تدوین بسته‎‌های آموزش مجازی برای شرایط زرد و قرمز کرونایی

[ad_1]

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، حسن ملکی در جلسه بحث و بررسی آماده سازی بسته های آموزشی مجازی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در شرایط زرد و قرمز کرونا اظهارداشت: معاونت های مختلف این سازمان متناسب با ماهیت خود در حال تمهید مقدمات شروع سال تحصیلی پیش رو هستند.

وی با تأکید بر این که سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در دو عرصه پیگیر کارهای وزارت آموزش و پرورش است، افزود: میدان اول میدان سخت، یعنی تولید و چاپ سپاری کتاب‌های درسی است. یکی از موضوعات مهم در این عرصه ثبت سفارش مواد آموزشی است که هر روز از طریق کارگروه‌های سازمانی و استانی پیگیری می‌شود وامیدواریم با پیگیری‌هایی که به‌عمل می‌آید نواقص آن برطرف شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش حساسیت و ظرافت را دومین میدان پیگیری کارهای این وزارتخانه برشمرد و گفت: تهیه و تدوین بسته آموزشی برای شرایط زرد و قرمز کرونایی در این بخش قرار می گیرد که سازمان این روزها در حال انجام آن است البته باید قبل از ارائه به مقام عالی وزارت، خودمان در مورد مناسب وکافی بودن آن، عادلانه قضاوت کنیم و ابهامات برطرف شود.

 ملکی بیان داشت: اوضاع کنونی کشور نشان می دهد که برای سال تحصیلی آتی آموزش حضوری نخواهیم داشت؛ بنابراین باید خود را برای وضعیت قرمز و زرد آماده کنیم، سوال عمده آن است که نحوه مواجه ما با معلمان، دانش‌آموزان و اولیای آنها در این شرایط چگونه باید مدیریت شود تا نگرانی‎های اوضاع کرونایی آن‎ها را کاهش دهیم؟

وی در جمع‌بندی این نشست اظهارداشت: برای انجام کارهایمان باید مبنای نظری و تئوریک داشته باشیم اما نکته قابل توجه، شرایط غیر عادی اوضاع کنونی است که باید برای این قاعده غیر عادی، قوانینی وضع کنیم. شرایط باید طوری مدیریت شود که پانزدهم شهریور ماه برای معلمان، دانش‌آموزان و اولیای آنها بسته آموزشی قابل اجرا و متناسب با شرایط قرمزو زرد ارائه دهیم.

رییس سازمان پژوهش چارچوب اقدام اساسی سازمان برای شرایط فعلی را سه محور؛ اصول و کلیات، تعاریف و مفهوم شناسی .

ملکی ادامه داد: مختصات جدولی که تهیه می شود باید معنادار، نمایانگر و تسهیل‌گرباشد. در واقع هر علامت جدول باید کارگشا و معلوم باشد. جدول باید مشخص کند معلم چگونه می‌تواند در تدریس به شبکه شاد یا ملی رشد متصل شود و همچنین در جدول باید نقش و انتظارات عناصر نیز معلوم شود.

وی در خصوص تهیه جدول و راهنمای توصیفی به نکات مهمی همچون تفاوت‌های دو دوره ضمن توجه به چارچوب ارائه شده، توجه به تفاوت‌های دروس کارگاهی و غیرکارگاهی،  اصالت دادن به تربیت دانش آموز و تهیه استلزامات اجرایی برای بسته های تولید شده اشاره و تأکید کرد.

رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در توصیه‎هایی به دفتر انتشارات و فناوری آموزشی، گفت: به دلیل اهمیت سال تحصیلی تمام همّ و غمّ ما باید ارایه بسته مکمل و غنی‌ساز متمرکز برای تک تک دروس باشد، درون آن باید فیلم‎های آموزشی، الگوهای تدریس مطلوب، کتاب‌های آموزشی مناسب، فایل صوتی و امثالهم باشد.

ملکی یادآور شد: اجزای این بسته شامل فیلم های آموزشی مناسب؛ الگوهای تدریس موفق؛ کتاب های آموزشی مناسب؛ فایل صوتی کتاب و فعالیت های تکمیلی و علمی می شود.

سازمان پژوهش تکلیف برنامه درسی را مشخص کند

در ادامه این نشست علی محبی معاون برنامه ریزی درسی و تولید بسته‌های تربیت و یادگیری اظهارداشت: دفاتر باید برای شرایط اضطرار، محتوا، زمان و روش را بطور شفاف تبیین کنند. سازمان پژوهش برای آغاز سال تحصیلی جدید باید تکلیف برنامه درسی را روشن کند.

همچنین در این نشست دفاتر آموزشی گزارشی از اقدامات انجام شده ارایه کردند که نقش تلخیص ونمایان گری جدول تعیین شده، اتخاذ رویکرد تسهیل‌گری سازمان، آسان بودن ارایه آموزش مجازی دوره فنی حرفه‌ای و کار دانش، ارتقای شبکه رشد، تبدیل مجلات رشد به مجلات چند رسانه‌ای برخی از مهم ترین موارد مطرح شده بود.

[ad_2]

Source link