بحران کرونا و کمبود دارو، اروپا را غافلگیر کرده است

بحران کرونا و کمبود دارو، اروپا را غافلگیر کرده است

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری فرانسه، از جمله کمبودها، مسکن های لازم برای وصل کردن لوله های تنفسی به بیمارانی است که با مشکلات تنفسی مواجه هستند و همچنین داروهای مورد استفاده برای درمان مالاریا است.

درحالی که کووید 19 در حال از بین بردن همه ذخایر داروی درمان مالاریا است، « دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا بدون اینکه اجازه اظهار نظر به کارشناسان پزشکی دهد، استفاده از آن را  بر روی مبتلایان به این ویروس تایید نمی کند.

آژانس دارویی اروپا دیروز دوشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که کاهش داروهای موجود به ویژه داروهایی که برای درمان مبتلایان به کووید 19 استفاده می شود، « نگرانی اساسی و بزرگی» برای این آژانس است.

این آژانس که در آمستردام مستقر است و نقشی سازمانی ایفا می کند، می افزاید: برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نشان داده اند که شاهد کمبود برخی از داروهای مورد استفاده برای بیماران کووید 19 هستند و یا انتظار دارند این کمبود خیلی زود اتفاق بیفتد.

اروپا قاره ای است که بیش از همه تحت تأثیر این ویروس همه گیر قرار دارد و بیش از 50 هزار کشته را ثبت کرده است و تاکنون و با وجود فشار زیاد بر بیمارستان ها ، برای مقابله با موج مبتلایان با ویروس کرونا تلاش می کند.

9 بیمارستان بزرگ اروپایی در خواستی را منتشر کرده اند که در آن خواستار کمک ها تا پایان ماه مارس شده و همچنین خواستار همکاری بین المللی برای تضمین متوقف نشدن تامین داروها به منظور استفاده از آنها برای تسکین علائم بیماری شده اند.

این بیمارستان ها به ویژه در خصوص کمبود داروهای ضروری برای بهبودی بیماران ، از جمله رفع دردهای عضلانی ، آرامبخش و مسکن هایی شده اند که درسایه « فقدان» امکانات و ذخایر قابل بازگشت و دست کم « کافی نبودن» آنها برای درمان بیماران، هشدار داده اند.

این وضعیت آژانس دارویی اروپا را به اتخاذ اقدامات فوری وادار کرده است و براین اساس شرکت های دارویی به برقراری ارتباط مستقیم با آن به منظور تسریع عملیات اعلام کمبودها به طرف های ذیربط اروپایی ملزم شده اند.  

در بیانیه این آژانس آمده است:کمیته ای برای بررسی کمبود داروها ناشی از رویدادهای بزرگ اخیر متشکل از کمیسیون اروپا و مقامات ذیربط هر کشور عضو اتحادیه اروپا و همچنین برای نظارت بر چگونگی اطمینان از رسیدن کمک ها تشکیل شده است.

درخواستی بی سابقه

« ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه اذعان کرد که «تنش بسیار شدیدی» در خصوص داروهای مشخصی به علت « درخواست بی سابقه» آنها وجود دارد زیرا این داروها نقشی مهم برای عملیات احیا و بخش مراقبت های ویژه دارند.

همین مساله در اسپانیا نیز صدق می کند ، تا جایی که سازمان تنظیم مقررات ملی بر «نگرانی بی نظیر» خود در خصوص کمبود  داروهای مورد استفاده در بخش مراقبت های ویژه ، خصوصاً مسکن هایی که برای اتصال بیماران به دستگاه های تنفسی استفاده می شود ، تاکید کرده است.

در چارچوب تلاش ها برای مقابله با این مشکل، مقامات بهداشتی در مواردی مجوز استفاده از داروهایی خارج از زمینه استفاده طبیعی آنها را داده اند مانند داروهای دامپزشکی که حاوی همان مواد فعال موجود در ترکیب داروهای انسانی هستند.

در دستورالعمل های منتشرشده بصورت آنلاین برای پزشکانی که با کمبود داروها مواجه می شوند، یک سازمان اسپانیائی به کادرهای پزشکی فعال در بخش های مراقبت ویژه مجوز تجویز مسکن هایی را داده اند که معمولا از آنها استفاده نمی شود.   

مقامات فرانسوی اعلام کرده اند که برای اطمینان از بازگشت سریع داروهای کمیاب با آزمایشگاه ها در تماس هستند ، در حالی که آزمایشگاه های اسپانیا تولید خود را افزایش داده اند.

درمان کووید 19 با تبلیغات گسترده مواجه شده است اما این درحالی است که هنوز این درمان در مرحله آزمایش مشکلات بیماران است زیرا از این داروها برای درمان امراض دیگر استفاده می شود.

هفته گذشته آژانس دارویی اروپا هشدار داد که متوسل شدن به کلروکین و هیدروکسیکلروکین که برای درمان مالاریا استفاده می شوند ، فقط باید برای درمان کووید 19 در چارچوب آزمایش های کلینیکی یا در حالت « اضطرار ملی» صورت گیرد.

این دو دارو نتایج مطلوبی در درمان کووید 19 در جریان تحقیقات و مطالعات اولیه انجام شده در فرانسه و چین نشان داده است.

با این حال ، آژانس دارویی اروپا همچنین هشدار داد که هر دو دارو دارای عوارض جانبی هستند که می تواند خطرناک باشد و همچنین به کمبود هیدروکسی کلروکین که در معالجه بیماران مبتلای به التهاب مفاصل مورد استفاده قرار می گیرد، منجر شود.

پزشکان ایتالیایی، کشوری که بشدت تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته است ، هفته گذشته هشدار دادند که موجودی محدودی این دو دارو می تواند برنامه های استفاده از آنها را در آزمایش های بالینی از بین ببرد.

نگرانی های مشابه در مورد ترکیبی از دو داروی مورد استفاده در درمان« ابتلای به ویروس نقص ایمنی » یعنی لوپیناویر و ریتوناویر مطرح شده است.Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *