ماسک همچنان نقش اول سریال مقابله با کرونا

[ad_1]

از ابتدای تیرماه جاری با وجود ورود به گرم ترین فصل و ماه سال، روند شیوع بیماری کرونا در کشور و آذربایجان غربی حادتر شده و علاوه بر افزایش روزانه آمارهای ابتلا و مراجعه به بیمارستان، روند سخت تر شدن بیماری نیز افزایش یافته که آمارهای مربوط به ارائه خدمت در آی سی یو و اتصال به دستگاه ونتیلاتور موید این مطلب است.

با تداوم این روند سخت و به ظاهر ناتمام در دنیا که ایران نیز نظیر بیش از ۲۰۰ کشور دیگر به آن درگیر شده، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی بسیار مهم بوده و همه صاحب نظران و کارشناسان بر استفاده از ماسک در این راستا تاکید دارند.

هم اینک بیش از ۱۳ میلیون نفر در دنیا و حدود ۲۶۰ هزار نفر در ایران به بیماری کرونا مبتلا شده و بیش از ۵۷۵ هزار نفر در دنیا و ۱۳ هزار نفر در ایران بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند که نشان دهنده مهلک بودن این بیماری خطرناک است.

در صورتی که این افراد می‌توانستند با استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی حداقل در ایران، از مرگ نجات یابند.

اجباری بودن استفاده از ماسک

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: استفاده از ماسک در معابر عمومی و مراکز پرتردد در این استان اجباری است و مردم باید رعایت کنند.

علی مصطفوی افزود: آذربایجان غربی از چند هفته قبل به لحاظ بیماری کرونا در وضعیت قرمز قرار دارد و باید محدودیت هایی را در این رابطه اجرایی کنیم.

وی اضافه کرد: بیماری کرونا از نیمه دوم خرداد امسال نسبت به ماه‌های گذشته خیلی بیشتر شده تا جایی که فوتی ها افزایش یافته و خطر جدی است و باید مردم فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک را رعایت کنند.

وی با اشاره به اینکه بیماری کرونا پیر و جوان نمی شناسد، گفت: از مردم خواهش می کنیم دستورات وزارت بهداشت یعنی فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک و رعایت بهداشت فردی را جدی بگیرند.

وی ادامه داد: شهروندان از زمان شروع بیماری کرونا خوب عمل کردند و از این پس نیز مردم با رعایت مسائل بهداشتی به خودشان کمک کنند.

بیشتر شهرستانهای آذربایجان غربی درگیر ویروس کرونا

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی آذربایجان‌غربی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: بسیاری از شهرستان های استان از جمله ارومیه، خوی، مهاباد، میاندوآب، نقده و برخی دیگر از شهرها در خصوص شیوع بیماری کرونا وضع نامناسبی دارد و باید با همراهی مردم، این روند را برعکس کنیم.

دکتر جواد آقازاده اضافه کرد: پرهیز از برگزاری مراسم عزا و عروسی و همچنین استفاده از ماسک در هر اجتماع، محل پرتجمع، پرتردد و حتی زمان خروج از منزل از جمله مواردی است که باید رعایت شود.

وی با اشاره به فوت پدر و مادر عروس و داماد پس از اصرار بر اجرای عروسی در ارومیه بیان کرد: با وجود هشدارهای ارائه شده به مردم در خصوص لزوم خودداری از برگزاری مراسم و تجمع، مراسم عروسی به ویژه در روستاها و خانه باغ ها برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: امیدواریم مردم، حساسیت موضوع کرونا را بیش از پیش درک کرده و با استفاده از ماسک، کمک کار پرستاران و پزشکان در مقابله با شیوع بیشتر و مرگ بیشتر بر اثر بیماری کرونا باشند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی گفت: ۱۱ شهرستان از ۱۷ شهرستان در آذربایجان غربی در مناطق شمالی و جنوبی به ویژه شهر ارومیه در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند و مردم باید رعایت موارد ایمنی را به طور کامل در دستور کار قرار دهند.

تولید روزانه ۹۵ هزار عدد ماسک توسط اصناف در آذربایجان‌غربی

رییس اداره امور اصناف سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: روزانه ۹۵ هزار عدد ماسک توسط اصناف این استان تولید و روانه بازار می‌شود.

