ساخت و سازها در منطقه ۲۲ تهران براساس طرح تفصیلی صورت می گیرد

[ad_1]

 علی نوذرپور روز چهارشنبه در یک نشست خبری با اشاره به طرح تفصیلی منطقه و  یادآوری این نکته که شورای عالی شهرسازی از سال ۹۳ متوجه شد طرح تفصیلی منطقه ۲۲، که از سال ۹۱ در حال اجرا بوده با طرح تهران منطبق نیست، گفت: به واسطه اینکه برخی از مصوبات طرح تفصیلی جدید مربوط به قبل از طرح تفصیلی بوده است و منجر به بارگذاری جمعیتی بیش از توان محیط زیستی منطقه شده بود، برخی از مصوبات لغو و شهرداری ملزم می شود، ظرف ۳ ماه در طرح یاد شده تجدید نظر کند اما تا سال ۹۹ با فراز نشیب های بسیار این طرح تهیه شد و هفته گذشته به تصویب شورای شهر رسید.

وی با اشاره به اینکه طرح تفصیلی منطقه ۲۲ مهمترین سند توسعه کالبدی منطقه محسوب می‌شود، گفت: از این پس مبنای ساخت‌وسازها بر اساس طرح تفصیلی خواهد بود. همچنین به زودی به پروانه‌هایی که در سالهای گذشته برای ساخت و ساز در منطقه ۲۲ صادر شده است رسیدگی خواهد شد.

شهردار منطقه ۲۲ ادامه داد: دومین مسئله‌ای که در این منطقه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، حمل و نقل ریلی است که این مسئله براساس طرح جامع به تصویب رسیده که براساس آن از میان ۴ خط جدید مترو تهران، ۲ خطی که مسیر قابل توجهی از منطقه ۲۲ طی می کند و یک ایستگاه از خط های دیگر در این منطقه به بهره برداری خواهد رسید.

وی تصریح کرد: بر اساس دستور شهردار تهران و همکاری شهرداران مناطق ۲ و ۵ خط ۱۰ به منطقه می رسد و این اتفاق در شکل حمل و نقل منطقه تاثیر زیادی خواهد داشت.

شهردار منطقه ۲۲ تهران خاطرنشان کرد: مسئله حمل و نقل ریلی در طرح تفصیلی منطقه ۲۲ دیده شده است و حسب دستور شهردار تهران خط ۱۰ با مشارکت و هماهنگی مترو و همراهی مناطق ۲ و ۵ احداث خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود طی ماه‌های آینده خط ۱۰ کلید بخورد تا بتواند بخشی از مشکلات حمل نقل منطقه را مرتفع کند.

نوذرپور همچنین به موضوع تأمین آب فضای سبز منطقه ۲۲ اشاره کرد و افزود: یکی دیگر از موضوعات قابل اهمیت در منطقه مسئله تأمین آب فضای سبز در این منطقه است به طوری که براساس آمار ۳ هزار هکتار فضای سبز در منطقه وجود دارد که نسبت قابل توجهی است و قابل قیاس با سرانه فضای سبز در شهر تهران نیست به همین دلیل باید راهکار مناسبی برای تأمین آب فضای سبز و حفظ و ماندگاری آن پیش‌بینی می‌شد.

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط و کمبود منابع آب باید راهکار مناسبی برای تأمین آب فضای منطقه ۲۲ اندیشیده می‌شد که البته از سال ۹۰ تلاش‌های بسیاری از سوی شورا و شهرداری برای تأمین آب فضای سبز منطقه ۲۲ انجام گرفت که در نهایت در هفته‌های گذشته شهرداری منطقه ۲۲ تفاهمنامه‌ای را با شرکت آب و فاضلاب تهران به امضا رساند که این تفاهمنامه از جهات مختلف حائز اهمیت است.

نوذرپور با اشاره به برنامه‌ریزی شهرداری منطقه ۲۲ برای استفاده از آبهای نامتعارف و فاضلاب برای آبیاری فضای سبز در منطقه گفت: پس از تصفیه این آب؛ فضای سبز در منطقه آبیاری شد که با این اقدام علاوه بر اینکه آب فاضلاب از منطقه خارج نخواهد شد این اقدام از نشست زمین جلوگیری خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: به موجب قرارداد منعقد شده بین شهرداری و شرکت آب و فاضلاب، به مدت ۲۵ سال هر سال ۱۰ میلیون متر مکعب به آب تصفیه شده به صورت رایگان در اختیار شهرداری منطقه ۲۲ به منظور آبیاری فضای سبز قرار خواهد گرفت.

وی در ارتباط با زمان ابلاغ و اجرای طرح تفصیلی منطقه ۲۲ خاطرنشان کرد: به موجب بند ۳۴ ماده ۸۰ قانون شوراها؛ این طرح پس از تصویب در شورا و تایید از سوی فرمانداری در کمیسیون ماده ۵ مطرح می شود و پس از تصویب ابلاغ می شود. وی خاطر نشان کرد حداکثر زمان ابلاغ کمتر از یک ماه خواهد بود.

نوذرپور در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد زمان ابلاغ طرح تفصیلی و کمبود سرانه آموزشی و درمانی در منطقه ۲۲ گفت: تامین برخی از سرانه‌ها در حوزه ماموریت شهرداری است که از آن جمله می‌توان به سرانه فضای سبز، تاسیسات و تجهیزات اشاره کرد که از این حیث با تامین اعتبار مشکلی در اجرا نداریم اما مشکل اساسی در این ارتباط تامین سرانه‌هایی است که باید توسط وزارتخانه‌ها و سازمانهای عمومی دولتی انجام بگیرد.

