برای مین‌ها جنگ تمام نشده است

[ad_1]

به گزارش عصر شنبه اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، رضا موزونی نویسنده کتاب «شاید این کتاب منفجر شود» که سال گذشته از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده و توانسته در دوسالانه بلگراد جایزه قلم طلایی تصویرگری را توسط سمانه صلواتی تصویرگر این کتاب از آن خود کند، درباره داستان این اثر مکتوب توضیح داد: من به عنوان یک نویسنده در شهر گیلان‌غرب به دنیا آمدم؛ یکی از شهرهای مرزی کرمانشاه که در آن در بطن و متن جنگ زندگی کردم، نفس کشیدم و تلخی‌ها و شیرینی‌های بسیاری را تجربه کردم.

وی ادامه داد: جنگ تحمیلی هشت سال طول کشید و در نهایت تمام شد، کشورها صلح می‌کنند ولی جنگ‌افزارها صلح را نمی‌شناسند. همچنان در مناطق مرزی ایران مین‌هایی وجود دارد که باعث شهادت افراد می‌شود.

موزونی تأکید کرد: من در کتاب «شاید این کتاب منفجر شود» نکات ایمنی را به کودکانی که در مناطق مرزی زندگی می‌کنند، می‌گویم؛ اینکه از مسیرهای کم ترددی که خطر وجود مین در آن‌ها هست، تردد نکنند. کودکان بسیاری در جنگ‌های مختلف قربانی می‌شوند و بعد از جنگ‌ها هم جنگ‌افزارهای مختلف از جمله مین‌ها نمی‌دانند که جنگ تمام شده است. البته پرداختن به موضوع کودکان در جنگ کار سختی است زیرا جنگ خشن است.

وی افزود: قصد من در این کتاب این بود که هم مشکلات مناطق مرزی برای کودکان و بزرگ‌ترها را بیان کنم و همچنین مشکلاتی که در پشت جنگ برای کودکان ایجاد می‌شود.

نویسنده «شاید این کتاب منفجر شود» درباره تجربه همکاری خود با سمانه صلواتی تصویرگر کتاب، اظهار کرد: وقتی خانم صلواتی پذیرفت که تصویرگری کتاب را انجام دهد، چندین جلسه گفت‌وگو کردیم. این اتفاق خوبی بود که نویسنده و تصویرگر با هم صحبت کردیم. بعد از اتودهای مختلفی که از سوی ایشان انجام شد، آنچه مدنظر من بود به قلم توانای تصویرگری سمانه صلواتی درآمد و او به خوبی از پس این کار برآمد.

موزونی که دوره‌ای مدیریت انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را بر عهده داشته، تصریح کرد: کانون برای چاپ کتاب‌ها حساسیت بالایی دارد و خروجی این حساسیت بسیار شیرین است و فرصت حضور و موفقیت کتاب‌ها در جشنواره‌ها و رویدادهای بین‌المللی را فراهم می‌کند.

وی در پایان سخنان خود گفت: من همچنان نیرو، عضو، کارمند و عاشق کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هستم و کانون را خانواده خود می‌دانم و قلبم برای کانون می‌تپد. هر توفیقی که کانون کسب می‌کند باعث خوشحالی من است.

یادآوری می‌شود این کتاب آذر سال گذشته رونمایی شد و اکنون در فروشگاه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مجموعه شهر کتاب در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

پوستر نمایشگاه عروسک «لبخندِ زمین» منتشر شد

دو حامی معنوی به جمع حامیان نمایشگاه عروسک لبخندِ زمین پیوستند تا نام و عنوان پژوهشگاه صنایع دستی و گردشگری و کرسی سلامت اجتماعی یونسکو در ایران نیز در پوستر این رویداد فرهنگی درج شود.

 پوستر جدید فراخوان نمایشگاه «لبخندِ زمین» منتشر شد، رویدادی که در سال جهش تولید و با حمایت شورای نظارت بر اسباب‌بازی و مشارکت مرکز سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و استودیو عروسک نیلشید برگزار می‌شود.  پس از انتشار و استقبال از این فراخوان پژوهشگاه صنایع دستی و گردشگری و کرسی سلامت اجتماعی یونسکو در ایران به جمع حامیان معنوی این رویداد پیوستند.

نمایشگاه عروسک‌های لبخند زمین در دو بخش تخصصی و عمومی برگزار می‌شود که در بخش تخصصی در بردارنده‌ی عروسکهایی است که با هر جنس و ابعادی به مفهوم «لبخندِ زمین» اشاره داشته باشد.

انتخاب مواد و ابعاد ساخت عروسک‌های لبخندِ زمین برای علاقه‌مندان آزاد است و موادی که برای ساخت این عروسک‌ها استفاده می‌شود باید از پارچه، چوب، پاپیه‌ماشه، انواع خمیر مجسمه، گل، گچ و ترکیبی از مواد در دسترس و به‌ویژه طبیعی و دوست‌دار طبیعت باشد.

همچنین عروسک‌ها باید به صورت خلاقانه و ابداعی ساخته شود و عروسک‌های کپی به هیچ عنوان پذیرفته نخواهد شد.

بر اساس این خبر، علاقه‌مندان تا ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ فرصت دارند، عکسی از عروسک‌های خود به شماره واتس‌اپ ۰۹۹۱۲۴۷۸۷۶۷ ارسال کنند و و پس از داوری و انتخاب اولیه بر اساس ویژگی‌های یاد شده، عروسک‌ها به دبیرخانه ارسال شود.

بر همین اساس نمایشگاه بخش تخصصی که در آن آثار عروسک‌سازان حرفه‌ای ارزیابی می‌شود، پس از پایان شیوع بیماری کرونا و عادی شدن شرایط جامعه برگزار و تاریخ آن نیز در آینده اطلاع‌رسانی خواهد شد.

همچنین در پایان برگزاری این نمایشگاه گواهی حضور با تاییدیه از حامیان به شرکت کنندگان اعطا خواهد شد.

در همین حال علاقه‌مندان برای ارسال اثر به بخش عمومی که برای گروه کودک و نوجوان و خانواده‌ها در نظر گرفته شده است، می توانند دست به ساخت عروسک با موضوع «لبخند زمین» با هر جنس و ابعادی بزنند و از آن در فرمت jpg و با پس‌زمینه سفید عکاسی و آن را ارسال کنند.

آثار ارسالی و منتخب این بخش در نمایشگاه مجازی و سایت و صفحه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در شبکه‌های اجتماعی به نمایش در خواهد آمد.

یادآوری می‌شود حامیان معنوی این رویداد، اعلام آمادگی کرده‌اند تا برگزارکنندگان را در زمینه اطلاع‌رسانی و تبلیغ، برپایی نمایشگاه در فضاهای دیگر و معرفی آثار به علاقه‌مندان در حوزه‌های کاری خود یاری کنند.

[ad_2]

Source link