برف و سرما خلخال بیش از ۶۲۰ میلیارد ریال خسارت برجای گذاشت

[ad_1]

بهبود علیزاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حالی که میزان خسارات وارده از جانب بارش برف سنگین ۱.۵ متری بهمن ماه سال گذشته به بخش باغداری ،

گلخانه‌ها و دامداری این شهرستان ۲۲۰ میلیارد ریال برآورد شده ، میزان خسارات مالی ناشی از بارندگی‌های برف و باران امسال بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

او اظهارداشت: در اثر بارش‌ سنگین برف و کولاک با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت در روزهای ۲۱ و ۲۲ بهمن ماه سال قبل و در ادامه آن کاهش دمای هوا به منفی ۲۶ درجه در منطقه ،خسارات مالی سنگینی به واحدهای تولیدی بخش کشاورزی وارد شد.

وی با بیان اینکه شهرستان خلخال از قطب‌های مهم تولید گل رز هلندی در استان اردبیل بوده و هم‌اکنون هشت واحد گلخانه‌ای بزرگ با تولید بیش از ۲ میلیون شاخه گل در سال در تولید گل‌های زینتی فعالیت دارند، گفت: به علت کولاک ، برف وارد واحدهای گلخانه‌ای تولید گل رز هلندی شده و در سطح وسیعی به محصولات تولیدی این واحدها خسارت زده است.

علیزاده افزود: در اثر شدت کولاک و بارش برف سنگین علاوه بر وارد شدن خسارات به واحدهای دامی صنعتی و سنتی خلخال تعداد قابل‌توجهی از دام دامداران این شهرستان نیز بر اثر شدت سرما تلف و به این بخش نیز خسارات قابل‌توجهی وارد شده است.

به گفته او ، خسارات مالی وارده به مرغداری‌های این شهرستان نیز قابل‌توجه بوده و برف سنگین علاوه بر وارد کردن خسارت به ساختمان مرغداری‌های مناطق مختلف این منطقه تعداد زیادی از مرغ‌های داخل این واحدها را تلف کرده است.

مدیر جهاد کشاورزی خلخال اظهارداشت: به علت بارش برف ،شدت کولاک و سردی هوا در روزهای پایانی بهمن ماه سال قبل  تعداد قابل‌توجهی از ماهیان استخرهای پورش ماهیان سردابی از جمله ماهیان قزل‌آلا در استخرهای پرورش ماهی بویژه مراکز پرورش این ماهی در طول مسیر جاده متتهی به تفرجگاه اندبیل تلف شده و یا تاسیسات برق و پمپاژ هوادهی این واحدها یخ‌زده و آسیب دیده‌اند.

وی از وارد شدن خسارت به بخش پرورش زنبور عسل خلخال نیز در جریان برف و سرمای اواخر زمستان سال گذشته خبر داد و گفت: برف سنگین و شدت برودت موجب از بین رفتن و تلف شدن تعداد قابل‌توجهی از جمعیت زنبورداران بومی این شهرستان شده و خسارات مالی سنگینی را برجای گذاشته است.

او بیان‌کرد: بارش برف سنگین اواخر زمستان سال قبل به بخش باغی این شهرستان نیز خسارت زده  و در برخی از مناطق بخش شاهرود موجب شکسته شدن درختان میوه باغات و وارد شدن خسارتی به باغداران منطقه شده است.

وی گفت: بارندگی‌های برف و باران فروردین و اردیبهشت امسال نیز به بخش‌های کشاورزی ،دامداری و پرورش زنبورعسل این شهرستان بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال خسارت زده که بیشترین خسارات متوجه باغداران منطقه است.

وی افزود: بارش‌های برف در روزهای آغازین ماه اردیبهشت بویژه پنجم این ماه و نیز بارش‌های شدید و رگباری باران و تگرگ موجب از بین رفتن سردرختی درختان میوه ببار نشسته و شکسته شدن تعداد قابل‌توجهی از درختان تنومند تبریزی،چنار،بید و صنوبر در باغ‌های این شهرستان شد.

مدیر جهاد کشاورزی خلخال اظهارداشت: به علت شدت بارندگی‌های روزهای گذشته و بالا آمدن آب رودخانه‌های جاری در مناطق مختلف این شهرستان و جاری شدن سیل در مسیر دره‌های طبیعی و مسیل آب‌های روان سیلاب وارد باغ‌های واقع در حاشیه رودخانه‌های خلخال بویژه رودخانه هروچایی شده و بخش مهمی از محصولات باغی از جمله یونجه ، سبزیجات و محصولات کشت شده باغداران را از بین برده است.

وی بیان‌کرد: در سه سال گذشته در اثر بارش‌های برف در دو ماه اول بهار و سرمای دیررس بهاره بالغ بر چهار هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی و باغی این شهرستان خسارت وارد شده که بیشترین سطح خسارت متوجه باغداران گردوی این شهرستان است که در این مدت کل محصول خود را از دست داده‌اند.

وی افزود: میزان دقیق خسارات وارده از جانب بارندگی‌های اردیبهشت ماه بهار امسال به باغداران خلخال با اعزام گروه‌های کارشناسی جهاد کشاورزی به مناطق مختلف این شهرستان در حال برآورد است.

خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد، هفت هزار و ۸۰۰ هکتار از مجموع ۴۵ هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی این شهرستان به بخش باغداری تخصیص یافته که ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار آن را باغ‌های گردوی خلخال تشکیل می‌دهد.

[ad_2]

Source link