وی خاطر نشان کرد: به عنوان مثال در ارتباط با سرانه آموزش و پرورش، فرهنگ و هنر، سرانه‌های مذهبی و همچنین سرانه‌های حوزه بهداشت و درمان باید وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های متولی در این حوزه وارد شوند و در واقع در طرح تفصیلی پهنه و کاربری این سرانه‌ها دیده شده است.

شهرداری منطقه ۲۲ افزود: در طرح تفصیلی منطقه ۲۲ علاوه بر تامین سرانه‌های آموزشی و درمانی توجه ویژه‌ای نیز به جمعیت منطقه شده است و در واقع اولویت در منطقه ۲۲ احداث سرانه‌های مورد نیاز در منطقه محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه در طرح تفصیلی مصوب سال ۹۱ ظرفیت جمعیتی ۷۵۰ هزار نفر برای منطقه ۲۲ پیش‌بینی شده بود، گفت: در طرح تفصیلی جدید این ظرفیت به ۵۲۰ هزار نفر کاهش پیدا کرده است و با توجه به جمعیت فعلی ۴۸۰ هزار نفری در منطقه ۲۲ تنها اجازه ساخت و ساز برای ۴۰ هزار نفر در منطقه ۲۲ داده خواهد شد.

نوذرپور ادامه داد: افق جمعیتی منطقه ۲۲ در طرح تفصیلی ۵۲۰ هزار نفر پیش‌بینی شده که همانطور که اعلام شد هم اینک ۴۸۰ هزار نفر در این منطقه ساکن هستند و با این سیاست می‌توانیم شاهد افزایش سرانه‌ها آموزشی و… در منطقه ۲۲ باشیم.

وی افزود: طرح تفصیلی فعلی ظرفیت جمعیت پذیری ۷۵۰ هزار نفر را دارد اما طرح ویژه به ۵۲۰ هزار نفر محدود شده است، یعنی دیگر خیلی قابلیت ساخت و ساز تا افق طرح نخواهیم داشت
وی اظهار داشت: این مساله در راستای تامین سرانه های خدمات عمومی است که باید دولت “سازمان زمین شهری” را مکلف کند که با توجه به تاخیر تامین سرانه زمین در اختیار وزارتخانه های قرار دهد و بودجه آنهم تامین شود.

به گفته وی، تراکم منطقه ۲۲ یک پنجم دیگر مناطق تهران است و بیش از ۱۴ منطقه تهران از ظرفیت جمعیت پذیری طرح جامع عبور کرده اند و ممکن است کمبود سرانه مسکن مدیران ارشد را وسوسه کند که در این منطقه در سالهای آینده ساخت و ساز انجام شود.

نوذرپور گفت: در حال حاضر براساس توافقات گذشته بیش از ۴۸۰ هزار نفر بارگذاری جمعیت در منطقه صورت گرفته و تا پایان مهلت قانونی برای ۴۰ هزار نفر دیگر امکان سکونت فراهم می شود و تمامی اراضی دیگر در منطقه ۲۲ با کاربری فراغت و حفاظت زیست محیطی حفظ شده و مجوز ساختمانی داده نمی شود.

شهردار منطقه ۲۲ با اشاره به اینکه طرح تفصیلی مصوب اخیر به پیشنهاد حسن رسولی در شورای شهر یک بند اضافه شد که از دولت خواسته شده برای تامین سرانه هایی که دچار کمبود هستیم به ویژه آموزش و پرورش سازمان زمین شهری مکلف شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۵۰ پروانه برای تعیین تکلیف در نوبت قرار دارند، گفت: این تعداد پرونده توافقاتی است که در دوره گذشته انجام شده است و فاقد پروانه ساختمانی است که براساس طرح تفصیلی با آنها رفتار خواهیم کرد که بخشی از این پروانه‌ها مربوط است به تعاونی‌ها که بزودی این تعداد پروانه رسیدگی خواهد شد و آنهایی که براساس طرح تفصیلی اجازه ساخت و ساز داشته باشند مجوز دریافت و مابقی پرونده‌ها نیز براساس قانون با آنها برخورد خواهد شد و در واقع وجه پرداختی آنها داده خواهد شد.

نوذرپور با اشاره به نادیده گرفتن ملاحظات زیست محیطی و تاثیری که بر جریان باد ورودی به شهر تهران داشته است. شدت گرفتن مال سازی را از دیگر مسایل این منطقه عنوان کرد و گفت: ۸۴۸ هزار متر مربع بارگذاری تجاری در این منطقه وجود دارد.

وی با بیان اینکه حفاظت از محیط زیست در اولویت برنامه های منطقه است گفت: از همین رو توسعه محدوده بزرگراه های همت، حکیم و غرب منطقه مهار شده است و دسترسی معابری که در جریان های خنک منطقه بوده است حذف شده است.

نوذرپور تاب آوری منطقه ۲۲ در برابر بحران را یکی از رویکردهای این طرح تفصیلی برشمرد و گفت: تشکیل بانک زمین و اولویت توسعه کیفی به جای توسعه کمی از دیگر اولویت های منطقه خواهد بود.

وی دریاچه چیتگر را جزیره خنک منطقه عنوان کرد و اظهار داشت: فضاهای عمومی خوبی را برای منطقه شکل داده و اگر پلی که در حال نهایی شدن مطالعات است، موسوم به پل بام آسمان با قطر ۷۰۰ متری و چرخ و فلک پیرامونی آن احداث شود این پل به سومین المان شهری تهران تبدیل می شود.

شهردار منطقه ۲۲ تهران در مورد کمبود آب در دریاچه چیتگر نیز گفت: مشکلی در این زمینه وجود دارد و به مقدار کافی آب مورد نیاز در این دریاچه وجود دارد.

[ad_2]

Source link