حمله به تندیس سیاستمدار مشهور فرانسوی

[ad_1]

به گزارش روز چهارشنبه شبکه انگلیسی بی‌بی‌سی، تندیس «ژان باتیست کولبِر» وزیر اعظم و وزیر دارایی لویی چهاردهم پادشاه فرانسه در قرن ۱۷ میلادی روز گذشته توسط یک معترض به نابرابری‌های علیه سیاهپوستان، مورد تعرض قرار گرفت.

کولبِر که به خاطر اصلاحات اقتصادی در فرانسه دوران استعمار لقب «کولبِر کبیر» را دریافت کرد، در دهه ۱۶۸۰ در آنچه «قانون سیاه» (Code Noir) خوانده می‌شد، نقش داشت.

قانون سیاه مقرراتی را درباره مستعمرات فرانسه در قاره آمریکا و کاراییب وضع کرده بود که شامل منع ورود یهودیان به مستعمرات فرانسه، تعریف حدود برده‌داری و محدود کردن آزادی‌های سیاهپوستان آزاد می‌شد.

فرد معترض پیش از دستگیری‌اش در اعتراض به نقش کولبِر در تدوین چنین قانونی، مجسمه او را با پاشیدن رنگ قرمز بر آن مورد تعرض قرار داد و روی آن عبارت «سیاه‌هراسی دولتی» را نوشت.

این اولین تندیس از شخصیت‌های سیاسی تاریخی در فرانسه نیست که در هفته‌های اخیر مورد حمله معترضان به نژادپرستی قرار گرفته است. پیشتر نیز مجسمه «لویی فدرب» از فرماندهان نظامی فرانسه که در گسترش مستعمرات این کشور در آفریقا نقش داشت، مورد حمله قرار گرفت.

پس از قتل «جورج فلوید» سیاهپوست آمریکایی توسط یک پلیس سفید پوست در ماه گذشته در ایالت مینه‌سوتای آمریکا، اعتراض‌های گسترده‌ای علیه نژادپرستی ساختاری علیه سیاهپوستان در این کشور شکل گرفت که ظرف چند روز به ده‌ها کشور دیگر نیز گسترش یافت.

در فرانسه نیز تظاهرات بسیاری شکل گرفت و معترضان با تشبیه «آداما ترائوره» فرانسوی آفریقایی‌تبار که در سال ۲۰۱۶ در بازداشت پلیس به قتل رسید، به جورج فلوید، خواهان اجرای عدالت برای او شدند.

[ad_2]

Source link