افتتاح ۱۲ پروژه بزرگ آبخیزداری و آبخوانداری فارس در هفته دولت

[ad_1]

عبدالحسن صمدنژاد، دوشنبه، با بیان اینکه، اعتبار این پروژه‌ها از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تامین شده است، افزود: این پروژه‌ها در ۲ بخش کنترل سیلاب و آبخوانداری و آبخیزداری و حفاظت خاک در ۱۲ روستا و بخش در شهرستان‌های اقلید، جهرم، مرودشت، ممسنی، کازرون، داراب، سپیدان، شیراز، خرم‌بید، لامرد، لارستان و جهرم اجرا شده و پس از افتتاح و بهره‌برداری، مردم مناطق نام برده از برکات آن بهره‌مند خواهند شد.

وی بیان داشت: با اجرای این پروژه‌ها، پنج هزار و۴۲۲ خانوار به صورت مستقیم و غیر مستقیم از مزایای آن برخوردار می‌شوند.
صمدنژاد اضافه کرد: با اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری، ضمن کاهش خطرات ناشی از سیلاب، کمک شایانی به افزایش سطح پوشش گیاهی، حفظ و تقویت منابع پایه آب و خاک و همچنین افزایش سطح سفره‌های آب زیر زمینی خواهد شد.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس ادامه داد: حجم عملیات اجرایی این پروژه‌ها در مجموع شامل، ۲۷ هزار و ۲۵۹ متر مکعب عملیات سنگی و ملاتی، ۲۶۲ هزار و ۷۵۶ متر مکعب عملیات خاکی، یک هزار و ۷۵۶ متر مکعب بتن‌ریزی و ۲ هزار و ۷۱ متر مکعب ریپ رپ گذاری بوده است.

صمدنژاد، با بیان اینکه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس ظرفیت بالایی در اجرای طرح‌های آبخیزداری دارد، اظهار داشت: در حال حاضر تنها در سطح ۲ میلیون هکتار یعنی کمتر از ۱۷ درصد از مساحت این استان فعالیت‌های آبخیزداری صورت گرفته اما همین میزان فعالیت، زمینه مهار ۸۵۰ میلیون متر مکعب سیلاب سالیانه را فراهم کرده که در صورت تامین اعتبارات و تخصیص به موقع، قابلیت تعمیم این فعالیت‌ها در سرتاسر استان وجود دارد.
استان فارس بیش از ۱۲ میلیون هکتار وسعت دارد که از این میزان بیش از ۱۰ میلیون هکتار آن اراضی منابع طبیعی است.

از دوم تا هشتم شهریورماه به عنوان هفته دولت نامگذاری شده است.

صدور سند مالکیت برای بیش از یک میلیون هکتار از عرصه‌های ملی فارس تا پایان سال ۹۹
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس، همچنین در نشست بررسی موانع و مشکلات صدور اسناد مالکیت اراضی ملی، با اشاره به تعیین تکلیف اراضی ملی و ثبت و صدور اسناد مالکیت برای احقاق حقوق مردم و بیت المال گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته و هم‌افزایی بیشتر با مجموعه ثبت اسناد و املاک استان، با قوت و جدیت هرچه تمام‌تر در تلاش برای اخذ اسناد مالکیت تک برگ بر روی اراضی ملی هستیم.
صمدنژاد افزود: تا پایان سال ۹۹ برای بیش از یک میلیون و ۱۶۰ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی استان فارس، سند مالکیت تک برگ صادر خواهد شد.   

وی بیان کرد: همچنین باید با مدیریت مطلوب و صحیح در حوزه اجرای طرح کاداستر (حدنگاری) می‌توان به نحو شایسته‌ای در این زمینه برنامه‌ریزی کرد تا نتیجه مطلوب حاصل شود. 
سید مهدی هاشمی، مدیر کل ثبت سناد و املاک استان فارس نیز در این نشست، با اشاره به ایجاد تعهد اجرای تثبیت مالکیت اراضی ملی برای ادارات ثبت اسناد و املاک سراسر این استان، اظهار داشت: در این زمینه، استاندارهای سامانه شبکه ملی یکپارچه ملک موسوم به “شمیم” از سوی کارشناسان ممیزی با هدف تسریع در روند صدور اسناد تک برگ در حوزه منابع طبیعی مورد تاکید قرارگرفته است.

[ad_2]

Source link