توسعه دانشگاه‌های علوم پزشکی و شبکه بهداشت به داد ما رسید

[ad_1]

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، قاسم جان بابایی شنبه شب در گفت‌وگوی تلویزیونی افزود: خیلی دست خوش تصمیم‌های خارج از کشور نشدیم. دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت و آمریکا و چین بارها تغییر کرد، اما کمیته علمی کرونا تصمیم‌هایی گرفت که خیلی دست خوش تغییر نشد. بیش از هزار کار پژوهشی در کشور انجام شد و به طور مثال دانشگاه علوم پزشکی ایلام بیش از ۶۰ کار پژوهشی در زمینه کرونا انجام داده است.

وی ادامه داد: دومین دستاورد بزرگ، شبکه بهداشت یک ساختار مویرگی در قلب خانه‌های مردم است، زیرا می‌تواند بیماریابی کند و مراقبت درست از مردم انجام بدهد. گاهی غفلت‌هایی در این زمینه انجام شده و از همان غفلت‌ها شاید آسیب دیده باشیم.

شرایط خیلی سختی را طی کردیم

معاون وزیر بهداشت گفت: بعد از اردیبهشت ماه، روند رو به کاهش ابتلا و مرگ و میر به علت کرونا را داشتیم و می‌توانستیم یکی از کشورهایی باشیم که شاخص مناسبی از لحاظ کاهش مرگ و میر را داریم. متاسفانه ساده انگاری مردم نسبت به بیماری کرونا بعد از ماه رمضان اتفاق افتاد و رفتارهای اجتماعی تغییر کرد. در تیر و مرداد ماه روند افزایشی داشتیم که از استان‌های گرمسیر شروع شد. شرایط خیلی سختی را در این مدت طی کردیم و همکاران پزشک و پرستار به مراتب روزهای سختی نسبت به اسفند ۹۸ را مدیریت کردند. هرچند بار بیماری افزایش یافت، اما با زحمت همکاران ما، مرگ و میر کاهش یافت. از طرفی تعداد زیادی از عزیزان‌مان در کادر پزشکی و هموطنان خود را از دست دادیم.

مردم مراعات کنند

معاون درمان وزیر بهداشت بیان کرد: در حال حاضر روند رو به کاهش داریم که این موضوع در استان‌هایی مثل هرمزگان و خوزستان و کرمانشاه دیده می‌شود. روند رو به کاهش در برخی استان‌ها بهتر و در برخی استان‌ها مثل اصفهان و مازندران و خراسان رضوی خیلی مطمئن نیست. نگران رفتار مردم هستیم. هرچند بسیاری از افراد مراعات کردند، اما وقتی کسی ساده انگاری می‌کند، بیماری را وارد منازل می‌کنند. خواهش ما از مردم این است که مثل ایام فروردین رعایت کرده و همکاری کنند. همکاران ما به شدت خسته شده‌اند و دلایل آن فقط سختی کار نیست. همکاران ما ۶ ماه است که با لباس‌های سخت و در گرمای شدید کار می‌کنند و بعد می‌بینند افراد از خواسته‌های خانوادگی خود کوتاه نمی‌آیند و در نتیجه این خستگی بیشتر می‌شود. افرادی که در بیمارستان مشغول به کار هستند، جزیی از جامعه محسوب می‌شوند و برخی شاید در ۶ ماه اخیر پدر و مادر و فرزندان خود را بغل نکرده‌اند.

کرونا هنوز داروی قطعی ندارد

جان بابایی گفت: این بیماری هیچ داروی قطعی شناخته شده تاکنون ندارد. داروهای دیگر که اثربخشی داشتند هم در کشور وجود دارد، اما مهم‌ترین عامل کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا در دنیا، کادر درمانی و مهارت و تجربه و توانایی آنهاست تا بتوانند مراقبت بهتری انجام بدهند. در ایران به عنوان یکی از کشورهایی که سرآمد پزشکی در جهان محسوب می‌شود، پزشکان توانستند مردم را نجات بدهند.

