ادامه فعالیت مدارس فوتبال گیلان در هاله ای از ابهام

[ad_1]

با گسترش مجدد بیماری کرونا در اکثر استان ها، هم اینک رقابت های فوتبال لیگ های مختلف استانی در نقاطی از کشور لغو شده اما مدارس فوتبال هنوز به فعالیت خود در تعدادی از استان ها همچون گیلان ادامه می دهند.

این در حالی است که مسئولان فوتبال گیلان به خانواده ها توصیه می کنند که برای جلوگیری از اتفاقات پیش بینی نشده، فرزندان خود را در مدارس فوتبالی که از سوی این هیات دارای مجوز هستند، ثبت نام کنند.

در همین راستا و در چند سال اخیر، هیات فوتبال گیلان برنامه های مختلفی را در زمینه ساماندهی مدارس فوتبال در این استان انجام داده تا مدارسی اقدام به فعالیت داشته باشند که از این هیات مجوز داشته و فعالیت آنان قانونی باشد.

هیات فوتبال نیز در این خصوص نامه ای به ادارات ورزش و جوانان و همچنین هیات های فوتبال شهرستانها ارسال و نسبت به فعالیت مدارس فوتبال غیرمجاز هشدار داده و خواستار ساماندهی این مدارس شده است.

در همین رابطه این هیات طی تصمیمات اتخاذ شده،  از شهرستان ها خواست تا از فعالیت مدارسی که مجوز دریافت نکرده اند، جلوگیری نموده و در صورت فعالیت، نام موسس و مربیان را هرچه سریع تر به ادارات ورزش شهرستانها و حراست اعلام و رونوشت را به هیات فوتبال استان ارسال نمایند.

با توجه به فعالیت های انجام شده و ساماندهی مناسب هیات فوتبال گیلان در خصوص فعالیت مدارس فوتبال مجاز هم اینک بیماری کرونا در اکثر استان های کشور دوباره شیوع یافته که این امر به طور حتم در فعالیت مدارس فوتبال نیز تاثیرگذار بوده و به احتمال فراوان باعث تعطیلی مدارس خواهد شد.

ادامه فعالیت مدارس فوتبال با رعایت پروتکل های بهداشتی

دبیر هیات فوتبال استان گیلان نیز در خصوص فعالیت مدارس فوتبال این استان در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به نامه هیات پزشکی ورزشی گیلان، تمامی لیگ های فوتبال استان لغو شد اما در خصوص تعطیلی مدارس فوتبال هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.

فرزاد سیری افزود: به طور حتم برای ادامه فعالیت مدارس فوتبال در گیلان و نیز سایر استان ها،  منوط به اجازه از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا است و این فعالیت طبق رعایت های توصیه ها و انجام پروتکل های بهداشتی صادره از این ستاد انجام می شود.

وی ادامه داد: با توجه به این امر دستوراتی در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی برای ادامه فعالیت مدارس فوتبال اعلام می شود که به طور قطع همه مدارس فوتبال باید این دستورات را اجرا کنند تا فعالیت آنان ادامه یابد.

وی به تعداد مدارس فوتبال فعال گیلان نیز اشاره و بیان کرد: سال گذشته ۱۲۲ مدرسه فوتبال از هیات گیلان اجازه فعالیت گرفتند و حدود هفت هزار هنرآموز در این مدارس آموزش دیدند که به طور حتم این تعداد درسال جاری به دلیل شیوع بیماری کرونا کاهش خواهد یافت.

دبیر هیات فوتبال گیلان خاطرنشان کرد: به هرحال امیدواریم که تا قبل از ریشه کنی کامل بیماری کرونا همه اقشار مختلف مردم دستورات صادره از سوی مسئولان را برای مبارزه و کاهش این بیماری انجام دهند تا روند ریشه کنی این بیماری سرعت گیرد.

کاهش مدارس فوتبال در گیلان، غیرقابل اجرا بودن پروتکل های بهداشتی در این مدارس 

اما مسئول کمیته پایه و جوانان و مسئول مدارس فوتبال استان گیلان نیز گفت : متاسفانه یکی از معضلات مهم در فوتبال عدم تصمیم گیری واحد در ارگان ها و نهادهای مربوط به این رشته است.

