سروزیر اسکاتلند وعده برگزاری مجدد همه‌پرسی استقلال داد

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری رویترز، «نیکلا استرجن» سروزیر اسکاتلند که اسکات های جدایی طلب را رهبری می‌کند، اعلام کرد که قصد دارد طرحی را برای برگزاری دوباره همه‌پرسی استقلال از بریتانیا در سال آینده میلادی ارایه کند.

استرجن که پیشتر برنامه برگزاری این همه‌پرسی را به دلیل شیوع ویروس کرونا و تلاش برای مقابله با این همه‌گیری به تعویق انداخته بود، گفت که تلاش دارد این همه‌پرسی همزمان با انتخابات سراسری سال آینده میلادی در اسکاتلند برگزار شود.

تلاش‌های دوباره برای برگزاری همه‌پرسی استقلال در حالی است که مردم اسکاتلند در سال ۲۰۱۴ یک بار پای صندوق‌های رای رفتند و با ۵۵ درصد در مقابل ۴۵ درصد آرا رای منفی به جدا شدن از بریتانیا دادند؛ اما رشد باثبات طرفداران استقلال در اسکاتلند، دولتمردان جدایی‌طلب را به فکر همه‌پرسی مجدد انداخته است.

استرجن گفت تا پیش از پایان دوره این پارلمان، پیش‌نویس قانونی را که شامل شرایط، زمان و پرسش‌های قابل طرح برای همه‌پرسی استقلال باشد، به قانونگذاران اسکاتلند ارایه خواهد داد.

نارضایتی از عملکرد دولت «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس در کنترل شیوع کووید۱۹ و عصبانیت اسکاتلندی‌ها از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باعث شدکه برای اولین بار حمایت پایدار از استقلال اسکاتلند بالاتر از ۵۰ درصد باشد؛ مردم اسکاتلند به خروج از اتحادیه اروپا رای منفی دادند.

در صورت جدایی اسکاتلند، بریتانیا حدود یک سوم از خاک، تقریبا یک دهم از جمعیت و عنصری هسته‌ای از هویت خود را از دست می‌دهد و ششمین اقتصاد بزرگ جهان دو پاره می‌شود.

انتظار می‌رود ملی‌گراها در انتخابات سال آینده پارلمانی اسکاتلند اکثریت را به دست آورده و توانی چانه‌زنی بیشتری با دولت مرکزی را داشته باشند؛ اما در نهایت این پارلمان بریتانیا است که باید اجازه برگزاری همه‌پرسی را صادر کند و جانسون که رهبری حزب اکثریت محافظه‌کار را دارد، بارها گفته است که چنین درخواستی را نخواهد پذیرفت.

[ad_2]

Source link