مقام ارشد کنگره:وزارت دادگستری آمریکا برای تامین منافع ترامپ تلاش می‌کند

[ad_1]

جرالد ندلر روز سه‌شنبه در نشست کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا که برای پاسخگویی ویلیام بار وزیر دادگستری ترامپ برای استفاده از سرکوب علیه معترضان آمریکایی برگزار شد، یادآور شد:  ایجاد وزارت دادگستری برای جایگزینی حقوقدانان حرفه‌ای به جای مسایل حزبی بود.

وی افزود: درست است که انتخاب وزیر دادگستری که دادستان کل آمریکا است در روند سیاسی (انتخاب رئیس جمهوری) انجام می‌شود اما هسته اصلی این وزارتخانه را متخصصان متعهد به اجرای بی طرفانه قانون تشکیل می‌دهند و این وزارت خانه به یک سیستم قضایی بی‌طرف متکی است.

رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا ادامه داد: کنگره وزارت دادگستری را برای اجرای نخستین قوانین حقوق مدنی ملت تاسیس کرد. از آن لحظه، مسئولیت تضمین حق رای و مهار هر نوع نژادپرستی سیستمی به عهده این وزارتخانه گذاشته شد.

ندلر اضافه کرد: یقین دارم که هیچ یک از دادستان‌های کل در طول ۱۵۰ سال گذشته به این اهداف به طور کامل عمل نکرده‌اند و در انجام این وعده‌ها کوتاهی داشته‌اند اما امروز، تحت مسئولیت شما، این دو هدف بیش از هر زمان دیگری در تاریخ مدرن، در معرض خطر هستند.

وی تاکید کرد: تصدی شما با تلاش مداوم علیه هسته اصلی حرفه‌ای وزارت، در تلاش آشکار برای تامین منافع رئیس جمهوری است. از طرف دیگر، از اهمیت قوانین حقوق مدنی چشم پوشی شده است به گونه‌ای که دولت فدرال علیه شهروندان معترض برای پیشبرد حقوق مدنی خود برخورد کرده است. هیچ سابقه‌ای برای وزارت دادگستری برای درگیری با شهروندان آمریکایی با بهانه‌های واهی و چنین اهداف کوچکی وجود ندارد.

رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا با بیان اینکه اکنون پس از ۱۵۰ سال، بار دیگر در یک لحظه تاریخی مهم در کشور قرار گرفته‌ایم، تصریح کرد:ما با همه‌گیری جهانی روبرو هستیم که موجب کشته شدن ۱۵۰هزار آمریکایی و ابتلای بیش از ۱۶ میلیون نفر در سراسر جهان شده است.

ندلر با اشاره به برخورد دولت فدرال با معترضان ضد نابرابری و تبعیض نژادی گفت: ما به عنوان یک کشور، شاهد هستیم که دولت فدرال به خشونت علیه مردم خود روی می‌آورد. اگرچه مسئولیت عدم موفقیت دولت در حمایت از سلامت، ایمنی و حقوق اساسی مردم آمریکا به طور کامل به رئیس جمهوری ترامپ تعلق دارد  اما او نمی توانست این کار را به تنهایی انجام دهد.

وی با بیان اینکه ترامپ به کمک احتیاج داشت، افزود: پس از پایان سخنان کاملا تحقیرآمیز علیه نخستین دادستان کل خود، شما را یافت. در زمان حضور خود در وزارتخانه، شما بدترین قصورهای این رئیس جمهوری را یاری کرده‌اید و تصمیماتی گرفتید که باعث نگرانی ما در مورد وزارت دادگستری شده است.

وی افزود: تحت رهبری شما، این وزارتخانه آمریکایی‌ها را به خطر انداخته و با گسیل ماموران اجرای قانون فدرال در خیابان‌های شهرهای آمریکا، بر خلاف خواسته‌های ایالتی و رهبران محلی آن شهرها، حقوق قانونی آنها را نقض و مخالفان را سرکوب می‌کنند.

رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا ادامه داد: تحت مدیریت شما، مقامات وزارتخانه تاثیرات نژادپرستی سیستمی را دست کم گرفتند و قربانیان وحشیگری پلیس را رها کرده‌اند، پاسخگو کردن ادارات پلیس را به خاطر اقداماتشان رد کردند و علیه جنبش «زندگی سیاهان مهم است» آشکارا خصومت ورزیدند.

ندلر اضافه کرد: وزارت دادگستری در هماهنگی با کاخ سفید، در مورد کلاهبرداری رای‌دهندگان دروغ‌پراکنی کرده، نتوانسته است قوانین مربوط به حقوق رای‌گیری را اجرا کند و سعی دارد قوانین سرشماری را برای جعل متن ساده قانون اساسی تغییر دهد که همه آنها تلاش آشکار برای کمک به انتخاب دوباره رئیس جمهوری است.

وی، بار را به تقویت تئوری توطئه ترامپ در پاسخگویی به تحقیقات بازرس رابرت مولر متهم کرد و گفت: در این تحقیقات نگذاشتید که بازیگران خارجی به خاطر حملاتشان به انتخابات ما پاسخگو نگهداشته شوند که هم امنیت ملی و هم کارکنان حرفه‌ای وزارت دادگستری را در این روند، تضعیف کردید.

رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا افزود: پنجم ، بارها و بارها، شما شخصا برای محافظت از رئیس جمهوری و متحدانش از عواقب اقداماتشان، به طور مداوم در تحقیقات جنایی دخالت کرده‌اید. وقتی بازرسان و دادستان‌ها در برابر این اقدامات بی‌پروا و بی‌سابقه مقاومت کردند، آنها را با کارمندان ناوارد جایگزین کردید.

ندلر خاطرنشان کرد: پیام این اقدام روشن است؛ در این وزارت دادگستری، بدون در نظر گرفتن هزینه آن، دشمنان رئیس جمهوری باید تنبیه و دوستدارانش باید محافظت شوند.

وی تصریح کرد: سرانجام و شاید به طرز فجیعی، وزارتخانه به مکانی برای نیازهای سیاسی رئیس جمهوری نسبت به سلامت عمومی تبدیل شده است که نمونه آن چالش دستورهای ماندن در خانه در ایالت‌هایی است که به سختی با این همه‌گیری درگیر بودند.

رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا افزود: این اقدامات به قیمت آسیب واقعی به هنجارهای دموکراتیک ما، فرسایش تفکیک قوا و از بین رفتن ایمان به اجرای برابر عدالت منجر می‌شود.

ندلر خطاب به بار گفت: این کمیته وظیفه دارد از آمریکایی‌ها در برابر این نوع فساد محافظت کند، ما وظیفه داریم تا اطمینان حاصل کنیم که دادگستری و دادستان کل آن، قضاوت را به طور یکسان و برابر اداره می‌کنند.

[ad_2]

Source link