تست کرونای ۱۲ هزار نفر در شمال خوزستان مثبت شد

[ad_1]

به گزارش ایرنا یوسف پریدار شامگاه پنجشنبه در برنامه سلامت خونه شبکه استانی خوزستان گفت: وضعیت بر اساس تعریف  تعداد بیمارانی  که به طور متوسط در روز در ۲هفته  گذشته در بیمارستان بستری شده اند سفید است و وقتی گفته می شود وضعیت سفید است یعنی تعداد بیماران بستری به ازای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در یک روز زیر سه نفر است که با جابجا شدن چند نفر بستری در یک روز ممکن است این رنگ بندی تغییر کند.
وی با بیان اینکه روند بیماری اهمیت دارد و رنگ بندی همه چیز را در خصوص نحوه انتقال، شدت و سرایت بیماری نشان نمی دهد افزود : از اردیبهشت پیش بینی شده بود با این سطح قرنطینه احتمال میرفت افزایش بیماری داشته باشیم که این افزایش نیز در استان  مشاهده شد .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت : کاهش آمار بیماران کرونایی بستری در استان به علت رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مردم در پی  اعتماد به هشدارها بود و ماحصل آن کاهش بیماران بستری بود. 

وی افزود: اما این کاهش حدود یک سوم پیک است یعنی اگر قبلا روزانه  ۳۰ بیمار در بیمارستان های تحت پوشش علوم پزشکی دزفول بستری می شدند الان متوسط بستری به ۱۰ تا ۱۲  بیمار رسیده و همچنان چگالی تست ما بالای ۳۰ درصد است و از هر ۱۰۰ بیماری که تست می شوند ۳۰ نفر مثبت می شوند. 
پریدار با بیان اینکه قدرت بازگشت بیماری در هر زمانی وجود دارد گفت: طبق محاسباتی که صورت گرفته از جمعیت ۸۰۰ هزار نفری جمعیت تحت پوشش این دانشگاه، هنوز ۶۵۰ هزار نفر با این ویروس مواجه نشده اند  و این نشان می دهد همچنان در معرض خطر هستیم و اگر رعایت نکنیم دوباره وارد وضعیت قرمز خواهیم شد.

پریدار گفت: گزارشات حاکی است که  پروتکلها در شهرهای شمال خوزستان کامل رعایت  نشده و در برخی موارد نیروی انتظامی برای جلوگیری از برگزاری عروسی، عزا و باغ ویلاها   ورود کرده که مجموع این عوامل باعث شده آمار افزایش یابند . 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول افزود:  بخش اقتصادی یک متغیر مهم است که با بازگشایی مراکز تجاری و بازار آمار بیماران کرونایی را افزایش داد  ولی تبعات محدود کردن فعالیت های اقتصادی کمتر از تلفات  کرونا نیست ، از طرفی نمیتوان وضعیت مدارس، دانشگاه ها و کنکور را اینگونه نگه داشت پس باید موارد غیرضروری را حذف کرد .
وی با بیان اینکه امکان ندارد بازگشایی صورت گیرد و آمار افزایش نیابد گفت: ماسک یکی از قوی ترین ابزارهای بین المللی و یکی از پنج پروتکل بهداشتی است که باید رعایت شود که باید با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار  گیرد و اینکه مردم باید بدانند خودشان نیز بسادگی می توانند در منزل ماسک تولید کنند .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول در خصوص عزاداری محرم  نیز گفت: هرکجا تجمع باشد نمیتوان به صورت ۱۰۰ درصد بیماری کووید۱۹ را کنترل کرد اما تصمیم این است که طبق مصوبات ملی و استانی مراسم ها  باید برگزار  شود که باید دید چطور باید برخورد کرد، فاصله اجتماعی باید رعایت شود، عزاداری ها در فضای سربسته نباشد یا سقف مکان ارتفاع ۶ متری داشته باشد و تهویه داشته باشد.
وی متولی این مراسم ها را سازمان تبلیغات اسلامی دانست و  افزود: نذورات باید به صورت بسته بندی توزیع شود و عزاداران حتما ماسک داشته باشند  ضمن اینکه امکان رعایت پروتکل ها در جمعیت چندهزار نفری وجود ندارد .

امروز تست کرونای ۲هزار و ۶۲۵ نفر در کشور مثبت شده است، یکهزار و ۲۴۶ نفر در بیمارستانها بستری شده و حدود ۱۷۴ نفر نیز فوت شده اند .

[ad_2]

Source link