ممنوعیت برگزاری نماز جماعت در روسیه تمدید شد

[ad_1]

به گزارش یکشنبه شب ایرنا، راویل عین‌الدین با اعلام این تصمیم افزود: به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، تمامی مراسم‌های مذهبی تا ۱۱ اردیبهشت ماه برگزار نمی‌شود.

پیشتر و در ابتدای طرح خود انزوای خانگی در روسیه که از جمعه دو هفته پیش در روسیه آغاز شد، «دمیر محی الدینوف» معاون شورای مفتیان روسیه خطاب به مسلمانان این کشور اعلام کرد: مساجد مسکو به دلیل شیوع کرونا تا روز دهم ماه آوریل (سه هفته) تعطیل است. 

معاون شورای مفتیان روسیه و رئیس دانشگاه اسلامی مسکو افزود که خطر شیوع بیماری کرونا را نباید نادیده گرفت.

وی با بیان اینکه معمولا در گروه ریسک این بیماری، کهنسالان که والدین ما هستند قرار می‌گیرند، خاطرنشان کرد: بیماری کرونا برای افراد دارای بیماریهای مزمن یا مصونیت ضعیف هم خطرناک است.

محی الدینوف افزود: برای اینکه این گروه از مردم را از مصیبت دور نگه داریم باید تماس‌های اجتماعی خود را کاهش دهیم. هرچقدر تماس‌ها کمتر باشد ویروس، شانس کمتری برای آلوده کردن ما دارد. 

معاون شورای مفتیان روسیه تصریح کرد: باتوجه به این چالش، با درک مسئولیت خود درقبال امنیت مردم، ما در شورای مفتیان روسیه تصمیم گرفتیم تا روز دهم ماه آوریل سال ۲۰۲۰ (۲۲ فروردین ماه سال ۹۹ )  نماز جماعت در مساجد مسکو شامل مسجد جامع در پراسپکت میرا، مسجد تاریخی در خیابان تاتارسکی، مسجد یادبود در پاکلونوی گاره اقامه نشود.

وی افزود: فعالیت مرکز فرهنگی اسلامی «دار» نیز متوقف شده است.

محی الدینوف گفت: نمازها در این مساجد توسط روحانیون مساجد بطور انفرادی اقامه می‌شود تا ذکر نام خدا در این اماکن حتی برای یک روز متوقف نشود.   

گفتنی است در مسکو حدود سه میلیون مسلمان زندگی می‌کنند.

جمعیت مسلمانان روسیه هم بیش از ۲۵ میلیون نفر تخمین زده می‌شود که از دیرباز در اکثر مناطق قفقاز شمالی، مرکزی شامل ولگا، مسکو و سن‌پترزبورگ سکونت دارند.

تاکنون کرونا بیش از ۴۵ نفر را در روسیه به کام مرگ برده و افزون بر پنج هزار و ۳۸۹ نفر را مبتلا کرده است.

[ad_2]

Source link