عراق پایگاه الحبانیه را از ائتلاف آمریکایی پس گرفت

[ad_1]

ستاد خبری فرماندهی مشترک نظامی عراق با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که براساس رایزنی های صورت گرفته بین دولت عراق و ائتلاف بینالمللی به سرکردگی آمریکا صبح امروز موضعی که ائتلاف بین المللی در داخل پایگاه الحبانیه در استان الانبار اشغال می کرد، تحویل نیروهای مسلح عراق شد.
این بیانیه اضافه کرده که ائتلاف بینالمللی به سرکردگی آمریکا به طور کامل از این موضع عقب نشینی کرده است.
در بیانیه تاکید شده که ائتلاف بینالمللی (مورد حمایت آمریکا) در عمل به تعهداتش در خصوص بازپس دادن مواضع،  پایگاهها و پادگانهای نظامی عراق که اشغال کرده، از الحبانیه خارج شده است.
طبق بیانیه های سابق فرماندهی مشترک نظامی عراق، نیروهای ائتلاف بینالمللی به سرکردگی آمریکا از ۱۹ مارس گذشته (۲۹ اسفند ۹۸) با خروج از پایگاه نظامی «قائم» در غرب الانبار، تحویل پایگاههای نظامی عراق را به نیروهای مسلح این کشور آغاز کرده اند.
در این راستا نیروهای مسلح عراق پایگاه نظامی – هوایی «القیاره» در استان نینوا در ۲۶ مارس (۷ فروردین ماه)، پایگاه نظامی «کی وان» در استان کرکوک در ۲۹ مارس (۱۰ فروردین ماه) و یک پایگاه نظامی دیگر در استان نینوا را در ۳۰ مارس (۱۱ فروردین ماه) از نیروهای ائتلاف آمریکایی تحویل گرفته اند.
در بیانیه فرماندهی مشترک نظامی عراق به سرنوشت نیروهای خارجی خارج شده از پایگاه الحبانیه اشاره نشده است.
آمریکا اغلب نیروهایی را که از پایگاه های عراق خارج کرده در دو پایگاه بزرگ عین الاسد (غرب الانبار) و حریر (اربیل) مستقر کرده است.
این درحالیست که فرانسه و جمهوری چک در طول روزهای گذشته نیروهای خود را به طور کامل از عراق خارج کرده و به کشور خود بازگردانده اند.

[ad_2]

Source link