آزاده دفاع مقدس در حوزه هنری یزد تجلیل شد

[ad_1]

رییس حوزه هنری یزد، آزادگان را افتخار ایران و ایرانی دانست و گفت: آزادگان با صبر و پایداری و تحمل رنج‌ها و مرارت‌های دوران سخت اسارت، درس ایثار و مقاومت به ما آموختند و همواره باید قدردان این عزیزان باشیم.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی حوزه هنری یزد محمدصادق کوچک‌زاده در این مراسم بر ثبت و ضبط خاطرات آزادگان و رزمندگان دفاع مقدس تأکید کرد و افزود: فرهنگ جهاد و مقاومت در اسارت باید به نسل‌های آینده منتقل شود.

همچنین محمد شریفی نیز با بیان خاطراتی از دوران اسارت، اخلاص، ایمان، اراده، صبر، امید و همدلی را رمز پیروزی بر دشمن بعثی برشمرد.

وی گفت: آزادگان بدون توجه به شکنجه‌های بعثی‌ها مراسم عزاداری محرم را برگزار و عشق و ارادت خود را به ساحت سرور آزادگان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) ابراز می‌کردند و همین مجالس موجب خودسازی و تقویت روحیه مقاومت و ایستادگی اسرا می‌شد.

در پایان با اهدای لوح سپاس از تلاش‌ها و خدمات این یادگار دفاع مقدس قدردانی شد.

این ایثارگر و آزاده سرافراز پس از هفت سال و نیم اسارت در اردوگاه‌های رژیم بعث عراق سرانجام مردادماه ۱۳۶۹ در قالب اولین گروه آزادگان استان به آغوش میهن بازگشت.

در روز ۲۶ مرداد ۱۳۶۹ اولین گروه آزادگان ایرانی پس از سال‌ها اسارت در زندان‌های رژیم بعثی عراق با ورود به کشور به جمع خانواده‌های خود بازگشتند.

این رویداد ۲ هفته پس از اشغال نظامی کویت توسط ارتش صدام و ۲ روز پس از آن صورت گرفت که صدام در نامه‌ای به آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری وقت ایران بار دیگر عهدنامه ۱۹۷۵ الجزیره را پذیرفت و به شرایط ایران برای پایان جنگ تسلیم شد و از جمله قول عقب‌نشینی از مرزهای ایران و آزادسازی اسیران ایرانی را داد.

استان یزد ۷۵۱ آزاده دارد.

در هشت سال دفاع مقدس حدود ۴۳ هزار نفر  ار رزمندگان ایران به اسارت دشمن درآمدند که از ۶ ماه تا بیش  از ۱۰ سال دوران اسارت خود را در زندان های رژیم بعثی عراق سپری کردند. 

[ad_2]

Source link