از اعلام تا توقف سه حکم اعدام در رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی

[ad_1]

نگاهی به  اخبار و گزارش های رسانه های خارجی نشان می دهد  که چهار محورعمده و مورد توجه در مطالب منتشره آنها عبارتند از: تلاش برای “به روزرسانی اخبار آبان ماه به مدد سابقه های خبری”، نتیجه گیری  دلخواه به واسطه ” تلفیق عقاید مردم با نظرات بیگانگان”، “وجه تشابه اعتراض‌های تازه و قدیمی از نگاه این رسانه ها”و در نهایت ” طرح درخواستی دیگر بعد از توقف اجرای حکم اعدام ” ؛ که در ادامه هر کدام ازاین محورها به تفکیک مورد بررسی قرار می گیرد.

به روزرسانی اخبار آبان ماه به مدد سابقه های خبری

بررسی  خط خبری برخی رسانه های خارجی نشان می دهد،  چاشنی  بیشتر اخبار آنها چه در موضوع اعدام و چه در تجمع ها ، با سابقه هایی  هدفمند و مفصل از اعتراضات آبان ماه همراه می باشد. به عنوان نمونه بی بی سی  فارسی دریکی از خبرهای خود چنین می نویسد:” اعتراضات آبان ماه در پی گران شدن بهای شبانه بنزین برای چند روز در شهرهای سراسر ایران جریان داشت که با سرکوب خونین مواجه شد. از جمله سازمان عفو بین الملل کشته شدن ۳۰۴ نفر را در آن اعتراضات توسط نیروهای امنیتی تایید کرده است.”

صدای آمریکا هم در بیشتر اخبار و گزارش های خود یادآوری هایی از حوادث آبان داشته است.  این رسانه در یکی از خبرهای خود آورده است که” آبان‌ماه گذشته مردم در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به گران شدن ناگهانی بنزین به خیابان آمدند. به نوشته خبرگزاری رویترز، با دستور خامنه‌ای حدود ۱۵۰۰ نفر از معترضان کشته شدند. حکومت ایران عوامل سرکوب را مجازات نکرد و به جای آن معترضان را بازداشت و محکوم کرد.”

برخی نیز همچون رادیو زمانه پا را فراتر گذاشته و چنین نوشتند”ادامه موج گسترده اعتراضات مجازی با هشتگ «اعدام نکنید» در توئیتر فارسی، به یادآوری قتل‌ها و اعدام‌ها و شکنجه‌ها و حوادثی رسیده که طی چهار دهه گذشته در تاریخ جمهوری اسلامی به‌عنوان «جنایات حکومت» ثبت شده است”.

جریان سازی رسانه های خارجی به مدد تکرار سابقه هایی از قبیل نمونه های ذکر شده تلاش در یادآوری حوادث آبان گذشته  و حتی چند دهه اخیر را دارند. ایران اینترنشنال ، رادیو فردا ، رادیوزمانه، رادیو فرانسه  و دویچه وله  تنها چند نمونه از این رسانه ها می باشند که این رویه را دنبال کرده اند.

تلفیق عقاید مردم با نظرات بیگانگان برای رسیدن به نتیجه دلخواه

  همراه شدن مردم به منظور مخالفت با اعدام این سه معترض محوردیگری که در دستورکار این رسانه ها قرار دارد. مردمی که “علی ربیعی” سخنگوی دولت درباره آنها می گوید: “در میان همه آنهایی که خواستار توقف اعدام آن متهمان بودند، شاهد همصدایی تعدادی از هنرمندان و فعالان اجتماعی خوشنام هم بودیم که نه تعلق سیاسی به حزب و جناحی دارند و نه به فکر انجام یک عمل سیاسی بودند و شاید فقط از سر نگرانی ملی به این مجازی پیوسته باشند.”

