“مادورو” خواستار عدم مداخله اتحادیه اروپا در امور داخلی ونزوئلا شد

[ad_1]

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری اسپوتنیک، وی خطاب به اتحادیه اروپا گفت: نگران ویروس کرونا، نژادپرستی در اتحادیه اروپا و بحران اقتصادی باشید. دیگر در امور ونزوئلا دخالت نکنید و ذهنیت استعماری خود را رها کنید.

این سخنان پس از آن مطرح شد که شورای اروپایی اتحادیه اروپا تصمیم دادگاه عالی ونزوئلا برای تغییر ساختار شورای ملی انتخابات این کشور را محکوم کرد.

شورای اروپا با صدور بیانیه ای اعلام کرد: تصمیم های مشابه، فضای دموکرات ونزوئلا را به حداقل کاهش می دهد و موانع بیشتری پیش روی حل و فصل بحران سیاسی عمیق در این کشور ایجاد می کند.

شورای اروپا از دولت ونزوئلا و گروه مخالف این کشور خواست وارد مذاکرات فراگیر و هدفمندی شوند و موانع را از پیش روی احزاب مخالف بردارند.

در این بیانیه آمده است: همه عوامل ملی باید به نفع مردم ونزوئلا، به میز مذاکره بازگردند، در شرایطی که وضعیت انسانی پیچیده ای به بحران سیاسی در این کشور آمریکای جنوبی می افزاید.

خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا ۲۴ ژانویه ۲۰۱۹ (چهارم بهمن ۹۷) خود را رئیس جمهوری مشروع ونزوئلا خواند.  

ونزوئلا در ۶ سال گذشته با شدیدترین بحران اقتصادی رو به رو بوده و تحریم‌های آمریکا نیز در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ علیه این کشور شدت گرفته است.  

هرچند مادورو در انتخابات سال ۲۰۱۸ بار دیگر به ریاست جمهوری انتخاب شد، اما آمریکا و بیش از ۵۰ کشور دیگر، خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری (خودخوانده) ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند.  با این حال، ونزوئلا همچنان از حمایت نیروهای مسلح و کشورهایی مانند چین و روسیه برخوردار است. این کشورها از تحریم‌ها و سیاست‌های آمریکا در قبال ونزوئلا به شدت انتقاد کرده‌اند.

مادورو و دولتش، به گوایدو برچسب «فراری از عدالت» زده‌اند، اگرچه به طور مشخص، حکم جلب وی صادر نشده است.

[ad_2]

Source link