المیادین: درخواست فلسطین برای برگزاری نشست فوق العاده اتحادیه عرب رد شد

[ad_1]

 به گزارش ایرنا، المیادین به نقل از منابعی که به نامشان اشاره نکرده است، افزود: تلاش‌هایی در اتحادیه عرب در جریان است که فلسطینی‌ها را متقاعد به پذیرفتن معامله قرن ترامپ و نابودی آرمان ملت فلسطین کنند.

این منابع اعلام کردند: برخی کشورها با تهدید فلسطینی‌ها از طریق اعمال نفوذ خود و حمایت کشورهای ثروتمند تلاش می کنند.

براساس گزارش این منابع، آنچه که در اتحادیه عرب نبرد سختی در جریان است که به صورت مخفیانه در حال وقوع است.

این منابع اعلام کردند: فلسطین قرار دادن بندی را در خصوص رد عادی سازی در حاشیه نشست عادی اتحادیه عرب که قرار است ۹ سپتامبر (۲ روز دیگر) برگزار شود خواستار شده است اما بحرین این درخواست فلسطین را رد کرد.  

این اقدام بحرین پس از آن روی می‌دهد که «الی کوهن» وزیر امنیت و اطلاعات رژیم صهیونیستی ۲۷ مردادماه گذشته گفت که پیش بینی وی آن است که بحرین از جمله کشورهای بعدی باشد که به پیروی از امارات، روابط خود با اسرائیل را عادی می‌کند.

همچنین “حمد بن عیسی آل خلیفه؛ شاه بحرین روز سه‌شنبه در دیدار با “جرد کوشنر” مشاور ارشد و داماد ترامپ که به منامه رفته بود، از توافق رژیم صهیونیستی و امارات در سایه نظارت آمریکا قدردانی و تشکر کرد و مدعی شد که این اقدام موجب برقراری امنیت و ثبات در منطقه خاورمیانه خواهد شد.
این منابع اعلام کردند که بحرین ضمن مخالفت با درخواست فلسطینی ها برای رد عادی سازی در  حاشیه دوره عادی اتحادیه عرب، فلسطین را تهدید کرده است بندی را برای حمایت از عادی سازی و تشویق معامله قرن ارائه خواهد کرد.

«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا سه‌شنبه (هشتم بهمن ۹۸) برای نخستین بار از طرح سازش خود موسوم به  «معامله قرن» در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید پرده برداشت.

معامله قرن، طرح آمریکایی مبتنی بر واگذاری بیت‌المقدس و بخش‌های اشغالی کرانه باختری که شهرک‌های صهیونیست نشین در آنها ساخته شده، به رژیم اشغالگر صهیونیستی است و بر اساس آن بازگشت فلسطینی‌ها به سرزمینی مادری شان به طور کامل منتفی خواهد شد حال آنکه بر اساس قطعنامه ۱۹۴ شورای امنیت حق بازگشت فلسطینی ها به سرزمین خود به رسمیت شناخته شده است.

تمام گروه‌ها و جریان‌های فلسطینی مخالفت صریح خود را با این طرح اعلام کردند. در میان کشورهای عربی نیز عربستان سعودی، امارات و بحرین که به دنبال عادی‌سازی رابطه با رژیم صهیونیستی هستند، از این طرح حمایت کرده‌اند.

این منابع اعلام کردند که برخی کشورهای عربی سعی دارند تصمیم فلسطین را بدست بگیرند و تلاش می‌کنند که به زور فلسطین را وادار کنند که معامله قرن را بپذیرد.

المیادین اعلام کرد که این اقدام کشورهای عربی به ویژه بحرین برای زیر فشار قراردادن فلسطین برای پذیرش درخواست معامله قرن ترامپ، با این هدف صورت می‌گیرد که  دری برای جولان دادن اسرائیل در پایتخت کشورهای عربی باز شود.

“دونالد ترامپ” رییس جمهوری آمریکا که از زمان روی کارآمدن از هیچ کوششی برای ضربه زدن به ملت فلسطین فروگذار نکرده است،  اندک زمانی قبل از شناسایی جولان به عنوان بخشی از سرزمین های تحت حاکمیت رژیم صهیونیستی، بیت المقدس را بعنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت و در تاریخ ۱۴ ماه مه ۲۰۱۸، سفارت خود را از تل‌آویو به قدس منتقل کرد. وزارت خارجه آمریکا متعاقبا در گام دیگری اعلام کرد: سرکنسولگری و سفارت آمریکا در بیت المقدس به عنوان یک مرکز دیپلماتیک واحد از تاریخ ۴ مارس ۲۰۱۹ ادغام می‌شوند.

بستن دفتر سازمان آزادی بخش فلسطین در واشنگتن در ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۸ گام دیگر آمریکا در نادیده گرفتن جایگاه حقوقی فلسطین بود. آمریکا همچنن در گام دیگری به منظور تحمیل حداکثر فشار بر دولت خودگردان فلسطین برای قبول کردن شروط واشنگتن در روند سازش با رژیم صهیونیستی، کمک های سالانه خود به آژانس امداد رسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی موسوم به «آنروا» را قطع کرد.
تمامی این اقدامات در حالی صورت می گیرد که ترامپ از زمان به قدرت رسیدن، طرح «معامله قرن» را برای پایان بخشیدن به مسأله فلسطین و عادی سازی کامل روابط عربی – اسرائیلی مطرح کرد و کشورهای عربی را برای پذیرش آن تحت فشار قرار داده است تا این که این فشارها سرانجام به ثمر نشست و رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی ۲۳ مرداد با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند؛ ابوظبی و تل‌آویو رسماً روابط خود را عادی می‌کنند.

مقام‌های اماراتی مدعی شده‌اند، این پیمان صلح برای جلوگیری از طرح الحاق کرانه باختری به دیگر سرزمین‌های اشغالی توسط اسرائیل صورت گرفته است، اما «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی لغو این طرح را رد کرده و تنها گفته که این طرح به تأخیر افتاده است.

نتانیاهو با بیان اینکه طرح «گسترش حاکمیت اسرائیل بر بخش‌هایی از کرانه باختری» هنوز مطرح است، اعلام کرد:اسرائیل این طرح را به تأخیر انداخته و آن را لغو نکرده است.

اقدام امارات برای علنی شدن روابط با رژیم صهیونیستی محکومیت بسیاری از کشورهای اسلامی و گروه‌های مقاومت فلسطینی را به دنبال داشته است.

عربستان سعودی و امارات در سال‌های اخیر برای ارتباط با صهیونیست‌ها تلاش‌های زیادی کرده‌اند که با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» در آمریکا در سال ۲۰۱۵ میلادی، این روند سرعت بیشتری به خود گرفته است.

ریاض و ابوظبی به دنبال آن هستند که قبل از پایان یافتن دوره ریاست جمهوری ترامپ، به رابطه با رژیم صهیونیستی دست یابند؛ زیرا در اصل این رابطه، شخص ترامپ قرار دارد و معلوم نیست که وی دوباره به عنوان رییس جمهوری آمریکا انتخاب شود.

[ad_2]

Source link