فرماندار بیجار: تجمع جمعیت در زمان تبلیغات انتخابات مجلس ممنوع است

[ad_1]

به گزارش ایرنا، علی اکبر ورمقانی روز پنجشنبه با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز کردستان با اشاره به آغاز تبلیغات انتخاباتی دور دوم یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه بیجار اظهار داشت: مهلت انتخابات از ساعت ۲۴ چهارشنبه ۱۲ شهریور تا هشت صبح پنجشنبه ۲۰ این ماه است.

وی افزود: روند تبلیغات انتخاباتی در این حوزه انتخابیه بر اساس دستورالعمل‌های بهداشتی وزارت کشور به سه صورت انجام می‌شود و مقرر شد به هر داوطلب ۳۰ دقیقه فرصت ارایه برنامه و عملکرد در صدا و سیمای مرکز استان داده شود تا نسبت به معرفی و برنامه‌هایش اقدام کند.

رییس ستاد انتخابات حوزه انتخابیه بیجار یادآور شد: استفاده از فضای مجازی شبکه‌های اجتماعی با رعایت اصل امانتداری و حفظ آبروی رقبا و پرهیز از تخریب دیگری و محل‌های ویژه تبلیغات در پنج شهر حوزه انتخابیه بیجار از دیگر شکل‌های تلبیغاتی ۲ کاندیدا خواهد بود.

ورمقانی اضافه کرد: مقرر شده نامزدهای انتخاباتی در مهلت ۳۰ دقیقه‌ای خود پنج دقیقه اول را به کلپ تهیه خود اختصاص دهند و ۲۵ دقیقه بعدی را به پاسخ هفت سوال مشترک در استدیو مشترک اختصاص می‌دهند که سه نوبت در تلویزیون و سه نوبت در رادیو پخش خواهد شد.

آرای مردم حوزه انتخابیه بیجار به منظور تعیین نماینده این شهرستان در دور دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۱۱۲ شعبه اخذ می‌شود که ۴۱ مورد آن شهری و ۷۱ مورد نیز روستایی است.

همچنین از ۱۱۲ شعبه اخذ رای ۳۹ مورد آن ثابت و ۷۳ مورد نیز سیار پیش‌بینی شده که واجدان شرایط رای در این شهرستان باید نماینده خود در مجلس شورای اسلامی را از بین ۲ نامزد راه یافته به دور دوم انتخابا کنند.

طبق تقویم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مقرر بود دور دوم این همایش سیاسی ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ برگزار شود اما بدلیل شیوع ویروس کرونا به ۲۱ شهریور موکول شد.

بر اساس نتایج شمارش آرای حوزه انتخابیه شهرستان بیجار در مرحله اول ۳۷ هزار و ۲۷۴ رای صحیح داشت که حمدالله کریمی (نماینده دور دهم) با کسب ۶ هزار و ۸۴۷ رای و علیرضا زندیان با پنج هزار و ۸۳۴ رای نتوانستند آرای لازم را کسب کنند در نتیجه انتخابات در این حوزه به مرحله دوم کشیده شد.

۲۸۱ نفر از مردم کردستان از احزاب،     طیف‌ها و گروه‌های سیاسی و تشکل‌های مختلف مردمی و مستقل در مهلت ۶ روزه ثبت نام از ۱۰ تا ۱۶ آذر ۱۳۹۸ برای نمایندگی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی داوطلب شدند که از این بین در نهایت با انصراف ۷۱ نفر و رد و عدم احراز صلاحیت ۱۱۶ نفر، ۹۴ نفر شامل ۸۶ داوطلب مرد و هشت زن در گوی داوری مردم برای ورود به مجلس شورای اسلامی قرار گرفتند.

استان کردستان دارای پنج حوزه انتخابیه و ۶ کرسی در مجلس شورای اسلامی است که در انتخابات دوم اسفند تکلیف پنج کرسی‌ شامل ۲ کرسی حوزه سنندج، کامیاران و دیواندره، یک کرسی سقز و بانه، یک کرسی قروه و دهگلان و یک کرسی مریوان و سروآباد مشخص شد.

در این انتخابات ۳۸۸ هزار و ۳۳۷ نفر از یک میلیون و ۲۰۰ نفر واجدان شرایط رای دادن در استان کردستان در انتخابات شرکت کردند که ۳۵۳ هزار و ۴۲۵ فقره از آرای شمارش شده صحیح شناخته شد.

با مراجعه به ۱۲۷ هزار و ۸۳۸ آرای صحیح حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره  کامیاران سید مهدی فرشادان با کسب ۲۸ درصد شامل ۳۵ هزار و ۷۱۶ رای از رای صحیح و محسن فتحی با کسب ۲۵.۵ درصد شامل ۳۲ هزار و ۵۱۸ رای، شیوا قاسمی پور با کسب ۲۲.۶ درصد شامل هشت هزار و ۵۲۸ رای از ۳۷ هزار و ۷۵۱ رای صحیح از حوزه انتخابیه مریوان و سروآباد، بهزاد رحیمی منتخب حوزه انتخابیه سقز و بانه با کسب ۴۱.۲ درصد شامل ۳۴ هزار و ۴۳۹ رای از ۸۳ هزار و ۵۱۳ رای صحیح و پرویز اوسطی با کسب ۲۵.۷ درصد شامل ۱۷ هزار و ۱۶۹ رای از ۶۷ هزار و ۵۹ رای صحیح حوزه انتخابیه قروه و دهگلان به مجلس یازدهم راه یافتند.

دست‌اندرکاران انتخابات برای جمع آوری آرای مردم این استان در دور اول یک هزار و ۲۳۴ شعبه پیش بینی کرده بودند که ۵۲۹ مورد از این شعبات شهری و ۷۰۵ مورد نیز روستایی بود.

[ad_2]

Source link