شیوع کرونا سبب توجه کتابداران اردکان به فضای مجازی شد

[ad_1]

به گزارش ایرنا حسین پایدار روز دوشنبه در نشستی با اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان یادآور شد: به همین منظور در ایام عزاداری سالار شهیدان و دهه نخست محرم هر روز یک کتاب معرفی شد و مورد استقبال خوب مخاطبان هم قرار گرفته است .
وی برپایی نمایشگاه کتاب ، معرفی کتاب در محافل عمومی و مدارس ، تشویق خانواده ها به مطالعه کتاب و کتابخوانی را در فرهنگ سازی مطالعه کتاب بسیار موثر دانست  و افزود: این شهرستان دارای ۱۴ باب کتابخانه دارای مجوز است که این فضاها نیاز به تجهیزات و رسیدگی بیشتری دارد.

وی ادامه داد: برپایی چنین نشست هایی به منظور آشنایی مدیران و مسوولان از کم و کاستی ها و نقاط قوت کتابخانه هاست و تجهیز و به روز کردن کتابخانه ها نیاز به کمک و همدلی مسوولان ، خیران و مردم فرهنگ دوست دارد .
رییس اداره کتابخانه های عمومی اردکان با بیان اینکه کتابخانه مسجدالرسول(ص) دیلم در محله ای واقع شده با داشتن جمعیت متراکم ،رونق خوبی هم دارد ،تصریح کرد: اعضای هیات امنای مسجد این محل نیز به کتابخانه نگاه ویژه ای دارند و در تلاش هستند که مشکلات آن را رفع کنند.
پایدار اظهار کرد: این کتابخانه با ۶ هزار نسخه کتاب،  ۳۰۰ عضو فعال دارد و به دلیل همجواری  با چند مدرسه به برخی تجهیزات و امکانات روز نیاز دارد .

وی در ادامه با بیان اینکه همچنین کتابخانه شفق اردکان با مشکلات خاصی روبروست و نیاز به ساختمان مناسب تری داریم، یادآور شد: واحدهای مسکن مهر نیز با جمعیت زیادی روبروست که بدون کتابخانه است به نظر می رسد مدارسی که در آن محل واقع است می تواند با مجهز شدن به کتابخانه ،خیلی به مردم کمک کند.
رییس کتابخانه های عمومی اردکان اظهار کرد :‌ همچنین کتابخانه حایری از قدیمی ترین کتابخانه های استان یزد است که  سال ۱۳۵۷ به بهره برداری رسید و سال ۱۳۹۱ هم بازسازی شده است .
پایدار اظهار کرد : این کتابخانه با اعضای بسیار فعال در محل مناسبی در شهر واقع است ولی نیاز به زیبا سازی و تعمیرات اساسی دارد و به قولی این مکان چشم و چراغ شهر است که نیاز مردم محسوب می شود.
وی از مسوولان استان یزد و شهرستان اردکان درخواست کرد به این مقوله بیشتر توجه و اهمیت دهند .

پایدار با بیان اینکه اگر دغدغه اصلی مردم و مسوولان کتاب و کتابخوانی باشد، مسلما شاهد ترویج فرهنگ  مطالعه بیشتر و بهتری خواهیم بود، تصریح کرد:  اردکان هفت هزار عضو کتابخانه دارد که به نسبت جمعیت ۱۰۵ هزار نفری آن آمار بسیار پایینی است .
پایدار عمده مخاطبان کتابخانه های شهرستان را دانش آموزان و دانشجویان عنوان کرد و افزود: با افزایش این جمعیت و تبلیغ در مدارس برای عضویت ، امیدواریم این آمار رقم بیشتری را نشان دهد .
هم اکنون ۱۴ باب کتابخانه عمومی با بیش از ۱۵۰ هزار نسخه کتاب در اردکان فعال است.

مرکز شهرستان اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

همچنین سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دیروز(یکشنبه) گفته بود که از اوایل اسفند ۹۸ تاکنون ۳۷۳ هزار و ۵۷۰ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و با فوت ۱۰۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا به ۲۱ هزار و ۴۶۲ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری  بیان کرد: از ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر ۹ شهریور ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، یک هزار و ۷۵۴ بیمار جدید مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور شناسایی شده اند که ۷۱۸ نفر از آنها بستری شدند.

وی ادامه داد:  در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۰۳ بیمار کووید- ۱۹ جان خود را از دست داده اند که تا کنون ۳۲۱ هزار و ۴۲۱ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و همچنین سه هزار و ۷۵۹ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

معاون وزارت بهداشت افزود: تاکنون سه میلیون و ۲۰۷ هزار آزمایش تشخیص کووید- ۱۹ در کشور انجام شده است.

وی بیان کرد: بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارد.

به گفته وی همچنین شرایط در آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار است.

[ad_2]

Source link