تخریب موزه‌ها و نگارخانه‌ها در انفجارهای مهیب بیروت

[ad_1]

به گزارش روزنامه هنر چاپ لندن، انفجارهای روز گذشته در پایتخت لبنان علاوه بر تلفات جانی، صحنه پرآوازه هنر این شهر را نیز ویران کرد. بسیاری از نگارخانه‌های اصلی این شهر از جمله گالری مارفا (Marfa ) که در نزدیکی بندر بیروت قرار دارد و گالری تانیت (Tanit) کاملا تخریب شدند. شعبه بیروت گالری اپرا (Opera) نیز خسارت سنگینی خورد.

گالری سفیر سملر (Sfeir-Semler) واقع در محله کارانتینا و گالری جنین روبیز (Janine Rubeiz) در محله روشه در اثر موج این انفجارها خسارت دیدند.

از بنیاد هنری دلول (Dalloul Art Foundation) که محل نمایش و نگهداری بزرگترین مجموعه آثار هنری مدرن و معاصر دنیای عرب است، نیز خبر می‌رسد ساختمان بنیاد خسارت دیده اما نگارخانه‌های آن سالم باقی ماندند.

موزه سورساک که در دهه ۱۹۶۰ مرکز زندگی فرهنگی بیروت بود نیز خسارت سنگینی متحمل شده است. این موزه به تازگی و در سال ۲۰۱۵ پس از یک مرمت پرهزینه دوباره بازگشایی شده بود.

زینا آریدا (Zeina Arida) مدیر موزه سورساک که در زمان وقوع انقجارها در ساختمان بود، گفت: این شدیدترین انفجاری بود که تا به حال دیده بودم. موزه تخریب شده اما خوشبختانه هیچکدام از کارکنان زخمی نشدند.

وی تصریح کرد: خسارت زیادی به ساختمان موزه وارد شده آن هم در زمانی که قیمت دلار در لبنان آنقدر بالاست که نمی‌دانیم چطور می‌توانیم از پس هزینه خرید شیشه جدید برای پنجره ها و درهای خروجی برآییم. منابع لازم برای خریدن مصالح جدید را نداریم.  

آریدا در ادامه با اشاره به خسارت وارد شده به آثار این موزه عنوان کرد: این که ببینید نتیجه پنج سال کار و تلاش با خاک یکسان شده، وحشتناک است. حتی در دوره جنگ داخلی نیز اوضاع تا این اندازه بد نبود.

لور دوتویل (Laure d’Hauteville) بنیان‌گذار و مدیر جشنواره هنر بیروت نیز با اشاره به تاثیر عمیق فاجعه روز گذشته بر وضعیت هنر در این شهر می‌گوید: در تمام ۲۹ سال سکونتم در لبنان تاکنون چیزی مثل این را ندیده بودم. قبل از این ماجرا هم برگزاری جشنواره امسال را به ۲۰۲۱ موکول کرده بودم اما حالا مطمئن نیستم. بعد از چنین اتفاقی مدتی طولانی زمان می‌برد تا ایده برگزاری جشنواره هنری دوباره در ذهن مردم بازسازی شود.

در اثر دو انفجار مهیب که عصر دیروز (سه‌شنبه، ۱۴ مرداد) در بندر بیروت اتفاق افتاد، تاکنون بیش از ۵ هزار نفر زخمی شدند و ۱۰۰ جان خود را از دست دادند. خبرگزاری دولتی لبنان ابتدا وقوع یک آتش‌سوزی در نزدیکی بندر بیروت را گزارش کرده بود. به گفته نخست وزیر این کشور، تحقیقات درباره حدود ۲ هزار و ۷۵۰ تن آمونیوم نیتراتی که در ۶ سال گذشته در این منطقه انبار شده بود، در جریان است.

[ad_2]

Source link