لزوم صرفه‌جویی در انرژی به دلیل افزایش مصرف اجتناب‌ناپذیر است

[ad_1]

اسماعیل بایبوردی روز شنبه به مناسبت هفته صرفه‌جویی در مصرف آب به ایرنا بیان کرد: مردم  این شهرستان سه ماهه امسال نزدیک به ۲ میلیون و ۶۶ هزار مترمکعب آب مصرف کردند در حالی که این آمار در مدت مشابه سال ۹۸ به یک میلیون و ۹۹۵ هزار مترمکعب می‌رسید.

وی شیوع ویروس کرونا و افزایش نسبی دمای هوا را علت اصلی افزایش مصرف آب در آران و بیدگل ذکر کرد و افزود: سرانه استاندارد مصرف آب ۱۳۰ لیتر در شبانه‌روز است که این آمار در استان اصفهان نزدیک به ۱۵۰ و در شهرستان آران و بیدگل ۲۲۰ لیتر است که فاصله قابل توجهی با استاندارد دارد.

فرماندار آران و بیدگل با اشاره به ضرورت اجرای طرح‌هایی در راستای مدیریت مصرف آب در شهرستان گفت: سطح ایستایی آب از میانگین ۳۰ متر در ۴۰ سال پیش به ۸۵ متر افزایش یافته و میزان آبدهی چاه‌های نیز از ۳۰ لیتر بر ثانیه به ۱۰ لیتر بر ثانیه کاهش یافته است.

وی مصرف بیش از حد آب در کولرهای آبی را یادآور شد و اضافه کرد: مصرف هر کولر آبی در یک شبانه‌روز بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ لیتر است که حدود ۲ برابر سرانه آب مصرفی یک نفر است اما می‌توان با نصب یک سایه‌بان، مصرف آب آن را تا ۳۰ درصد کاهش داد.

بایبوردی تعداد مصرف‌کنندگان آب آشامیدنی در شهرستان آران و بیدگل را نزدیک به ۴۱ هزار مشترک اضافهکرد و اظهار داشت: این شهرستان از نظر اقلیمی در منطقه خشک و بیابانی شدید قرار دارد و سالانه سه هزار میلی‌‍متر آب تبخیر می‌شود، در حالی که میزان تبخیر سالانه آب در جهان ۷۰۰ میلی‌متر، در ایران یک‌هزار و در استان اصفهان یک هزار و ۹۰۰ میلی‌متر است.

وی ادامه داد: لزوم صرفه‌جویی در انرژی به دلیل افزایش مصرف و منابع محدود، اجتناب‌ناپذیر است؛ زیرا ادامه روند کنونی، این موضوع را به بحران بزرگی تبدیل می‌کند و می‌تواند قطع پیاپی آب و برق را به دنبال داشته باشد.

فرماندار آران و بیدگل استفاده از ابزارهای تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی در راستای فرهنگ‌سازی صرفه‌جویی به دلیل منابع محدود انرژی در این شهرستان را ضروری برشمرد و افزود: گروه‌های مرجع و دانشگاه‌ها برای کاهش مصرف انرژی در فصل تابستان با فرهنگ‌سازی درست به شهروندان، یاری‎رسان دستگاه‌های خدمات‌رسان باشند.

وی تصریح کرد: حجم ذخیره کم آب‌خوان، همجواری با دریاچه نمک، فرونشست دشت، بیلان منفی، افت سطح آب سفره‌های زیرزمینی، افت آبدهی چاه‌های آب آشامیدنی و نفوذ آلاینده‌ها از تهدیدهای کمی و کیفی منابع آب این شهرستان به شمار می‌رود.

به گفته بایبوردی، حفظ وضع موجود منابع آب از نظر کمی و کیفی، استفاده از فناوری‌های نوین، انتقال آب از راه دور، تخصیص حداکثری برای آب آشامیدنی و ایجاد محدودیت‎های قانونی برای آب‎های غیرآشامیدنی از راهکارهای مدیریت بحران آب در دراز مدت برشمرد.

اول تا هفتم تیرماه با عنوان هفته صرفه‌جویی در مصرف آب نام‌گذاری شد اما به منظور هماهنگی در ارکان وزارت نیرو و لزوم توجه همگانی، امسال این هفته با نام “صرفه‌جویی در آب و برق” نام گرفت.

شهرستان آران و بیدگل با جمعیت بیش از ۱۰۳ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.

[ad_2]

Source link