روسیه و سوریه برای اجرای ۴۰ طرح اقتصادی جدید توافق کردند

[ad_1]

به گزارش ایرنا، خبرگزاری اسپوتنیک روسیه روز سه شنبه به نقل از ” یوری بوریسوف ” افزود:  مسکو در ماه جولای گذشته پروژه‌های اقتصادی جدیدی را به منظور توسعه روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور به دمشق ارائه داد.  

وی دیدار هیات روسی با ” حسین عرنوس ” نخست وزیر جدید سوریه را سازنده و مفید ارزیابی کرد و افزود: سوریه و روسیه در زمینه‌های مختلف روابط خوبی دارند و برای تقویت آن‌ تلاش می‌کنند.  

معاون نخست وزیر روسیه همچنین با اشاره به اینکه قراردادی با یک شرکت روسی جهت اکتشاف و استخراج نفت و گاز در سواحل سوریه امضا شده است،  ابراز امیدواری کرد که در سفر بعدی خود به دمشق که در دسامبر سال آینده انجام خواهد شد، توافق نامه تجارت با دولت سوریه به امضا برسد.  

این مقام روسی با اشاره به اینکه بیشتر مناطق غنی از نفت و گاز خارج از کنترل دولت سوریه است، گفت: نفت منبع مهم درآمد این کشور است اما خارج بودن مناطق نفت خیز سوریه از کنترل دولت، مانع تجارت نفتی این کشور است. 

وی افزود: همین امر در مورد زمین‌های کشاورزی نیز صدق می‌کند و سوریه که زمانی صادرکننده غلات بود اکنون به وارد کننده این مواد تبدیل شده است.  

یوری بوریسوف معاون نخست وزیر روسیه ظهر دوشنبه در راس هیاتی از مقام‌های این کشور وارد دمشق پایتخت سوریه شد تا با سران سوریه درباره تقویت روابط دوجانبه در عرصه‌های مختلف گفت ‌و گو کند. 

وی روز گذشته پس از دیدار با بشار اسد رئیس جمهور و حسین عرنوس نخست وزیر این کشور در نشست مشترک با ولید معلم وزیر امور خارجه روسیه و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه شرکت کرد.  

 نشست کمیته مشترک همکاری‌های اقتصادی روسیه و سوریه در دمشق امروز سه شنبه  با حضور مقام‌ها دو کشور برگزار شود. 

کمیته مزبور هر سال در پایتخت یکی از دو کشور مزبور برگزار می‌شود. 

سپتامبر سال ۲۰۱۹ نشست کمیته مشترک همکاری‌های اقتصادی روسیه و سوریه در مسکو به ریاست معاون نخست وزیر روسیه و ولید المعلم وزیر خارجه و امور مهاجران سوریه برگزار شده بود. 

روسیه یکی از مهمترین همپیمانان سوریه در کنار ایران از آغاز جنگ در سوریه از سال ۲۰۱۱ است. 

[ad_2]

Source link