرستان پاوه که از روز ششم تیر ماه سالجاری شعله‌ور شده بود، پس از هشت روز خاموش شد.
 سه نفر از نیروهای مردمی منطقه به نام های «مختار خندانی» از مؤسسین انجمن ژیوای شهرستان پاوه، «یاسین کریمی» عضو کمیته عملیاتی این انجمن و نیز «بلال امینی» در حین مهار آتش جان خود را از دست دادند و پیش از این در یک فقره آتش سوزی دیگر در همین منطقه یکی از نیروهای تیپ تکاور انصارالرسول (ص) نیروی زمینی سپاه نیز جان به جان آفرین تسلیم کرد
استان کرمانشاه ۲ میلیون و ۴۹۹ هزار هکتار مساحت دارد که ۷۰۰ درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

[ad_2]

Source link