توصیفات کم نظیر درباره روحانیِ نوآور

[ad_1]

اسم/ سمت

پیام

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای / رهبر انقلاب  آن مرحوم از شاگردان پر تلاش درسهای فقه و اصول و از نزدیکان حضرت امام خمینی اعلی‌الله‌مقامه بودند و پس‌از پیروزی انقلاب در مسئولیتهای مهمّ قضائی و غیره به خدمت اشتغال داشتند و امید است این همه مقبول درگاه احدیّت و موجب اعتلای مقامات اخروی ایشان باشد. رحمت و مغفرت حضرت حق را برای آن مرحوم مسألت میکنم

حسن روحانی/ رئیس جمهور

ارتحال عالم ربانی حضرت آیت‌الله حاج شیخ یوسف صانعی، موجب اندوه و تألم شد.

این فقیه مبارز که سالها توفیق درس‌آموزی در مکتب بزرگانی چون امام خمینی(ره) را داشت، تمام عمر پرتلاش خود را وقف خدمت در مسوولیت‌های مختلف و گسترش معارف اسلامی و فرهنگ اهل بیت نمود و کارنامه ارزشمندی از خود به یادگار گذاشت که بی‌شک زحمات این عالم وارسته در عرصه‌های دینی و اجتماعی همواره در حافظه تاریخی مردم باقی خواهد ماند.

اینجانب این ضایعه را به حوزه‌های علمیه، شاگردان و بیت مکرم ایشان به ویژه آیت‌الله شیخ حسن صانعی تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند متعال برای آن عالم مجاهد علوّ درجات و همجواری با صالحان و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسألت دارم.

ابراهیم رئیسی/ رئیس قوه قضاییه

درگذشت مرحوم آیت الله حاج شیخ یوسف صانعی رضوان الله تعالی علیه را تسلیت می‌گویم. آن مرحوم که از شاگردان و یاران حضرت امام (ره) در دوران انقلاب اسلامی بود، پس از انقلاب نیز تصدی مسؤولیت‌های قضایی از جمله دادستانی کل کشور را بر عهده گرفته و منشاء خدمات در دستگاه قضایی بود. مصیبت وارده را به خانواده محترم و برادر بزرگوار ایشان تسلیت گفته و در ایام عزاداری سیدالشهدا، غفران الهی را برای ایشان مسألت دارم.

محمدباقر قالیباف/ رئیس مجلس شورای اسلامی

درگذشت عالم بزرگوار حضرت آیت الله آقای حاج شیخ یوسف صانعی موجب تأسف و تأثر گردید. ایشان از ارادتمندان به اهل‌بیت و شعائر آل‌الله بودند و در بیشتر عمر خویش به مطالعه، تدریس، نشر و تألیف آثار فقهی اهتمام داشتند و در طول دوران مبارزه ستم‌شاهی در جهت تبیین ابعاد فرهنگی و تبلیغی و پس از انقلاب نیز در مناصب و مسؤولیت های قضایی و فقهی مجاهدت داشتند.

اینجانب ضمن عرض تسلیت این ضایعه مؤلمه به شاگردان، علاقه‌مندان، فرزندان، برادر معزز و بیت مکرم، از خداوند سبحان برای ایشان رحمت واسعه و علو درجات و برای وابستگان و ارادتمندان صبر و اجر مسألت می نمایم.

سرلشکر محمد باقری/  رئیس ستادکل نیروهای مسلح 

درگذشت عالم بزرگوار آیت الله حاج شیخ  یوسف صانعی از شاگردان و یاران وفادار حضرت امام خمینی(ره) در دوران نهضت اسلامی که پس از پیروزی انقلاب و استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در دستگاه قضا عهده دار نقش ها و مناصب مهم و مختلف از جمله دادستان کل کشور بودند را به بیت مکرم ، شاگردان و علاقه‌مندان وی تسلیت عرض می نمایم.

