توقف استفاده هند از کیت‌های تشخیص کرونای چین و اعتراض پکن

[ad_1]

به گزارش روز سه شنبه رسانه‌های هندی، شورای تحقیقات پزشکی هند که مسوول مقابله با ویروس کرونا در این کشور است، روز گذشته اعلام کرد قصد دارد به دلیل کیفیت پایین و دقت کم کیت‌های “آنتی بادی” تشخیص کرونای ساخت چین، این تجهیزات را به چین بازگرداند. 
سفارت چین در دهلی نو با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که از این تصمیم دهلی نو بسیار نگران است و مقامات چینی کیفیت تجهیزات تولید شده توسط دو شرکت ” گوانگژو وندفو بایوتک” و “ژوهای لیوزون دیاگنوستیک” را تایید کرده‌اند. 
ژی رانگ سخنگوی سفارت چین گفت: بی‌کیفیت خواندن محصولات چینی توسط اشخاص خاص ناعادلانه و غیر مسوولانه است. 
وی افزود: تجهیزات این شرکت‌ها به کشورهای زیادی در اروپا، آسیا و آمریکای لاتین صادر شده است و تاکنون مشکلی گزارش نشده است. چین به دنبال کمک به هند برای مقابله با ویروس کرونا است، از این رو چین تامین کیفیت تجهیزات پزشکی صادراتی را در اولویت قرار می‌دهد. 
 شرکت ” گوانگژو وندفو بایوتک” در بیانیه‌ای گفت: ما کیفیت تجهیزات خود را تامین کرده‌ایم و شورای تحقیقات پزشکی هند کیفیت این تجهیزات را در زمان واردات تایید کرده است. 
تنش دیپلماتیک میان چین و هند چند روز پس از اعتراض پکن به دهلی نو در خصوص سرمایه گذاری کشورهای همسایه در هند، افزایش می‌یابد. 
هند هفته گذشته اعلام کرد که با هدف جلوگیری از سو استفاده کشورها از وضعیت کرونا در هند و تصاحب شرکت‌های هند، از این پس کشورهای همسایه که هند با آن‌ها دارای مرز مشترک است باید برای سرمایه گذاری در هند از دولت این کشور مجوز دریافت کنند. این تصمیم هند در واقع اقدامی برای جلوگیری از سرمایه گذاری شرکت‌های چینی در این کشور و تصاحب شرکت‌های هندی است. 
هند و چین سعی کرده‌اند روابط خود را ارتقاء دهند اما عدم اعتماد ناشی از مساله مرزهای مورد اختلاف و افزایش نفوذ چین در مناطق اطراف هند، همچنان دهلی نو را نگران می‌سازد. 
هند در ماه جاری برای واردات بیش از نیم میلیون کیت “آنتی بادی” برای تشخیص کرونا از چین اقدام کرد. 
آزمایش‌های آنتی بادی از نمونه‌های خون همیشه ابتلا در مراحل اولیه را نشان نمی‌دهند اما ابتلای فرد به ویروس کرونا در گذشته، حتی اگر فرد علائمی نداشته باشد را ثابت می‌کنند. 
چندین ایالت هند اعلام کرده‌اند که کیت‌های آزمایشی چینی نتایج متناقضی به دست داده‌اند. مقامات در ایالت راجستان اعلام کرده‌اند که آن‌ها از این کیت‌ها برای آزمایش افرادی که ابتلای آن‌ها به کرونا اثبات شده بود استفاده کرده‌اند، اما پس از استفاده از کیت‌های چینی، جواب آزمایش آن‌ها منفی اعلام شده است. 
سخنگوی سفارت چین توضیح داد: آزمایش‌ها باید توسط افراد متخصص مورد بررسی قرارگیرند. روش‌های حمل و نقل، ذخیره و همچنین استفاده از این کیت‌های “آنتی بادی” کرونا باید به صورت استاندارد و بر اساس دستور العمل نوشته شده بر روی آن‌ها انجام شوند. 
بر اساس آخرین آمار اعلام شده توسط دولت هند، تا روز سه شنبه ۲۹ هزار و ۴۳۵ نفر در هند به کرونا مبتلا شده، درحالی که ۹۳۴ نفر در این کشور جان خود را از دست داده‌اند. 

[ad_2]

Source link