اسد درویشی اظهار داشت: این تعداد ماسک توسط ۱۷ واحد صنفی که در زمینه تولید وسایل بهداشتی فعالیت دارند، تولید و روانه بازار می‌شود.

وی ادامه داد: مشکلی در زمینه تولید ماسک وجود ندارد و مشکل تامین پارچه نیز بررسی شده و در حال حل شدن است.

رییس اداره امور اصناف سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: از زمان آغاز به‌ کار سامانه سلامت اصناف و صنایع و در راستای اجرای گام دوم فاصله‌گذاری اجتماعی، ۱۰۸ هزار واحد صنفی و غیرصنفی این استان در این سامانه ثبت‌نام و کد بهداشتی دریافت کرده‌اند.

درویشی بیان کرد: ثبت‌نام تمام صنوف در سامانه سلامت لازم و ضروری است و همه اصناف باید در تدوین و تهیه الزامات بهداشتی تلاش مضاعفی داشته باشند.

وی به لزوم رعایت دستورالعمل‌های تعریف شده توسط مراکز بهداشتی تاکید کرد و افزود: هر واحد صنفی، باید پروتکل‌های بهداشتی را که از طرف دانشگاه‌ علوم پزشکی و خدمات درمانی و نیز شبکه‌های بهداشت و درمان هر شهرستان ارایه می‌شود، رعایت کند.

تیم‌های سفیران سلامت؛ مروج استفاده از ماسک در ارومیه

فرماندار ارومیه نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه سفیران سلامت در ۴۰ تیم سه نفره با حضور در اماکن عمومی و مراکز شلوغ شهر مشوق مردم برای استفاده از ماسک و پروتکل‌های بهداشتی هستند، گفت: با توجه به اینکه تهدیدهای کرونایی جدی‌تر از گذشته شده است، مردم باید توصیه‌های بهداشتی ابلاغی ستاد ملی مقابله با کرونا را رعایت کنند.

علیرضا ملامحمدی‌زاده با تاکید بر اینکه برای ریشه‌کنی کامل کرونا باید همه از ماسک استفاده کنند، اظهار داشت: تمامی تلاش دولت، نهادهای مختلف و مراکز بهداشتی و پزشکی معطوف به کنترل و مبارزه با شیوع کرونا بوده و همراهی مردم در مبارزه با این ویروس ضروری است.

وی از محدودیت ترافیکی با توجه به شیوع ویروس کرونا در راستای جلوگیری از حضور در  تفرجگاه بند ارومیه و مسیرهای منتهی به برخی تفرجگاه‌های حاشیه دریاچه ارومیه خبر داد و اضافه کرد: این محدودیت در عصر تمامی روزهای هفته به‌ویژه پنجشنبه و جمعه اعمال شده و مردم باید محدودیت‌های ترافیکی پیش‌بینی شده را که در وهله نخست به خاطر حفظ سلامتی خودشان است، رعایت کنند.

وی اضافه کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا، محل‌های شنا در کنار دریاچه ارومیه، در بخش انزل مسدود شده است.

مشاهدات خبرنگار ایرنا از سطح شهر از رعایت موارد بهداشتی و پروتکل ها توسط اکثر شهروندان حکایت دارد و حتی بسیاری از کودکان نیز با دنباله روی از پدران و مادران خود، اقدام به زدن ماسک کرده اند که صحنه های بسیار خوبی از فرهنگ مناسب شهری را نشان می دهد.

با توجه به ایجاد بسیج عمومی برای فرهنگسازی در راستای استفاده از ماسک و استفاده از همه ظرفیت ها برای تولید ماسک بیشتر در جامعه، مردم نیز باید همراهی لازم را داشته باشند و سهم خود را در جلوگیری از شیوع بیماری کرونا ادا کرده و ماسک بزنند.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی، این شهرها شامل ارومیه، اشنویه، بوکان، پیرانشهر، تکاب، سردشت، سلماس، مهاباد، میاندوآب، نقده و خوی هستند.

همچنین ۶ شهرستان دیگر شامل ماکو، چالدران، چایپاره، شوط، شاهین‌دژ و پلدشت در آذربایجان غربی نیز در وضعیت زرد و نارنجی قرار دارند.

آذربایجان غربی ۱۷ شهرستان، ۴۶ شهر و بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ روستا دارد.

[ad_2]

Source link