طرح آبیاری نوین با کمک دولت در ابرکوه رو به افزایش است

[ad_1]

مهدی غیب‌الهی عصر روز پنجشینه در حاشیه بازید از اجرای طرح آبیاری قطره ای در یکی از مناطق ابرکوه به خبرنگار ایرنا ، افزود: اجرای سامانه آبیاری نوین ، راندمان را از ۳۵ تا  ۸۵ درصد افزایش می دهد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون افزون بر پنج هزار هکتار اراضی و باغ های شهرستان با کمک بهره ‌برداران ، حمایت‌ها و کمک‌های بلاعوض دولت زیر پوشش آبیاری نوین کم فشار ، قطره ای ، زیرسطحی ، تیپ و تشتکی قرار گرفته است ، اظهارکرد: دولت درسال ۱۳۹۸ برای اجرای آبیاری نوین ، ۶۰ میلیارد ریال کمک ت بلاعوض در اختیار کشاورزان شهرستان قرار داد.

غیب الهی ادامه داد: پیش بینی می شود دولت در سال جاری برای اجرای سامانه های آبیاری نوین در مزارع و باغ های این شهرستان حدود ۷۰ میلیارد ریال کمک های بلاعوض برای توسعه و اجرای طرح سامانه های آبیاری نوین به ابرکوه  اختصاص دهد.

وی بیان کرد: دولت در سامانه آبیاری کم فشار هر هکتار هفتاد میلیون ریال و آبیاری قطره ای در هر هکتار ۱۷۰ میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می کند.

وی ادامه داد: کشاورزان از فرصتی که دولت در این مورد فراهم کرده است، برای پایداری تولید در این بخش ، حتما از این شیوه آبیاری استفاده کنند.

این مسوول بخش کشاورزی ابرکوه تصریح کرد: کشاورزان برای استفاده بهینه و بهره وری بیشتر از آب موجود توجه آنها به اجرای سیستم های قطره ای باشد.

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه بیان کرد: ابرکوه یکی از مناطق مهم تولید بخش کشاورزی یزد است و با توجه به محدودیت منابع آبی و فعالیت بیشتر جمعیت آن در حوزه کشاورزی از لحاظ اجرای طرح های آبیاری نوین در استان در رتبه نخست قرار دارد.

اراضی قابل کشاورزی ابرکوه به علت کاهش بارندگی، کم آبی و تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی از ۲۰ هزار هکتار به ۱۵ هزار هکتار در سال های اخیر کاهش یافت و ۴۰ درصد اشتغال وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است و هشت هزار  و ۵۰۰ خانوار ، سالانه ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی تولید می کنند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

[ad_2]

Source link