جنگ رسانه ای استرالیا و آمریکا با چین در بن بست تنش های دیپلماتیک

[ad_1]

به گزارش ایرنا، تازه ترین بخش از این تنش ها بین چین و استرالیا رخ داده که به دلیل همین برخورد، رسانه های استرالیایی ادعا کرده اند که «بیل برتلس» و «مایکل اسمیت» خبرنگاران مرکز رسانه ای تلویزیونی استرالیا و روزنامه استرالیا فاینانشیال ریویو، خاک چین را ترک کرده و به کشورشان بازگشته اند.

رسانه های غربی این طور گزارش کرده اند که این افراد به دلیل نگرانی های امنیتی مدتی را در سفارت استرالیا در پکن و در کنسولگری این کشور در شانگهای بسر برده اند و تا زمانی که به سئوالات ماموران چینی پاسخ نداده بودند، اجازه ترک خاک چین را نداشته اند.

از سوی دیگر روزنامه گلوبال تایمز چین امروز نوشت که چندی قبل شماری از ماموران امنیتی استرالیا به محل سکونت خبرنگاران چینی مراجعه کرده و ضمن سوال و پرسش از آنها رایانه ها و تلفن های هوشمند خبرنگاران را ضبط کرده و از آنها خواسته اند درباره این رویداد، گزارشی ارسال نکنند.

نشریه چنین اقدامی را بشدت تقبیح کرده و افزوده است استرالیا در سال های اخیر قوانین متعددی در مورد کار رسانه ای تدوین کرده و محدودیت های زیادی در نظر گرفته است اما اقدام علیه خبرنگاران چینی نقض حقوق مشروع آنها و یک اقدام سیاسی جدی در روابط محسوب می شود.

از آن سو روزنامه استرالیایی “فاینانشیال ریویو” در بیانیه ای اقدام چین علیه خبرنگاران استرالیایی را مورد انتقاد قرار داده و این موضوع را که دو خبرنگار مجبور به ترک شده اند، تاسف بار توصیف کرده است.

مایکل اسمیت درباره اینکه در چین مورد تهدید قرار گرفته، گفته که کمی این احساس را داشته اما در مجموع تجربه پیچیده ای بوده و همکار وی نیز آن را یک تجربه ای که خوب نبوده توصیف کرده است.

اینها در شرایطی است که روابط رسانه ای میان چین و آمریکا هم پر تنش تر از هر زمانی دنبال می شود رسانه های غربی گزارش کرده اند که بن بست دیپلماتیک میان این کشورها با چین دعوای آنها را به رسانه ها کشانده است.

آمریکا و چین در ماه های اخیر درگیر یک رشته اقدامات تلافی جویانه مرتبط با خبرنگاران بوده اند در ماه مارس، چین خبرنگاران سه روزنامه آمریکایی را اخراج کرد این اقدام یک ماه پس از آن انجام شد که آمریکا اعلام کرده بود با پنج رسانه دولتی چینی فعال در آمریکا همانند سفارتخانه های خارجی رفتار خواهد کرد.

یک روز پس از حکم آمریکا درباره رسانه های دولتی چین، پکن سه خبرنگار “وال استریت ژورنال” که دو تن آمریکایی و یکی از آنها استرالیایی بودند را به علت انتشار یادداشتی که چین آن را نژادپرستانه دانست، اخراج کرد.

«جائو لی جیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در تازه ترین واکنش به این مسایل روز دوشنبه هفته جاری در جمع خبرنگاران در پکن گفت: به دلیل محدودیت های اعمال شده از سوی آمریکا، خبرنگاران چینی فعال در آمریکا تا کنون نتوانسته اند روادید خود را تمدید کنند روادید خبرنگاران چینی در آمریکا تا ۹ مهر اعتبار دارد ولی آمریکا تاکنون به رغم درخواست آنها اقدامی برای تمدید ویزا نکرده است.

این مقام چینی اظهار کرد که آمریکا در سال ۲۰۱۸ روادید چند روزنامه نگار چینی را معلق کرد و در نهایت آنها مجبور به ترک آمریکا شدند اکنون نیز آمریکا روادید خبرنگاران چینی را به سه ماه محدود کرده است و در کار و فعالیت خبرنگاران و رسانه های چینی در آمریکا اخلال ایجاد کرده است.

جائو با یاداوری اینکه آمریکا با این اقدام به دنبال ایجاد فشار حداکثری بر چین است موضوعی که پکن به شدت از آن انزجار دارد از آمریکا خواست در سرع وقت اشتباه خود را اصلاح کند و برای خبرنگاران چینی روادید صادر کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد که وزارت امور خارجه چین به سفارت آمریکا در پکن اطلاع داده است که کارت خبرنگاری خبرنگاران رسانه های آمریکایی در چین را تمدید نمی کند و این موضوع را واکنش متقابل چین به ایالات متحده خوانده است.

آمریکا و استرالیا در ماه های اخیر به بهانه شیوع ویروس کرونا از چین، فشارهای همه جانبه ای بر این کشور وارد کرده اند که یکی از آنها عدم تمدید صدور ویزا برای خبرنگاران چینی بوده است.

[ad_2]

Source link