عقب‌نشینی ترامپ از موضع خود در قبال انفجار بیروت

[ad_1]

دونالد ترامپ عصر چهارشنبه در نشست خبری مربوط به شیوع کرونا در آمریکا در پاسخ به این سوال که مارک اسپر وزیر دفاع گفت بر اساس آنچه شنیده است حادثه لبنان یک اتفاق بود و با گفته‌های وی موافقت نداشت، افزود: من هر دوی آنها را شنیدم، هم شنیدم که یک حادثه و هم شنیدم انفجار بوده است.

وی ادامه داد: آن حتما باید نوعی انفجار باشد. چه اینکه بمب تنظیم شده بوده چه اینکه در نهایت به یک بمب تبدیل شده باشد. آن می‌توانست یک حادثه بوده باشد و می‌توانست چیزهایی دیگر باشد اما عمیقا ناراحت کننده بود و من از آن خوشحال نیستم.

رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه گفت بر اساس نظرات ژنرال‌های ارشد ارتش آمریکا، حادثه انفجار در بندر بیروت یک انفجار ناشی از بمب است.

در حالیکه مقامات نظامی آمریکا و همچنین مایک پمپئو وزیر خارجه وی در اظهاراتی جداگانه نتوانستند اظهار نظری داشته باشند و مواضع خود را به ارزیابی و تحقیق دولت لبنان در این رابطه منوط کردند.

البته آمریکایی‌ها در رخدادهای مختلف خاورمیانه نشان داده‌اند بدون اینکه منتظر ارزیابی باشند، بر اساس سیاست‌های خود موضع گیری می‌کنند به ویژه اگر بتوانند ایران یا جبهه مقاومت را به آن مرتبط سازند.

حال مشخص نیست موضع‌گیری ترامپ در قبال انفجار بیروت که گفته می‌شود در اثر سرایت آتش به انبار ۲ هزار و ۷۰۰ تنی نیترات آمونیوم ایجاد شده است، چه هدفی دارد و چرا در مراحل نخستین از یک حمله وحشتناک یاد کرده است.

در انفجار مهیب عصر سه شنبه در بیروت بیش از ۱۰۰ نفر کشته و نزدیک به پنج هزار نفر مجروح شده‌اند.

دولت لبنان پس از این حادثه، عزای عمومی اعلام کرد.

[ad_2]

Source link