از درگاه حضرت سبحان، علو درجات و رحمت و رضوان الهی و همجواری آن فقیه فقید با علما، صلحا و شهدا و برای خاندان ارجمند و مصیبت دیدگان معزز صبر و شکیبایی طلب می کنم.

آیت الله جوادی آملی/ مرجع تقلید

ارتحال حضرت آیه الله آقای حاج شیخ یوسف صانعی مایه تأثر شد. این سانحه سنگین و اسف بار را به حوزه علمیه و برادر بزرگوار ایشان حضرت حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ حسن صانعی و شاگردان و علاقمندان و بیت مکرّم ایشان تسلیت عرض نموده و علوّ درجه و غفران آن فقیه راحل از خدای سبحان مسئلت می شود.

آیت الله صافی گلپایگانی

رحلت آیت الله مرحوم آقای حاج شیخ یوسف صانعی رحمه الله علیه، موجب تأسف و تأثر گردید.

این عالم بزرگوار، سالیان متمادی در حوزه علمیه قم و با تدریس دروس خارج فقه و اصول، شاگردان بسیاری را تربیت نمود.

علاقه و اخلاص و ادب ایشان به ساحت مقدّس حضرات معصومین علیهم‌السلام به ویژه حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها، ذخیره‌ای ارزشمند و بزرگ برای عالم قیامت ایشان خواهد بود.

فقدان ایشان را به خاندان محترم و آقازادگان مکرّم و شاگردان آن فقید سعید تسلیت عرض می‌نمایم و رحمت واسعه الهی را برای ایشان از خداوند متعال مسئلت دارم.

علی لاریجانی/ مشاور مقام معظم رهبری

درگذشت عالم بزرگوار مرحوم  آیت‌الله حاج شیخ یوسف صانعی رضوان‌الله‌ تعالی علیه را به پیشگاه حضرت ولی عصر ارواحنا فداه، حوزه های علمیه،  روحانیت معظم، شاگردان و به ویژه خانواده معززّ، فرزندان ارجمند و اخوی مکرم ایشان، آیت الله شیخ حسن صانعی تسلیت عرض می کنم.  

آن فقیه گرانقدر از شخصیت های موثر در مبارزات نهضت اسلامی  بودند که  پس‌از پیروزی انقلاب نیز در مسئولیت های گوناگون در قوه قضاییه،  شورای نگهبان و حوزه علمیه قم خدماتی ارزنده ایفا کردند. از خداوند متعال برای آن مرحوم مغفور، علو درجات و حشر با اولیای الهی و برای جمیع بازماندگان صبر و اجر مسالت می کنم.

سید محمد خاتمی/ رئیس دولت اصلاحات

رحلت عالم جلیل‌القدر، مرجع روشن‌بین و فقیه پارسا، آیت‌الله‌العظمی حضرت حاج آقا یوسف صانعی رضوان الله علیه که عمر شریف و پربرکت خود را صرف اعتلاء کلمة‌الله و شناخت و شناساندن معارف اهل‌البیت علیهم‌السلام و دفاع از آرمان‌های والای انقلاب و حقوق و عزت مردم کرد خسارتی است بسیار بزرگ که تنها لطف و عنایت ویژه حضرت حق می‌تواند آن را جبران کند.

این مصیبت را به جناب‌عالی، بیت شریف صانعی و خانواده‌ شریف و بزرگوار آن مرحوم و بستگان داغدار و به همه یاران، شاگردان و ارادتمندان آن فقید سعید تسلیت عرض می‌کنم و از درگاه حضرت حق جل و علا برای وی علو درجات و برای بازماندگان معزز صبر و اجر و سلامتی مسألت می‌کنم.

علی شمخانی/ دبیر شورای عالی امنیت ملی

اتحال تاسف بار مرحوم آیت الله شیخ یوسف صانعی (ره) را که از شاگردان و همراهان حضرت امام (ره) در سال‌های مبارزه و پس از آن بود را به محضر مقدس امام زمان(عج)، مقام معظم رهبری، حوزه‌های علمیه و خانواده آن مرحوم تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم.

