تجلی شور و شعور حسینی عاشورائیان در بام نفتی ایران

[ad_1]

به گزارش ایرنا،این سرزمین دیشب و امروز شاهد برپایی آیین های عاشورایی همراه با رعایت دستورالعمل های بهداشتی پیشگیری از انتشار بیماری ویروس کرونا بود.

اینجا هر کس هر کاری از دستش برمی آید برای ابراز ارادت به اباعبدالله حسین (ع) و شهیدان کربلا انجام می دهند اما رعایت مراقبت های فردی از سوی سوگواران، خانه نشین شدن تعداد پرشماری از سالمندان و افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای نشان از پیوند شور و شعور حسینی در گچساران دارد.

پویش مردمی سیاه پوش کردن خانه ها،کوچه ها،خیابان ها و بازارها،استقبال مردم از طرح نذر خون،توزیع بخش عمده ای از نذری ها به صورت مواد غذایی خشک حکایت از عاشورایی متفاوت در این دیار است.

شهروندانی که هر ساله با گستردن سفره های نذری پذیرای هیات های عزاداری بودند امسال هزینه های نذری خود را به برای تامین کمک های نقدی یا سبدهای معیشتی اختصاص دادند .

هیات های عزاداری با حضور جوانان حسینی آیین های عزاداری های خود را برپا کردند اما رعایت فاصله فیزیکی کاملا مشهود است به قول خودشان عاشورای امسال کجا و عاشورای سنتی کجا.

در این میان شروه خوانی برخی مادران برای محرمی غریب که سوگواران نتوانستند چون سنت بیش از یکهزار ساله دور هم جمع شوند اشک هر انسان آزاده ای را سرازیر می کند.

اقدام برخی هیات ها برای ضبط و پخش آیین های تعزیه،مقتل خوانی و پیام های عاشورایی اوج همدلی مردم برای سهیم شدن همه افراد در آیین های عزاداری است.

اما زیباترین جلوه های ارادت اباعبدالله حسین (ع) در شبکه های مجازی متجلی شده جایی که مملو از دل نوشته ها مردمی و تصاویر و کلیپ های عاشورایی است.

دسته‌روی، اطعام، علم بندان، مرثیه و تعزیه خوانی، سینه زنی، طبل و سِنج‌زنی، گهواره حضرت علی اصغر(ع)، حجله امام قاسم (ع) از جمله آئین های مرسوم محرم در گچساران است. 

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گچساران گفت: امسال برنامه دسته روی هیات های عزاداری به سمت گلزار شهدای شهر دوگنبدان به دلیل انتشار بیماری کرونا لغو شد.

حجت الاسلام هادی خادمی افزود: تلاش شد ضمن روشن نگه داشتن سوگواری های محرم از تجمع گسترده که به دلیل شرایط انتشار بیماری ویروس کرونا پیشگیری شود.

وی عنوان کرد:۱۶۰هیات مذهبی فعال و منسجم در زمینه برگزاری آیین‌های ویژه فرهنگی و مذهبی در این شهرستان وجود دارد که از این تعداد ۱۰۰ هیات در شهر دوگنبدان فعالیت می کنند.

خادمی گفت:۲۰۰ مداح و شاعر آیینی ماه محرم در مساجد و هیات های مذهبی گچساران فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه تمامی  مداحان شناسایی شده در کانون مداحان و شاعران آیینی این شهرستان تاکنون کد شناسایی دریافت کرده اند اظهار داشت:  ۸۹ نفر از این تعداد مداح و نوحه سراهای فعال بانوان هستند.

وی تصریح کرد: ۵۰ روحانی و مبلغ برای ترویج فرهنگ عاشورائی در این شهرستان فعالیت دارند.

شهرستان ۱۲۶ هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

[ad_2]

Source link