تاکید ۳۵ نماینده انگلیس بر لزوم خروج نیروهای این کشور از مناطق جنگ زده

[ad_1]

در این نامه که یک نسخه‌ آن در تارنمای پویش توقف جنگ انگلیس (Stop the War) منتشر شده نمایندگان خواستار خروج فوری نیروهای نظامی این کشور از مناطق جنگ زده شدند. آنها تاکید کرده‌اند که تمام دولت‌ها باید از این موقعیت برای پایان دادن به درگیری های بین المللی استفاده کنند.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل ماه گذشته خواستار آتش‌بس فوری در سراسر جهان برای مقابله با شیوع کرونا شد و گفت: وقت آن است که درگیری‌های مسلحانه را قرنطینه و با هم روی مبارزه برای نجات جانمان تمرکز کنیم.

وی با بیان اینکه درگیری مسلحانه در سراسر جهان رو به افزایش است تاکید کرد: اسلحه‌ها را خاموش کنید، به بیماری جنگ پایان دهید و با بیماری که دنیای ما را ویران می‌کند، مبارزه کنید.

نمایندگان مجلس انگلیس در ادامه این نامه یادآور شدند که به رغم اعلام حمایت دولت از فراخوان سازمان ملل، اما نظامیان انگلیس همچنان توسط جنگنده‌های این کشور در سراسر جهان جابه‌جا می‌شوند. 

«درحال حاضر هزاران تن از نیروهای عملیاتی انگلیس در وسعت ۳۵ کشور جهان، از جمله در افغانستان، عراق و عربستان مستقر هستند و حضور آنها تنها به تداوم درگیری‌ها و افزایش تنش‌ها دامن می‌زند» 

آنها به تناقض ادعا و عمل انگلیس در جنگ یمن اشاره و یادآور شدند که دولت به رغم حمایت از آتش‌بس در این کشور همچنان به ائتلاف عربستان سعودی سلاح می‌فروشد.

نمایندگان با اشاره به اینکه جنگ یمن یکی از فاجعه‌بارترین بحران‌های بشری در عصر معاصر به‌شمار می‌رود تاکید کردند که همدستی انگلیس در این جنگ مایه شرمساری است.

این نامه از سوی شخصیت‌هایی همچون «جرمی کوربین» رهبر سابق حزب کارگر، «دیان آبوت» وزیر کشور سابق دولت در سایه (حزب کارگر)، «جان مک‌دانل» وزیر دارایی سابق دولت در سایه، «جاناتا ادواردز» از اعضای ارشد حزب «پلیدکیمرو» و «کارلین لوکاس» رهبر سابق حزب سبز به امضاء رسیده است.

انگلیس از زمان آغاز جنگ یمن مجوز فروش حدود ۶ میلیارد پوند سلاح به عربستان سعودی را صادر کرده و در آموزش نیروهای سعودی نقش جدی داشته است.  

بر اثر این تجاوز تاکنون هزاران یمنی کشته شده و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز جمعه (۱۲ اردیبهشت) با انتشار پیامی در توئیتر از ادامه فروش تسلیحات انگلیسی به عربستان و استفاده از آن علیه مردم یمن انتقاد و تاکید کرد: انگلیس باید در سمت درست تاریخ قرار گیرد.

وی افزود: با توجه به آنکه قساوت‌ها در یمن باعث قرار دادن این کشور در آستانه بدترین بحران انسانی شده که با شیوع ویروس کووید۱۹ نیز توام شده، دولت انگلستان از صادرات تسلیحات به عربستان سود کسب کرده و دستان خود را به خون مردم بی‌گناه یمن آغشته کرده است. انگلیس باید در سمت درست تاریخ قرار گیرد!

[ad_2]

Source link