 انس آن فقیه صمدانی با رزمندگان هشت سال دفاع مقدس و حمایت مستمر ایشان از مجاهدان و پیشتازان این عرصه در کنار خدمت مستمر وی به نشر معارف و علوم دین حنیف اسلام وسیره ائمه طاهرین (ع) از ویژگی‌های ارزنده مرحوم آیت الله صانعی (ره) بود که همواره به یادگار می‌ماند.آمرزش الهی و آرامش ابدی بدرقه سفر بی پایانش باد.

اسحاق جهانگیری/ معاون اول رییس جمهوری

 رحلت عالم ربانی و مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله شیخ یوسف صانعی رضوان‌الله تعالی‌علیه ضایعه‌ای بزرگ و جبران نشدنی است.

مجاهدت‌های عالمانه،  اجتهادهای شجاعانه و حضور موثر در تمامی صحنه‌های حساس انقلاب اسلامی، از عضویت در شورای نگهبان تا مسئولیت دادستانی کل کشور و از دوران مبارزه و پیروزی تاکنون از ویژگی‌های ممتاز این عالم وارسته بود.

آن مرجع فقید همیشه و همه جا شیفته و مدافع اندیشه‌های راهگشای امام راحل(ره) بود و نسبت به دردها و رنج‌های اقشار مختلف مردم حساس و به مسائل زمانه و جامعه خود آشنا بود.

ضایعه بزرگ فقدان این فقیه نواندیش را به مقام معظم رهبری، مراجع عظام تقلید و حوزه‌های علمیه، شاگردان و بستگان به ویژه بیت مکرم و برادر گرامیشان آیت الله شیخ حسن صانعی و به عموم ملت ایران صمیمانه تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال برای آن عالم جلیل‌القدر رحمت و رضوان واسعه الهی و علو درجات و برای بازماندگان ارجمند صبر جمیل و اجر جزیل مسالت دارم.

حسینعلی امیری/ معاون پارلمانی رییس جمهوری

 وی از مبرزترین شاگردان حضرت امام خمینی (ره) و از مراجع بزرگ، زمان شناس، آزاد مرد عرصه علم و اجتهاد، فقیه نواندیش و مردمی و انقلابی بود که به دیدار معبودش شتافت و کوله‌ باری از غم و اندوه را بر دل مشتاقانش قرار داد.

اینجانب ارتحال این مرجع تقلید بزرگ را به پیشگاه مقدس حضرت بقیة الله الاعظم ارواحنا فداء، ملت شریف و بزرگوار ایران، مراجع معظم تقلید و بازماندگان، به ویژه به برادر بزرگوارشان، آیت‌الله شیخ حسن صانعی تعزیت عرض کرده و رحمت واسعه الهی و علو درجات، از درگاه خداوند متعال، مسالت می‌نمایم.

معصومه ابتکار/ معاون رئیس جمهوردر امور زنان و خانواده

إِنَّا لله وإِنّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَی نَحْبَهُ وَمِنْهُم مَّن یَنتَظِرُوَمَابَدَّلُواتَبْدِیلاً ایت الله صانعی مرجعی بزرگ و پیشروبااحکام ونظرات مترقی در زمینه هایی مانند حقوق زن ومحیط زیست...

محمد جواد ظریف/ وزیر امور خارجه

ارتحال مجتهد آزاده و نواندیش حضرت آیت الله العظمی صانعی (قدس سره) را به ساحت مبارک حضرت حجت بقیه الله الاعظم (عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی، حوزه های علمیه و ارادتمندان و دوستداران و مقلدان آن فقید سعید به ویژه بیت شریف و وابستگان و فرزندان محترم شان تسلیت عرض می نمایم.