جریان رسانه ای بیگانه امابا بزرگ نمایی و تلفیق مخالفت های مردمی در ایران با برخی اظهارات مقامات کشورهای دیگر سعی در همسو نشان دادن عقاید این دو گروه را دارد. در بخشی از خبر بی بی سی دراین باره می خوانیم: ” این کارزار به شبکه های اجتماعی محدود نبود و برخی چهره‌های شناخته شده فرهنگی، هنری و سیاسی هم این درخواست را مطرح کردند و همچنین در روز پنجشنبه(۲۵ تیرماه) در صفحه اول چند روزنامه چاپ تهران انعکاس داشت.دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هم با همین هشتگ به زبان فارسی توییت و از این کمپین حمایت کردند.  وزیر امور خارجه سوئد هم از تایید حکم اعدام این سه نفر ابراز نگرانی و تاکید کرد که سوئد قویا با مجازات اعدام در هرزمان و هر شرایط مخالف است.  کوفورد، وزیر امور خارجه دانمارک نیز خواستار بازبینی این حکم شد و از صدور حکم اعدام برای این سه نفر عمیقا ابراز نگرانی کرد.”

بررسی بیشتر رسانه های بیگانه  حاکی از آن است که  این رسانه ها درصدد  بزرگ نمایی و تکرار  واکنش های برخی مقامات خارجی در برابر  این حکم بوده اند. آن ها سعی در برگرداندن واکنش طبیعی و آرام مردم به سمت مخالفت هایی جنجالی در جهت اهداف خود بوده اند.

وجه تشابه اعتراض‌های تازه و قدیمی از نگاه رسانه های بیگانه

رسانه های مورد بررسی  تجمع مردم  بهبهان و چند شهر دیگر را با قرار دادن در کنار اعتراض های آبان ماه گذشته ، بازتاب دادند.  صدای آمریکا به نقل از نشریه اکسپرس چنین نوشت:” حاکمان مذهبی ایران سراسیمه در تلاش برای پیشگیری از احیای دوباره اعتراضات مردمی ضد حکومتی نوامبر سال پیش [آبان ۱۳۹۸] هستند، که بیش از هزار نفر طی آن جان خود را از دست داده اند.صدای آمریکا نیز با  به فیلم، عکس، و مشاهدات ار سالی مخاطبان از تجمعات اعتراضی و جو امنیتی در شهرهای بهبهان، شیراز،‌ رشت و اصفهان خبر داده بود. ضمن این که همزمان با اعتراضات بهبهان اینترنت استان خوزستان قطع شد.”

رادیو زمانه نیز دست به مقایسه زده که در این جا به آن اشاره می شود: “شهرستان بهبهان در استان خوزستان صحنه اعتراض‌های مردمی مشابه اعتراض‌های آبان ۹۸ بود. حکومت نیز در واکنشی مشابه شماری از معترضان را بازداشت، و اینترنت خوزستان را قطع کرد”.

بی بی سی نیز چنین نوشت:” روز پنجشنبه گزارش‌های مختلف حاکی از جو امنیتی و حضور سنگین ماموران در چند شهر ایران، از جمله تهران و همچنین تبریز، ارومیه و شیراز بود. در بهبهان هم شبانه تجمعی برگزار شد که با شعارهای تند ضدحکومتی همراه بود.روز جمعه برای چهارمین روز متوالی کارزار اینترنتی مخالفت با اعدام در شبکه‌های اجتماعی فارسی‌زبان  نیزادامه دارد.”

توقف اجرای حکم اعدام  و طرح درخواستی دیگر

بی بی سی روز گذشته در حالی که خبر توقف اجرای حکم اعدام سه متهم اعتراضات آبان ماه را منتشر کرد، مطالبه ی دیگری به نقل از کاربران توییتری مطرح کرده و نوشت:” شماری از کاربران توییتر در واکنش به این خبر از توقف اجرای حکم ابراز خوشحالی کرده‌اند هرچند تاکید کرده‌اند که آنان خواستار آزادی این سه نفر هستند نه فقط توقف اجرای حکم.”

ایران اینتر نشنال نیز نوشت:”اجرای این حکم نیز تا زمان رسیدگی دوباره متوقف و در صورت تایید نشدن دوباره از سوی شعبه تعیین شده جدید در دیوان عالی کشور لغو خواهد شد.”

[ad_2]

Source link