بکار گیری پلیس زندان‌های آمریکا برای سرکوب اعتراضات مردمی

[ad_1]

روزنامه واشنگتن پست روز جمعه نوشت، با ادامه تشدید اعتراضات مردمی به قتل جورج فلوید سیاهپوست آمریکایی، نیروهای جدید با لباس آبی و بدون هیچ نشان خاصی در خیابان‌های ایالت واشنگتن دی سی حضور یافته و دست به سرکوب و متفرق کردن معترضان زدند. 

با توجه به آشنا نبودن مردم آمریکا با هویت این نیروها و سوال اینکه این افراد با مجوز چه نهادی در خیابان‌ها حضور یافته‌اند، گارد ملی این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد که این نیروها از طرف دفتر زندان‌های آمریکا اعزام شده‌اند. 

حضور پلیس زندان‌های آمریکا در خیابان‌های ایالت واشنگتن دی سی موجب انتقادات فراوان نسبت به عملکرد این نیروها شده است، زیرا منتقدان بر این باورند اگر این نیروها از طرف گارد ملی اعزام شده‌اند چرا هیچ نشان و نامی بر روی لباس‌های آنان وجود ندارد و این امر موجب می‌شود بررسی و شفافیت سازی عملکرد نیروهای پلیس در مواقع سرکوب نقض ‌شود. 

روزنامه واشنگتن پست افزود، از جمله مکان‌هایی که حضور افسران زندان‌های آمریکا در آن به خوبی مشاهده می‌شود اطراف میدان لافایت در نزدیکی کاخ سفید است. 

به دنبال سرکوب هفته گذشته اعتراضات خیابانی توسط نیروهای پلیس، شماری از گروه‌های مدافع آزادی مدنی از دونالد ترامپ رییس جمهوری و ویلیام بار دادستان آمریکا برای متفرق کردن معترضان در میدان لافایت شکایت کردند. 

براساس شکایت گروه‌های حقوق بشری، ترامپ برای آن‌که بتواند با کتاب انجیل در کنار کلیسا سنت جان عکس یادگاری بگیرد، دستور متفرق کردن سریع معترضان در اطراف این کلیسا را صادر کرد. 

در شکایت این گروه‌ها آمده است، پلیس آمریکا که برای متفرق کردن معترضان از اسب، باتوم، سپر، اسپری فلفل، مواد دودزا استفاده کرده بود، قانون تجمع صلح آمیز و آزادی بیان را نقض کرده ‌است. 

اعتراضات خیابانی در آمریکا پس از آن آغاز شد که پلیس سفیدپوست شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا پس از دستگیری و دستبند زدن به فلوید رنگین پوست۴۶ ساله، بیش از ۸ دقیقه با زانو به گردن وی فشار آورد، در حالی که او مدام می‌گفت نمی‌توانم نفس بکشم.  

 

[ad_2]

Source link