رحلت آن عالم پرهیزکار که از شاگردان و ارادتمندان حضرت امام خمینی (ره) و پیشتازان انقلاب اسلامی بود و  همه عمر پر برکت خود را در مسیر رضایت خداوند و اعتلاء کلمه حق و خدمت به مکتب اهل بیت علیهم السلام و انقلاب و جمهوری اسلامی و این کشور و مردم مسلمان و عزیز ایران اسلامی صرف کرد، ضایعه جبران ناپذیری است.

از درگاه حضرت حق تعالی علو درجات و غفران واسعه الهی و همجواری با علماء و صلحا و شهداء برای آن فقید سعید و صبر جمیل و اجز جزیل برای بیت محترم و بستگان و فرزندان محترم شان مسئلت می نمایم.

بیژن زنگنه/ وزیر نفت

اینجانب ضایعه درگذشت ایشان را که از برجسته‌ترین شاگردان امام راحل(ره) بودند، به جنابعالی، بیت محترم ایشان، روحانیت معظم و علمای اعلام و همه اهل انقلاب تسلیت عرض نموده و برای آن عالم عامل، آمرزش و رحمت واسعه الهی مسالت دارم.

علی اکبر صالحی/ معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی ایران

وی یکی از دلبستگان و تلاشگران صدیق نهضت امام خمینی(قدس السره‌الشریف) و از شخصیت‌های صاحب‌نام نظام اسلامی بودند و خدمتگزاری به میهن عزیز اسلامی در جایگاه دادستانی کل کشور با حکم حضرت امام خمینی(ره)، عضویت در شورای نگهبان و مجلس خبرگان رهبری، بخشی از کارنامۀ آن عالم مجاهد در طول چهار دهۀ گذشته است.

امّا آنچه نام این فقیه عالیقدر را در تاریخ مکتب رهایی‌بخش تشیّع ماندگار خواهد کرد، مجاهدتِ خالصانه و کاوشگرانۀ وی برای گشودن باب اجتهاد و کوشش عالمانه در راستای تحقّق اندیشه‌های رهبر کبیر انقلاب اسلامی جهت نوآوری در فقه پویای شیعه و توجّه عمیق و دقیق به الزامات و مقتضیات زمان و مکان در اجتهاد است.

 اینجانب ضمن تسلیت به محضر مقام معظّم رهبری (مدّظله‌العالی)، آیات عظام و حوزه‌های علمیّه، پیروان مکتب پیر جماران و مقلّدان و علاقه‌مندان به سیرۀ علمی آن فقیه نواندیش خاصّه اعضای بیت و خانوادۀ معزّز و مکرّم وی، از درگاه ایزد منّـان برای آن عالم ربّانی، علوّ درجات و همنشینی با اولیاء دین و ابرار و نیکان مسألت دارم.

محمود واعظی/ رئیس دفتر رئیس جمهوری     درگذشت عالم پارسا حضرت آیت‌الله العظمی یوسف صانعی موجب تأثر و تألم فراوان شد.اینجانب این ضایعه مؤلمه را به بیت شریف، حوزه‌های علمیه، پژوهشگران و استادان علوم فقهی و تمامی ارادتمندان و شاگردان آن فقید سعید تسلیت می‌گویم و از درگاه خداند بزرگ برای ایشان علّو درجات و برای بازماندگان صبر و سلامتی مسألت دارم.

سید حسن خمینی/ نوه امام خمینی(ره)

مصیبت درگذشت حضرت آیت الله العظمی آقای حاج شیخ یوسف صانعی رحمت الله علیه موجب تأثر و تأسف شدید شد.

آن عالم ربانی و فقیه معظم از زمره برجسته ترین شاگردان امام عظیم الشأن بودند که در عین صلابت و تبحر در فقه اهل بیت علیهم السلام، به لوازم زندگی روزمره و جهان امروز توجه داشتند.

