ضرب‌الاجل ۱۰ روزه برای تعیین تکلیف زراعت چوب در نوشهر

[ad_1]

به گزارش ایرنا ، سعید یزدانی روز یکشنبه در نشستی به همین منظور گفت : در پی امضای تفاهم نامه بین سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری با استانداری ها ، سهم هر شهرستان برای زراعت چوب مشخص شده که سهم نوشهر ۱۳۸ هکتار از عرصه های جنگلی ، جلگه ای ، بخش های خصوصی ، دولتی ، آموزشی و نیروهای مسلح بوده که باید به زیرکشت ۲ گونه پیشنهادی اکالیپتوس و صنوبر می رفت ولی با بررسی های انجام شده تاکنون هیچ اقدام اساسی در این زمینه انجام نشده است.

بر اساس این تفاهم نامه سهم استان مازندران برای زراعت چوب چهار هزار و ۵۰۰ هکتار است.

سرپرست فرمانداری نوشهر گفت : اجرای طرح زراعت چوب در راستای قانوع تنفس جنگل و تامین چوب و مواد اولیه مورد نیاز صنایع سلولزی و موارد دیگر بوده است و در این حوزه مسئولان منابع طبیعی ، جهاد کشاورزی و بخشداران باید آن سطح از عرصه های بخش خصوصی و دولتی را که  قابلیت کشت گونه های پیشنهادی درختان را  از لحاظ سازگاری با اقلیم و دسترسی به آب دارند، معرفی کنند تا بتوان براساس دستورالعمل این تفاهمنامه این طرح را اجرا کرد.

یزدانی با اشاره به برخورداری غرب مازندران از بیشترین قطعات زمین های موسوم به ۱۰ هکتاری در منطقه جنگلی و جلگه ای و اراضی شیب دار ، گفت : مسئولان دستگاه های ذیربط ۱۰ روز فرصت دارند تا نسبت به شناسایی این اراضی اقدام کنند و نتایج این اقدامات را به فرمانداری گزارش دهند.

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری نوشهرنیز در این نشست کمبود و گرانی زمین ، بی رغبتی مالکان اراضی ، ساخت و سازهای بی رویه و غیر مجاز اراضی را از مهم ترین عوامل ابتر ماندن طرح زراعت چوب در این شهرستان برشمرد.

وحید مشایخ گفت : ۹۵۳ قطعه زمین ۱۰ هکتاری جنگلی و جلگه ای در غرب مازندران و شهرستان نوشهر وجود دارد که هشت قطعه قابلیت زراعت چوب با گونه های تعیین شده ، دارد و برای شناسایی مالکان این قطعات هم از یک ماه پیش با اداره ثبت اسناد مکاتبه کردیم ولی تاکنون پاسخی از آنان دریافت نشده است.

وی افزود :  مذاکراتی نیز با صاحبان صنایع چوب و کاعذ و شرکت های بزرگ منطقه برای زراعت چوب انجام شد که آنها هم برای این کار اعلام آمادگی کرده اند ضمن این که برای خرید چوب از مالکان زمین هم در صورت زراعت چوب آمادگی دارند.

در پایان این نشست ، مسئولان جهاد کشاورزی ، منابع طبیعی و آبخیزداری نوشهر- رویان و بخش کجور ، بخشداران و مراکزعلمی و دانشگاه امام خمینی ، منابع امور آب و نیز بسیج سازندگی شهرستان وعده دادند تا مدت ۱۰ روز دیگر گزارشی از اقدامات انجام گرفته دراین حوزه را براساس شرح وظایفشان تهیه و در اختیار فرمانداری قرار دهند.

       

[ad_2]

Source link