وزیرخارجه انگلیس به فلسطین و سرزمین‌های اشغالی سفر می‌کند

[ad_1]

به گزارش ایرنا، سفر دومینک راب درحالی قرار است به فلسطین و سسرزمین های اشغالی انجام شود که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز از امروز سفر دوره ای خود را به سرزمین های اشغالی، امارات متحده عربی، بحرین و سودان آغاز کرده است.  

در بیانیه وزارت امور خارجه انگلیس آمده است:«با توجه به عادی سازی روابط میان امارات متحده عربی و اسرائیل و تعلیق طرح الحاق کرانه باختری، «دومینیک راب» برای تاکید بر تعهد انگلیس نسبت به جلوگیری از اجرای این طرح و پیگیری راه حل تشکیل دو کشور، راهی «اسرائیل و فلسطین» خواهد شد».

این بیانیه یادآور شده که لندن مدت‌هاست مخالفت خود را با طرح الحاق کرانه باختری اعلام کرده و بوریس جانسون  نخست وزیر انگلیس هم هشدار داده که اجرای این طرح روند صلح خاورمیانه را به محاق می‌برد.

«دومینیک راب» در آستانه انجام این سفر به خبرنگاران گفت: تصمیم اسرائیل برای تعلیق طرح الحاق گامی حیاتی در راستای دست‌یابی به خاورمیانه‌ای مسالمت‌آمیز است. اینک مهم است گام‌های بعدی در این رابطه برداشته شود و دولت‌ اسرائیل و مقام‌های فلسطین درباره راه حل تشکیل دو کشور برای رسیدن به صلح گقت وگو کنند.

بر اساس این بیانیه، دومینیک راب در این سفر قرار است علاوه بر دیدار با وزیرخارجه، با وزیر دفاع و نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز ملاقات کند. وی در رام الله نیز با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار و مخالفت لندن با طرح الحاق کرانه باختری را که مغایر قوانین بین المللی است یادآوری خواهد کرد.

در بیانیه وزارت امور خارجه انگلیس آمده که لندن چالش‌های رسیدن به راه حل تشکیل دو دولت را دست کم نمی‌گیرد، اما «دومینیک راب» در این سفر، تمایل انگلیس برای کمک به از سرگیری گفت‌وگوهای فلسطینی-اسرائیلی را به عنوان گامی  در راستای رسیدن به توافق مسالمت آمیز و پایدار به نفع مردم دو طرف اعلام خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پنجشنبه ۲۳ مرداد در یک پیام توئیتری از آنچه «توافق تاریخی» اسرائیل و امارات برای عادی‌سازی کامل روابط دوجانبه خواند، خبر داد.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز با انتشار پیامی در رسانه‌های اجتماعی، امضای توافق‌نامه عادی‌سازی روابط با امارات را «یک گام تاریخی» خواند.

همزمان  «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی اعلام کرد که با طرف صهیونیستی درباره توقف الحاق اراضی فلسطینی توافق کرده است.

با این حال  «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تاکید کرده که به طرح اشغال اراضی فلسطینی پایبند است و از آن کوتاه نخواهد آمد.  وی گفته است: مسأله الحاق بر روی میز باقی خواهد ماند و همچنان این مساله در دستورکار است.

[ad_2]

Source link