شجاعت و کیاست همراه با دیانت و عشق به اهل بیت و امام راحل از ایشان عالمی آگاه به زمان ساخته بود. بی تردید حضور طولانی در درس امام و تلاش مستمر در سال های سخت مبارزه و دوران شکوهمند انقلاب اسلامی برای ایشان دستاوردی بزرگ در پیشگاه خدای سبحان است.

اینجانب ضمن عرض تسلیت این ضایعه مولمه به حضرت بقیه الله (س)،حوزه های علمیه و شاگردان و مقلدان ایشان و هم چنین به بیت معظم و آقازادگان مکرم، از خدای متعال علو درجات ایشان را مسئلت دارم

علی یونسی/ مشاور رییس جمهوری

 ارتحال ناگوار حضرت آیت الله العظمی آقای حاج شیخ یوسف صانعی موجب تالم و تاثر عمیق شد.

آیت‌الله صانعی از مبرزترین شاگردان حضرت امام خمینی (ره) و از مراجع بزرگ نوگرا، زمان  شناس و مردمی و انقلابی بود که همواره با فتاوای خاص و جدید، راهگشای حل معضلات اجتماعی، فقهی و حکومتی بود.

 اینجانب ارتحال  این مرجع تقلید بزرگ را به بیت معظم و فرزندان، و بازماندگان، به ویژه به برادر بزرگوار وی، آیت‌الله شیخ حسن صانعی نماینده مقام معظم رهبری در بنیاد پانزده خرداد، تسلیت و تعزیت گفته و رحمت واسعه الهی و علو درجات، از درگاه خداوند متعال، مسالت می‌کنم.

محمدرضا عارف/ عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی 

رحلت عالم زاهد و دردمند، روحانی نواندیش و آزادیخواه، حضرت آیت الله العظمی یوسف صانعی (ره) که همه عمر پر برکت خود را در مسیری که رضایت خداوند در آن می دانست مصروف کرد برای اسلام و بخصوص حوزه‌های علمیه و دوستداران وی خسارتی بزرگ است.

آن عالم پرهیزکار و مصلح از ارادتمندان حضرت امام(ره) و از سردمداران و پایه‌های انقلاب بزرگی بود که به رهبری ممتاز امام خمینی (ره) به پیروزی رسید و عمر شریف خود را برای اعتلاء کلمه حق و خدمت به مکتب اهل بیت علیهم السلام و دفاع از حقوق شهروندی و بیداری مردم صرف کرد.

وجود شخصیت‌های بزرگی چون آیت الله صانعی برای نسل جوان این کشور بسیار ارزشمند است چرا که آنان را به برخوردی عمیق‌تر با نیازهایشان برای بهره‌مندی از پشتوانه‌های روحانیت آگاه متقاعد می‌کند.

‌اینجانب رحلت این عالم ربانی را به ساحت مبارک حضرت ولی الله الاعظم، رهبر معظم انقلاب، حوزه‌های علمیه و همه ارادتمندان و دوستداران آن فقید سعید به ویژه بیت شریف و بستگان و فرزندان و اخوی وی حجت‌الاسلام والمسلمین حسن صانعی از صمیم قلب تسلیت می‌گویم و از خداوند منان خواستارم در برابر این ضایعه بزرگ به همه علاقه‌مندان، مقلدان و وابستگان آن روحانی والامقام  صبر و شکیبایی و اجر جزیل عنایت فرماید.

محسن هاشمی رفسنجانی/ رئیس شورای شورای تهران

رحلت حضرت آیت الله صانعی، از پیشگامان نهضت و از برجسته‌ترین شاگردان امام خمینی (ره) موجب تاثر شد.

آیت الله صانعی که از ابتدای مبارزات، نقش موثری در نهضت ایفا کرده و مورد اعتماد و محبت ویژه امام خمینی(ره) بود، پس از کناره‌گیری از مناصب حکومتی، با ثلث قرن حضور در حوزه علمیه قم، منشا خدمات علمی برجسته‌ای در علوم اسلامی بویژه اجتهاد پویا و نگرش فقهی مبتنی بر در نظر گرفتن عناصر زمان و مکان، مرجع تقلیدی بروز و نواندیش محسوب می‌شود.

