آذربایجان شرقی نیازمند اجری سند جامع پیشگیری از خشونت است

[ad_1]

احمد موقری روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه دستگاه های مسوول مکلف به اجرای سند جامع پیشگیری از خشونت هستند، افزود: در صورت تحقق سند جامع پیشگیری از خشونت در استان می توانیم بسیاری از نتایج زیان باری که در نتیجه درگیری‌ها به وجود می‌آید، را کاهش دهیم.

وی از تکمیل مراحل پایانی سند جامع پیشگیری از خشونت در استان خبر داد که خروجی تصمیم هیات اندیشه ورز استان بوده و بیش از ۱۵ دستگاه برای اجرای آن موظف شده اند.

موقری اظهار داشت: لازمه اجرای دقیق این سند راه اندازی دبیرخانه است که پس از تشکیل دبیرخانه طی روزهای آینده در فرمانداری تبریز، وظایف برنامه های اجرایی طی ابلاغیه ای به دستگاه ها ارسال خواهد شد و پس از شروع برنامه ها و ارسال ابلاغیه ها از طریق این معاونت، وظایف محوله پیگیری خواهد شد.

وی با بیان این‌که جرایم مرتبط با خشونت در استان آمار بالایی دارد، افزود: با مشارکت دستگاه های مرتبط تلاش می شود میزان خشونت در جامعه کاهش یابد.

موقری ادامه داد: جرایمی همچون توهین و اهانت، تهدید، نزاع دسته جمعی، ایراد ضرب و جرح عمدی  به لحاظ فراوانی در سال گذشته و سال جاری جزو جرایم اولویت ‌دار و نخست آذربایجان شرقی بوده است.

وی اضافه کرد: با توجه به آمار جرایم مرتبط با خشونت، با تدوین سند فوق ضمن برنامه ریزی های فرهنگی و اجتماعی در راستای ارتقای تاب آوری اجتماعی تلاش خواهد شد.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل آذربایجان شرقی گفت: جرایمی که در حوزه خشونت اتفاق می‌افتد مثل درگیری‌های خیابانی بر سر پارک خودرو، سبقت و تصادف جرایم سنگینی نیستند اما گاهی منجر به بروز حوادث ناگوار می‌شود.

موقری با بیان اینکه بر اساس مبانی دین اسلام بر خویشتن داری در زمان خشم و عصبانیت توصیه شده است، بر ضرورت فرهنگ سازی در کاهش میزان خشونت در جامعه تاکید کرد و اظهار داشت: سند جامع پیشگیری از خشونت استان در سه محور طراحی و پیش بینی شده است که به ترتیب شامل محورهای پیشگیری‌های همگانی، پیشگیری‌های انتخابی و پیشگیری‌های موردی است.

وی اضافه کرد: در این مسیر دستگاه قضایی نیز وظیفه راهبری و نظارت را برعهده دارد تا به اهداف مشخص شده در سند برسیم و شاهد کاهش میزان خشونت در جامعه باشیم.

[ad_2]

Source link