اصرار بر اعمال محدودیت‌ها در دستور کار ستاد فرماندهی مقابله با کرونا است

[ad_1]

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر علیرضا زالی در جلسه ستاد فرماندهی مقابله با ویروس کرونا که با حضور نمایندگان دستگاههای اجرایی، انتظامی، نظارتی و نیروهای مسلح و روسای دانشگاه های علوم پزشکی مستقر در تهران برگزار شد، بازنگری در اعمال محدودیت ها و ایجاد فرآیندهای مقابله با کرونا را ضروری دانست.

وی تقلیل ساعت کاری و استفاده از ظرفیت ۵۰ درصدی کارمندان را الزامی عنوان کرد و خواستار استمرار این سازو کار را تاپایان ریشه کنی کرونا شد.

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران  با بیان این که اصرار بر اعمال محدودیت ها در دستورکار ستاد فرماندهی مقابله با ویروس کرونا قرار دارد، خاطرنشان کرد: لغو آزمون های حضوری دانشگاه ها، افزایش سطح تراکنش های مالی توسط بانک ها و ارایه پیشنهادها سخت گیرانه برای ایجاد شرایط بهتر و پیشگیری از افزایش فرسودگی کادر درمان می تواند از جمله اقدامات موثر برای کنترل کرونا باشد.

زالی گفت:در ۴۸ ساعت گذشته آمار مراجعه کنندگان با علائم  بیماری کووید ۱۹ به مراکز بهداشتی و درمانی تهران به بالاترین رقم خود رسیده که باید برای کنترل این ویروس به سرعت اقدامات مداخله ای و جدی انجام شود.

وی از ایجاد مرکز هدایت مشترک بیماران در سه دانشگاه علوم پزشکی مستقر در تهران خبر داد و توضیح داد: این مراکز  بصورت مشترک و هماهنگ توزیع و ساماندهی بیماران مبتلا به کرونا را عهده دار هستند.

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با یادآوری این که حداقل ۲۵ درصد از ظرفیت بیمارستانهای دانشگاه های علوم پزشکی تهران به بیماران مبتلا به کووید ۱۹ اختصاص می یابد، تاکید کرد: بر اساس نیاز ها این ظرفیت متغیر خواهد بود.

زالی با بیان این که صرفا تمرکزبر درمان راه به جایی نخواهد برد اظهارداشت: نگاه تک بعدی به حوزه درمان پاسخگوی نیازهای ریشه کنی کووید ۱۹ نخواهد بود و لازم است سایر دستگاههای اجرایی و نظارتی نیز به این حوزه با جدیت بیشتر ورود کنند.

افزایش مراکز ۱۶ ساعته غربالگری به ۹۰ مرکز یکی دیگر از مواردی بود که زالی به آن اشاره کرد ودر بخش دیگری درباره اعمال نظارت ها و ساماندهی بیشتر تخت های بیمارستانی در قالب گروه ۶۰ نفره خبر داد.

وی شکل گیری هیئت نظارتی مشترک در تمامی مجموعه ها و دستگاههای دولتی را ضروری دانست و افزود: متاسفانه شیوه نامه های بهداشتی کنترل کرونا در مشاغل مختلف به پایین ترین سطح خود رسیده که باید  این مدل اصلاح شود.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در ادامه افزایش تخت های بیمارستانی را ضروری ذکر کرد و افزود: با بهره برداری از پروژه های در حال تکمیل بیمارستانی می توان در بازه زمانی کوتاه حجم قابل توجهی از نیاز شهر و استان تهران را در راستای تامین تخت های بیمارستانی مرتفع کنیم.

انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران نیز در این جلسه ضمن قدردانی از تلاش های مدافعان عرصه سلامت در استان تهران، ارائه راهکارهای لازم با هدف ایجاد حساسیت بیشتر مردم نسبت به رعایت توصیه های بهداشتی برای مقابله با کرونا را ضروری دانست.

وی به روند صعودی مبتلایان به کرونا اشاره و خاطرنشان کرد: تا زمانیکه داروی موثر و واکسن پیشگیری از کرونا در دسترس عموم قرار نگیرد باید ملاحضات بهداشتی در بالاترین سطح اعمال و عوامل انتقال ویروس به پایین ترین سطح برسد.

استاندار تهران علم تحلیل اپیدمیولوژی ها را برای کنترل کرونا از سوی دستگاه های تصمیم گیرو سیاست گذار کشور را ضروری دانست و استفاده از تجارب ارزنده کارشناسان این حوزه را خواستار شد.

استفاده از تخصص های بین رشته ای، مدل سازی و شبیه سازی یکی دیگر از مواردی بود که استادار تهران برای پیشگیری از اپیدمی ها خواستار شد و گفت: رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک می تواند به میزان قابل توجهی از کرونا پیشگیری کند.

استاندار تهران استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی و تجمعات را بیشترین عامل شیوع کرونا ذکر کرد و افزود: اگر چنانچه وضعیت تهران به بحران برسد، کنترل آن بسیار دشوار خواهد شد.

کاهش ظرفیت استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی، لغو طرح ترافیک، تقلیل ساعت کاری و یا استفاده از ۵۰ درصد از نیروی انسانی، استفاده از ظرفیت های دورکاری و اجرایی شدن غربالگری توسط دستگاههای مختلف از دیگر مواردی بود که دکتر بندپی توضیحاتی درباره آن ارائه داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، در جلسه ستاد فرماندهی مقابله با ویروس کرونا که در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برگزار شد مواردی نظیر تعطیلی ادارات تهران، تقویت بخش های پلاسما درمانی، تامین اعتبارات و تخت بیمارستانی، استفاده بیشتر از ظرفیت های بیمارستانهای کرونایی برای درمان مبتلایان به کرونا، اعمال قوانین سخت گیرانه تر در روند فعالیت مشاغل، ارایه شیوه نامه های متناسب با شرایط، بهره مندی از ظرفیت های دولت الکترونیک و ظرفیت های خودجوش مردمی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

[ad_2]

Source link