آیت‌الله صانعی با برخورداری از تواضعی مثال زدنی و ساده زیستی و اخلاص، مورد رجوع نخبگان و نسل جوان قرار داشت. مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بواسطه حدود ۶۰ سال همراهی با این شخصیت علمی، ارادت و احترام ویژه‌ای برای وی قائل بود.

اینجانب به نمایندگی از خانواده آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و اعضای شورای شهر تهران، این ضایعه را به بیت آیت‌الله صانعی بویژه فرزند برومندشان حجت‌الاسلام والمسلمین سعید صانعی تسلیت می‌گویم و برای این عالم فرزانه علو درجات و همجواری با سالار شهیدان و سیدالساجدین و برای بازماندگان صبر واجر آرزو دارم.

هادی خامنه‌ای/ فعال سیاسی اصلاح طلب

روح بلند بنده صالح خدا و فقیه برجسته و انسان آزاده، “حضرت آیت‌الله العظمی حاج شیخ یوسف صانعی”، از کالبد دنیای مادی خارج شد و دل‌های بیشماری را مالامال از درد و اندوه نمود.

او در همه عمر با نگاهی نواندیشانه و متعهدانه به رسالت دینی خود عمل نمود و کارنامه‌ای درخشان از فعالیت علمی و سیاسی و فرهنگی برجای گذاشت که یادگاری مانا برای همگان خواهد بود.

آن عزیز، شاگرد خلف امام خمینی(ره) و پیرو صادق مکتب او بود و همواره بر عهد دیرین خود در دفاع از اسلام ناب و محرومان و مظلومان استوار ماند. بدون تردید، شجاعت و مسئولیت پذیری سیاسی و اجتماعی آن مرحوم و دفاع همیشگی از حقوق مردم، و سبک اجتهادی ایشان، چهره‌ای کم نظیر در تاریخ روحانیت شیعه از ایشان ترسیم نموده است.

اینجانب با انبوهی از خاطرات شیرین و فراموش نشدنی از آن چهره دوست داشتنی، ضایعه مذکور را به بیت معظّم و جمیع بازماندگان و شاگردان و ارادتمندان و مقلدان و عموم مردم، تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال برای ایشان علو درجات مسئلت دارم.

علی اکبر محتشمی پور/ عضو مجمع روحانیون مبارز

رحلت فقیه عالیقدر، مرجع تقلید نواندیش، ملجأ و یاور مظلومان، فریادگرعصرحاضر، “حضرت آیةالله العظمی مرحوم حاج شیخ یوسف صانعی”(ره) که به حق شاگرد برجسته وفرهیخته و یادگاراندیشه انقلابی و معنوی حضرت امام خمینی بود را به محضر ولی الله الأعظم صاحب العصر حجت بن الحسن المهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف تسلیت عرض می کنم.

همچنین خدمت علما، فقها، مراجع عظام تقلید ، شیعیان، دانشگاهیان، دانشجویان، مقلدان آن فقیه وارسته ، بخصوص برادر بزرگوارشان، یار ویاور امام عظیم الشأن ، آیةالله حاج شیخ حسن صانعی حفظه الله و فرزندان فاضل و سایر خانواده های سوگوار ، تعزیت و تسلیت عرض می کنم.

خداوند آن عالم جلیل القدر را با مولایش حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام محشور فرماید.