عزاداری محرم

وی درباره اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در عزاداری محرم اظهار کرد: همه ایرانی‌ها قلب‌شان برای امام حسین (ع) می‌تپد. خواهش ما از مردم این است که باعث نشوند داغی روی قلب کسی بماند. نباید با رفتارمان باعث مرگ کسی شویم. رفتار ما اگر باعث شود که خانواده‌ای عزیزی را از دست بدهد، صحیح نیست. خواهش ما این است که پروتکل‌های ابلاغ شده را رعایت کنند.

۶ ماه درس آموخته کرونا داریم

معاون درمان وزیر بهداشت بیان کرد: تیر ماه بسیار سختی داشتیم که به رفتارهای اجتماعی مرتبط است. این مانور سنگینی برای کشور بود که در همه حوزه‌ها شامل اقتصادی و اجتماعی و سیاسی و سلامت اتفاق افتاد. وزارت بهداشت از این فرصت برای محکم کردن زیرساخت‌ها به خوبی استفاده کرد. همزمان با ارائه خدمت، تعداد تخت‌ها و نیروی انسانی افزایش یافت. همچنین ۶ ماه درس آموخته برای کرونا داریم. البته این را نمی‌گوییم که خیال مردم راحت شود و رفتار خود را تغییر بدهند.

وی افزود: وزارت بهداشت اکنون بر بیماری کرونا بیشتر از ۶ ماه قبل تسلط دارد. آموزش‌های کوتاه مدت را قوی کرده و ارتباطات علمی بین دانشگاه‌های بزرگ و کوچک برقرار شد. در همین دوره، آموزش‌های کوتاه مدت به صورت مجازی برای توانمندسازی کادر پزشکی و پرستاری انجام شد.

گسترش خدمات الکترونیک سلامت

جان بابایی گفت: در همین هفته، آیین نامه کلینیک مجازی را ارائه می‌دهیم تا گزارش سی تی اسکن و ام آر آی در پرونده بیمار درج شود. خدمات تله مدیسین به صورت گزارش وارد پرونده بیمار می‌شود. امکان ویزیت از راه دور برای ۲۰ نقطه کشور هم فراهم شده است.

وی افزود: بیمه‌ها بر اساس مصوبه دولت قرار شده خدمات الکترونیک را خریداری کنند و شاید اگر کرونا نبود نمی‌توانستیم به خدمات الکترونیک به این زودی دست پیدا کنیم.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: یکی از اهداف توسعه تخت‌ها این است که حاشیه امن برای ما ایجاد کند. همچنین الکترونیکی شدن خدمات باعث می‌شود که افراد به جای بستری شدن در بیمارستان، با استفاده از خدمات الکترونیک در منزل باشند و توسط پزشک بررسی شوند. در مجموع حوزه سلامت این آمادگی را دارد که هر بحرانی را با کمک مقام معظم رهبری و رییس جمهوری و همه مردم مدیریت کند.

برخی برای تولید واکسن کرونا از مسیر غیر اخلاقی می‌روند

جان بابایی درباره واکسن کرونا گفت: در همین خانواده ویروس‌ها، هنوز برای ویروس هپاتیت سی یا اچ آی وی، واکسن موثر پیدا نشده و در زمینه تولید واکسن کرونا ما هم تلاش می‌کنیم. تا زمانی که اثربخشی واکسن تایید نشود، نمی‌توانیم درباره آن صحبت کنیم. گاهی برخی افراد به ناگاه یا به اشتباه داروهایی را مطرح می‌کنند. این موارد باعث ساده انگاری مردم می‌شود.

وی افزود: در برخی کشورها ممکن است برای تولید واکسن کرونا از مسیر غیر اخلاقی بروند، اما واکسن حداقل باید روی ۳۰ هزار نفر از افراد انتخاب شده یا داوطلب تست شود و اگر اثربخشی داشته باشد، وارد مصرف عمومی می‌شود.

معاون درمان وزارت بهداشت بیان کرد: هنوز این مرحله توسط هیچ کشوری طی نشده است. به عنوان کشوری که بیش از ۹۰ درصد داروها را در داخل تولید می‌کند، این ظرفیت وجود دارد که از جهان عقب کنیم.

[ad_2]

Source link