بسیج عمومی ارگان‌ها؛ تدبیر دولت برای حمایت از ورزش معلولان

[ad_1]

براساس این مصوبه که در تاریخ ۱۵ فروردین سال ۱۳۹۶ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید؛ سیاست، راهبردها، وظایف و ضوابط اجرایی ترویج فرهنگ حضور، توانمندی و افتخارآفرینی جانبازان و معلولان از طریق ورزش در آن مورد توجه قرار گرفته است. در مقدمه این مصوبه تاکید شده است که چنانچه با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و امکانات موجود، زمینه و شرایط مطلوبی مهیا شده و محیط برای رشد و توسعه ورزش جانبازان و معلولان فراهم شود، این قشر معزز از اجتماع از این موهبت‌الهی، بهره‌مند شده و به شکوفایی روح و جسم خویش نائل خواهند شد.

همچنین این مصوبه بنابر فرامین مقام معظم رهبری، اسناد بالادستی، مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و قوانین مجلس شورای اسلامی، توجه به توسعه همه جانبه ورزش جانبازان و معلولان تدوین شده است.

دولت در مصوبه فوق ضمن تعریف جامع و کامل از جانباز و معلول که زیر چتر حمایتی این مصوبه قرار می‌گیرند تاکید کرده است که ارگان‌ها و نهادهای مختلف وظیفه دارند که در بخش قهرمانی، ورزش‌های رقابتی و سازمان یافته‌ای که با توجه به قوانین و مقررات خاص برای ارتقاء رکوردهای ورزشی و کسب رتبه یا مدال انجام می‌شود. این مصوبه حمایت از جانبازان و معلولان را در چند بخش مورد توجه قرار داده است. بخش نخست آن فرهنگی است و در بخش دیگر نیز به توانمند سازی این قشر توجه ویژه‌ای شده است. همچنین در بخش ورزشی و بهره‌گیری از توانمندی جانبازان و معلولان ورزش را در ۲ بخش همگانی و قهرمانی مورد توجه قرار گرفته است.

 این مصوبه که به امضای رییس جمهوری رسیده و به وزارتخانه‌ها نیز ابلاغ شده، اهدافی مانند حفظ و ارتقای سطح سلامت و توانمندی های جسمی، روانی، ورزشی و نشاط جانبازان و معلولان و تقویت حضور آنان در جامعه،افتخارآفرینی جانبازان و معلولان در عرصه رقابت های بین المللی و جهانی ورزش، نهادینه سازی اخلاق، معنویت و فرهنگ پهلوانی در بستر فعالیت‌های ورزشی و تأمین عدالت اجتماعی در بهره‌مندی جانبازان و معلولان از خدمات و امکانات ورزشی مورد توجه قرار گرفته است.

در مصوبه فوق تمام وزارتخانه ها و ۱۶ ارگان دولتی موظف شدند تا براساس اهداف و راهبرد مصوبه اقدامات و وظایفی سازمانی را در دستور کار قرار دهند که در نهایت به تقویت اعتماد و حفظ عزت به نفس جانبازان و معلولان و ارتقای فرهنگ و نگرش جامعه نسبت به پدیده معلولیت منجر شود.

بنا به گفته «سیدمحمد شروین اسبقیان» ستاداجرایی شدن اهداف و راهبردهای این مصوبه در وزارت ورزش تشکیل شده است و ریاست آن بر عهده «مسعود سلطانی‌فر» وزیر ورزش و جوانان است. رییس فدراسیون جانبازان و معلولین نیز دبیر این ستاد به شمار می‌آید. همچنین دیگر نهادها و سازمان‌ها موظف در اجرای این مصوبه در سطح مدیر کل و معاون در جلسات حضور پیدا می کنند.

اقدام دولت تدبیر و امید در موظف کردن نهادهای مختلف برای خدمت‌رسانی به ورزش جانبازان و معلولان تحولی بزرگ در این بخش به شمار می‌رود تحولی که بدون شک آینده روشن را در برابر این قشر قرار می‌دهد.

[ad_2]

Source link