آیت الله سید محمد موسوی بجنوردی/ عضو مجمع روحانیون مبارز

درگذشت اسفبار فقیه بزرگوار، حضرت آیت الله فی العالمین، جناب آقای شیخ یوسف صانعی(قدس الله نفسه الزکیه) را به عموم مسلمانان جهان، به ویژه برادر بزرگوارش آیت الله شیخ حسن صانعی و همچنین علمای اعلام و ملت شریف ایران تسلیت عرض می کنم. فوت این فقیه بزرگ نوآور سلمه بزرگی به جهان اسلام بود. واقعا من امروز که شنیدم گریه کردم و متاثر شدم که این فقیه بزرگ از دست ما رفت.

امیدوارم خداوند تبارک و تعالی در جنات نعیم و بهشت برین از این فقیه بزرگ و انسان وارسته  استقبال کند و به برادر بزرگوارش حضرت آیت الله آقای شیخ حسن صانعی(حفظه الله تعالی) و خانواده مکرم و آقازاده های معظمش تسلیت عرض می کنم.

من فوت این فقیه نوآور را  به ملت شریف ایران و به همه علمای اعلام و مراجع عظام تسلیت عرض می کنم. ان شاء الله خداوند تبارک و تعالی در آن عالم استقبال فراوانی از این فقیه بزرگ خواهد کرد. امیدوارم که ما نیز هیچ وقت نام این فقیه را فراموش نکنیم.

علی مطهری/ نماینده سابق مجلس

رحلت مرجع بزرگوار تقلید آیت‌الله حاج شیخ یوسف صانعی را به بیت شریف ایشان و ملت ایران و شیعیان جهان تسلیت می گویم.

معظم له فقیهی خوش‌فکر و روشن‌بین بود و بر اجتهاد در مسائل مستحدثه و جدید فقهی اهتمام داشت. ایشان در تبیین اصل ولایت فقیه، آن را منافی با آزادی بیان و حقوق اساسی مردم نمی دانست. رحمت خدا بر او باد. خداوند ایشان را با پیغمبر اکرم (ص)محشور فرماید.

رسول منتجب نیا/ دبیر کل حزب جمهوریت

ضایعه ارتحال جانسوز فقیه نو اندیش، مجاهد نستوه، عالم عامل، مرجع تقلید جهان تشیع حضرت آیه الله العظمی حاج شیخ یوسف صانعی قدس سره الشریف، از مصائبی است که تمامی مسلمانان و شیعیان، خاصه حوزه های علمیه، دانشگاه‌ها و سایر مراکز علمی و پژوهشی، نخبگان، اندیشمندان و دلدادگان امام راحل، خمینی بزرگ و دلسوزان انقلاب اسلامی را در هاله ای از غم و اندوه قرارداد و فقه مترقی و پویای اسلامی، شیعی، یکی از منابع و پشتوانه های خود را از دست داد.

آن فقیه ژرف اندیش با نگاهی علمی و دقتی کم نظیر بسیاری از گره های کور عرصه دانش دینی و زندگی فردی و اجتماعی را می گشود و بحق شاگرد و دست پرورده ای لایق و ممتاز برای امام بزرگوار و سایر مراجع عظیم الشان و مجتهدی آشنا و اگاه نسبت به نیازهای جامعه، دو عنصر زمان و مکان، و حوادث واقعه و مسائل مستحدثه، و به راستی نقطه امیدی برای ملت مسلمان ایران و مسلمانان و شیعیان جهان بود، امروز این بزرگ مرد به لقاء پروردگار شتافت و بر معشوقان خود رسول اکرم (ص)، اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و امام عظیم الشان ره وارد گردید، اگر دست ما از دامان آن فقیه گره گشا کوتاه شد، لکن اندیشه اخلاق، مردمداری و نیز آثار گران بهای علمی او میراثی بزرگ و کم نظیر است که باید از آن پاسداری و حراست شود.

