وزارت امور خارجه عراق سفیر ترکیه را فراخواند

[ad_1]

این وزارتخانه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که به دنبال بمباران ترکیه در برخی مناطق شمال عراق و وحشتی که در بین اهالی ایجاد کرد، «فاتح ییلدز» سفیر ترکیه در بغداد به وزارت امور خارجه عراق فرا خوانده شد.

این بیانیه اضافه کرده است که «عبدالکریم هاشم» قائم مقام وزارت امور خارجه عراق در این دیدار، یادداشت اعتراض آمیز عراق را تحویل سفیر ترکیه در بغداد داد.

یادداشت اعتراض آمیز در برگیرنده محکومیت اقدام ترکیه به خاطر نقض حریم و حاکمیت سرزمینی و هوایی عراق است و اقدام آنکارا برخلاف معاهده ها و قوانین بین المللی مربوطه، روابط دوستی، اصول حسن همجواری و احترام متقابل می باشد.

وزارت امور خارجه عراق در یادداشت خود از کشور ترکیه خواسته است که عملیات نظامی یکجانبه را متوقف کرده و همچنین از آمادگی عراق برای همکاری مشترک برای تامین امنیت مرزها در چارچوب منافع دو طرف خبر داده است.

در بیانیه دستگاه دیپلماسی عراق آمده است: در این یادداشت از سفارتخانه ترکیه در بغداد خواسته شده که یادداشت اعتراض آمیز عراق را به طرف های مسئول در ترکیه به منظور اتخاذ تدابیر لازم برای پایان بخشیدن به این نقض ها و عدم تکرار آن در آینده، تحویل دهد.

وزارت امور خارجه عراق در سال های اخیر بارها در اعتراض به سیاست های ترکیه در امور امنیتی و آبی و نقض حریم هوایی و سرزمینی عراق، سفیر ترکیه را در بغداد فراخوانده و این در حالی است که بخشی از نظامیان ترکیه از 2015 تا به امروز در شمال عراق مستقر هستند و به رغم درخواست های مکرر بغداد، آنکارا حاضر به بیرون کشیدن این نیروها از خاک عراق نشده است.

در اعتراض به حملات هوایی اخیر ترکیه، پیشتر، فرماندهی مشترک نظامی عراق نیز در بیانیه ای دیروز دوشنبه این اقدام آنکارا را محکوم کرده بود.

این فرماندهی در بیانیه خود تاکید کرده که اقدام ۱۸ فروند جنگنده – بمب افکن ترکیه در شامگاه یکشنبه در تجاوز به حریم هوایی در عمق ۱۹۳ کیلومتری خاک عراق محکوم است.

جنگنده – بمب افکن های ترکیه با تجاوز به حریم عراق از مسیر «سنجار»، «مخمور»، «الکویر» و «اربیل» حرکت کرده و تا منطقه «الشرقاط» (شمال استان صلاح الدین) در عمق ۱۹۳ کیلومتری عراق نفوذ و در داخل حریم هوایی عراق اردوگاه پناهندگان را در نزدیکی مخمور و سنجار هدف قرار دادند.

فرماندهی مشترک نظامی عراق اعلام کرد که جنگنده – بمب افکن های ترکیه تا پاسی از شب برای چندین بار حریم هوایی عراق را نقض کردند.

وزارت دفاع ترکیه یکشنبه شب از آغاز یک عملیات هوایی علیه مواضع شبه‌ نظامیان وابسته به حزب کارگران کرد ترکیه (پ. ک.ک ) در شمال کشور عراق و بمباران ۸۱ موضع آنان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، جنگنده‌- بمب افکن های اف ۱۶ ارتش ترکیه در عملیاتی با نام «پنجه عقاب» ۸۱ موضع نیروهای پ. ک.ک در مخمور و سنجار واقع در شمال عراق را بمباران کرده‌اند.

در همین حال تارنمای الاخباریه عراق گزارش داد: جنگنده‌- بمب افکن های ترکیه با نقض حریم هوایی عراق، ارتفاعات قندیل، دریی، اردوگاه مخمور و شنگال را بمباران کردند.

وزارت دفاع ترکیه نیز گفت که عملیات پنجه عقاب آغاز شده و جنگنده‌های ما لانه‌ تروریست‌ها را بر سر آن‌ها خراب می‌کنند.

در همین حال، سایت های خبری کردزبان در اقلیم کردستان عراق نیز نوشتند که جنگنده‌های ترکیه مراکز نظامی گروه پ. ک.ک را در مناطق «سنجار، مخمور، زاب، قندیل، خواکورک، برادوست، کوه‌های کاره و متین، مناطق زینی ورتی و بالکایتی» در استان ‌های اردبیل و نینوا در شمال عراق، بمباران کردند.

حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک.ک) حدود چهار دهه است که به صورت مسلحانه علیه دولت مرکزی آنکارا می‌جنگد.

این تشکیلات از سوی دولت ترکیه، اتحادیه اروپا و واشنگتن به عنوان گروه تروریستی شناخته شده است.

ارتش ترکیه مدتی است با انجام عملیاتی موسوم به «چنگال» در شمال عراق، به دنبال پاکسازی این مناطق از حضور عناصر پ. ک.ک است.

[ad_2]

Source link