انتقاد محیط زیست از نحوه دفن زباله‌های عفونی و عادی در بجنورد

[ad_1]

حمیده رضایی روز شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پسماندهای عادی خانگی، کاغذ، پلاستیک با پسماندهای ویژه پزشکی اتوکلاو شده یا نشده، عفونی و تیز و برنده و پسماندهای مراکز خدماتی و تجاری شامل انواع تجهیزات و قطعات برقی و الکترونیکی، باتری ها، سموم و محلول های خطرناک نظیر شوینده ها و ضدعفونی کننده ها بر خطرات این مکان و احتمال انتشار آلودگی از طریق آن در محیط زیست افزوده است.

وی با بیان اینکه خودرو حمل پسماندهای پزشکی باید جدا از دیگر زباله ها باشد، گفت: خودرو حمل پسماند پزشکی باید جداگانه و دارای شرایط خاص مطابق ضوابط باشد.

وی تصریح کرد: اکنون همه پسماندهای مراکز درمانی عادی و پزشکی، مختلط با هم بارگیری شده و خودرو، به صورت اشتراکی مجددا برای بارگیری پسماند شهری استفاده می شود که این امر، خطرات بهداشتی خود را دارد.

کارشناس مسوول نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اظهار داشت: افراد زباله گرد که به علت نبود حصار و نظارت کافی، به آسانی به انواع مختلف پسماندها دسترسی دارند، روزانه در حال فعالیت و زباله گردی در محل دیده می شوند که این خود از عوامل مهم انتقال آلودگی است.

رضایی گفت: اقلام قابل بازیافت و باارزش موجود در پسماندهای انتقالی به این سایت، توسط این افراد جمع آوری و مجددا به شهر بازگردانده شده و در پروسه بازیافت در کارگاه های عمدتا غیرمجاز، تبدیل به انواع محصولات بازیافتی شده و در دسترس عموم قرار می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: از جمله ضایعات قابل بازیافت، پسماند حاصل از خدمات درمانی و مراقبت های پزشکی در مراکز درمانی و یا منازل است که در صورت بی خطر نشدن و یا نقص در فرایند بی خطرسازی، حاوی عوامل بیماری زا و خطرناک بویژه در حال حاضر، با احتمال آلودگی به ویروس کووید ۱۹ می تواند باشد.

وی گفت: این پسماندها به علت دفن غیراصولی و پوشانده نشدن با خاک و آهک (طبق ضوابط)، در دسترس افراد زباله گرد قرار داشته و با توجه به مرغوبیت مواد، بدون توجه به مخاطرات عدیده آن، توسط این افراد با رغبت بیشتری جمع آوری و در پروسه بازیافت قرار می گیرند.

کارشناس مسوول نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: این امر، می تواند منجر به ایجاد مشکلات و معضلات حاد بهداشتی برای عموم شود.

وی افزود: پسماندهای جمع آوری شده از سطح شهر بجنورد و نیز مراکز درمانی نظیر مطب ها و بیمارستان ها، ابتدا در ایستگاه میانی، تخلیه و پس از انجام تفکیک دستی، بخشی از مواد خشک و اقلام قابل بازیافت، مجددا بارگیری و به محل زباله گاه باباموسی حمل می شود.

رضایی گفت: علیرغم مکاتبات متعدد و توصیه های این اداره کل مبنی بر عدم تخلیه و بارگیری مجدد پسماندهای جمع آوری شده از مراکز درمانی و پزشکی در این محل، این رویه کماکان ادامه دارد که آثار و پیامدهای آن شامل انتقال و انتشار مجدد آلودگی بر اثر تماس افراد و پرسنل دست اندرکار فرایند تفکیک و حمل با پسماند پزشکی و همچنین پارگی و سوراخ شدن کیسه ها و ظروف حاوی پسماندهای عفونی و تیز و برنده و تخلیه و پراکندگی محتویات آنها در محیط و نیز تجمع حشرات، جوندگان و پرندگان در محل، همواره قابل مشاهده است.

کارشناس مسوول نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: تفکیک در این محل، به صورت ابتدایی و دستی و توسط کارگران حاضر در مجموعه که متاسفانه فاقد هرگونه پوشش و اقلام حفاظتی نیز هستند، انجام می شود.

روزانه بیش از هزار و ۷۰۰ کیلوگرم انواع پسماند مراکز درمانی و بهداشتی سطح شهر بجنورد، پس از بی خطرسازی بخش عفونی، به زباله گاه باباموسی منتقل می شود که بدون دفن بهداشتی و پوشش دهی مناسب، در این محل رهاسازی می شود که آثار و بقایای آنها نظیر سرنگ ها، سوند و یا پانسمان در هر گوشه از سایت زباله گاه باباموسی، به چشم می خورد.

[ad_2]

Source link