مجید انصاری/ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

رحلت تآسف بارعالم مجاهد ، مرجع نواندیش وروحانی پارسا ومردمی حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ یوسف صانعی ضایعه‌ای پس سنگین برای جهان تشیع وحوزه علمیه است 

اوازشاگردان برجسته ومروجان مکتب فقهی و اجتهادی ومبارزاتی امام خمینی (س) واز خدمتگزاران بر جسته انقلاب اسلامی  بود ، فتاوای راهگشا ونظرات بدیع فقهی خصوصا در حوزه حقوق اجتماعی و اساسی ودفاع شجاعانه ازحق و ارتباط صمیمی ودورازتشریفات بامردم بویژه نخبگان وجوانان وعشق وافر به اهل بیت علیهم السلام

ازجمله فضائل پرشمار آن مرجع عالیقدر بود. این ضایعه بزرگ را به جنابعالی، بیت مکرم وفرزندان برومند شان ، حوزه های علمیه، شاگردان و مقلدین ارجمند وبه همه شیعیان و هموطنان عزیز تسلیت میگویم.

آیت الله  موسوی خوئینی ها /فعال سیاسی اصلاح طلب

ارتحال عالم بزرگوار حضرت آیت الله صانعی، از مراجع بزرگوار تقلید،‌ موجب تأسف و تأثر عمیق ارادتمندان و مقلدان ایشان گردید. این روحانی سخت‌کوش عمری را در تلاش برای کسب علوم اسلامی، به‌ویژه فقه آل محمد صلوات الله علیهم اجمعین، و تدریس و ترویج آن گذراند و شاگردانی را پرورش داد و به حوزۀ مقدسۀ قم تقدیم نمود که برخی از آنان مجتهدانی مسلم هستند.

آیت الله یوسف صانعی و برادر گرامی‌اش آیت الله حاج شیخ حسن صانعی، از اوان ورودشان به حوزۀ با برکت قم، توفیق آشنایی با حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه را پیدا می‌کنند و پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی و متوسطه، موفق به درک درس خارج فقه و اصول ایشان می‌شوند که از جهت عمق مباحث مطروحه، زبان‌زد فضلا و مجتهدان عصر بوده است.

آن عزیز از آغاز نهضت روحانیت در سال ۱۳۴۱، هرگز راه نورانی امام را ترک نکرد و تا پایان عمر بر این راه، بر اساس اجتهاد خود، وفادار ماند و در انجام آنچه وظیفۀ خود می‌دانست اهانت هتاکان و آزار مخالفان را تحمل کرد و بر طریقه‌ای که آن را صواب تشخیص داد استوار ماند تا به ملاقات پروردگار خویش شتافت؛ خداوند او را با اولیاء دین محشور فرماید.

عبدالله نوری /فعال سیاسی اصلاح طلب

با کمال تأسف و تأثر رحلت عالم ربانی، فقیه مجاهد، مرجع نواندیش و شخصیت برجسته‌ی عالم تشیع، آیت اللّه العظمی حاج شیخ یوسف صانعی را به محضر تمامی دلبستگان به خاندان عصمت و طهارت، فقیهان درد آشنا و شاگردان و ارادتمندان و تمامی علاقمندان آن فقیه بزرگوار تسلیت عرض می نمایم.

مرحوم آیت اللّه صانعی از عالمان دردمند و اندیشمندان وارسته و پر تلاشی بود که سالیان متمادی در مکتب فقه صادق آل محمد سلام الل‍ّه علیهم اجمعین به تحصیل و تدریس اشتغال داشت و از خرمن دانش و بینش فقاهت و دینداری و ایمان و اخلاص بزرگانی همچون آیت اللّه العظمی بروجردی و امام خمینی رضوان اللّه علیهما توشه برچید و به پرورش شاگردانی فرهیخته تلاش وافر داشت

شجاعت و حرّیت وی در صدور فتاوی بدیع و استنباطات راهگشا و توجه عمیق وی به حقوق و کرامت تمامی انسان ها به ویژه حقوق زنان و توجه به عدالت عرفی و جامع و شامل که بر بسیاری احکام مقدم می دانست، از او شخصیتی متفاوت ساخته بود

[ad_2]

Source link