ایرج عبدی افزود: طبق آخرین نامه رسمی که ۱۷ خرداد ماه به دست ما رسید، تاکید شد که همه فعالیت های فوتبالی ممنوع شود اما روز چهارم تیرماه در ویدئوکنفرانس سراسری که با حضور مسئولان واحدهای پایه فدراسیون فوتبال و همچنین مسئولان مدارس فوتبال انجام شد، تصمیم واحدی برای فعالیت یا عدم فعالیت مدارس فوتبال اتخاذ نشد.

وی ادامه داد: البته به همه ادارات ورزش و هیات های فوتبال اعلام شده که ارگان ها و نهادهایی که دارای زمین تمرین هستند این مکان ها را در اختیار مدارس فوتبال فاقد مجوز قرار ندهند و این زمین ها به مدارس فوتبالی که از سوی هیات فوتبال استان مربوطه مجوز فعالیت دارند، کرایه داده شود.

وی بیان کرد: همچنین در خصوص ادامه فعالیت مدارس فوتبال قرار است پروتکل های بهداشتی اعلام شود که به طور حتم انجام این پروتکل ها در مدارس فوتبال غیرقابل اجراست چون باید از همه هنرجویان که دارای رده های سنی نونهال، خردسال و نوجوان هستند تست کرونای پی سی آر گرفته شود که انجام این تست هزینه دارد و اکثر خانواده ها نمی توانند این هزینه ها را پرداخت کنند.

مسئول کمیته پایه و جوانان هیات فوتبال گیلان خاطرنشان کرد: این درحالی است که امکان دارد تعدادی از همین افراد پس از انجام تست های کرونا به ویروس این بیماری مبتلا شوند چون هم اینک نیز تیمهای فوتبال در لیگ های برتر و لیگ دسته اول در سطح کشور موظفند هر هفته تست های خود را تکرار کنند و با این وجود اجرای پروتکل های بهداشتی در مدارس فوتبال به طور قطع غیرقابل اجرا می باشد.

مسئول مدارس فوتبال هیات گیلان در ادامه به تعداد مدارس فوتبالی که تاکنون مجوز فعالیت گرفته اشاره و تصریح کرد: تاکنون ۴۷ مدرسه فوتبال در استان گیلان از این هیات مجوز فعالیت دریافت کرده اند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به دلیل شیوع بیماری کرونا کاهش چشمگیری یافته است.

وی اضافه کرد: سال گذشته و در همین زمان حدود ۸۰ مدرسه فوتبال از هیات فوتبال گیلان مجوز فعالیت دریافت کرده و مشغول آموزش بودند اما این تعداد در سال جاری حدود ۴۰ درصد کاهش را نشان می دهد.

عبدی در ادامه به جایگاه گیلان در مدارس فوتبال در سطح کشور اشاره و اظهار کرد: تا سال ۹۶ – ۹۷ مدارس فوتبال استان ها توسط کمیته مربوطه فدراسیون فوتبال مورد ارزشیابی قرار می گرفتند و سه استان برتر از سوی این کمیته اعلام می شد.

وی افزود: طبق ارزشیابی های انجام شده طی سال های گذشته گیلان همواره جزء سه استان برتر کشور در زمینه مدارس فوتبال بوده که هرساله نیز علاوه بر اعلام سه استان برتر مدارس فوتبال نمومه کشور نیز معرفی می شدند که مورد تقدیر و تجلیل قرار می گرفتند و با توجه به حضور گیلان در بین سه استان برتر کشور مدارس فوتبال این استان نیز جزء برترین ها بود.

وی در پایان بیان کرد: اما متاسفانه از سال گذشته این ارزشیابی ها لغو شده که به طور قطع این امر تاثیر منفی روی روند رو به رشد مدارس فوتبال خواهد گذاشت چون همواره این مدارس تلاش می کردند که جزء برترین ها در کشور شوند و همچنین هیات های فوتبال نیز نظارت بیشتری انجام می دادند اما با لغو ارزشیابی توسط فدراسیون فوتبال به طور قطع این نظارت ها کم رنگتر می شود اما امیدواریم که در سال جاری دوباره این ارزشیابی ها انجام شود.   

[ad_2]

Source link