آتش اختلاف ۲ کشاورز به جان مراتع بوکان افتاد

[ad_1]

سیامک صدقی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اختلاف ۲ کشاورز در روستای «زیراندول» از توابع بخش مرکزی این شهرستان و عصبانی شدن یکی از آنها باعث شد که وی قسمت کوچکی از مزارع همسایه خود را آتش بزند که وزش باد باعث انتقال این حریق به مراتع این روستا شد.

وی با بیان اینکه این حادثه روز گذشته در منطقه «ایل گورک» اتفاق افتاد، اضافه کرد: در این حادثه علاوه بر بخشی از زمین زراعی، ۳.۷ هکتار از مراتع این روستا نیز طعمه حریق شد که با اقدام به موقع و همکاری روستاییان، دهیاران و اعضای شورای روستا آتش مهار شد.

وی افزود: پس از تشکیل  پرونده و  شکایت از فرد خاطی پرونده  به مراجع قضایی شهرستان ارجاع داده شد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بوکان گفت: منطقه ایل گورک بیش از ۵۰ کیلومتر از مرکز شهرستان فاصله دارد و دارای مناطق سخت‌گذر زیادی است که عملیات اطفای حریق را در منطقه کند می‌کند.

«صدقی»، ادامه داد: این نخستین حادثه آتش سوزی در مراتع این منطقه بود که خوشبختانه با حضور روستاییان همچنین همیاران طبیعت و اعضای سازمان‌های مردم نهاد کنترل و از سرایت آن به دیگر اراضی کشاورزی و مراتع این روستا جلوگیری شد.

وی گفت: آتش سوزی در مراتع و جنگل ها همه ساله به وقوع می پیوندد که بر اساس بررسی های به عمل آمده ۹۵درصد علل وقوع این گونه آتش سوزی ها عامل انسانی است .

وی اظهار داشت: با توجه به آتش‌سوزی‌های متعدد در سطح کشور به ویژه حریق جنگل‌های زاگرس و افزایش علوفه ناشی از بازندگی‌های فراوان در سال‌جاری، خطر گسترش آتش‌سوزی در مراتع این شهرستان بخصوص در مناطق ایل گورک زیاد است.

وی گفت: شهروندان در صورت تردد و تفریح در طبیعت از رهاکردن خاکستر آتش و ته سیگار و کشاورزان منطقه نیز از آتش زدن کاه در  زمین زراعی خود بعد از برداشت محصول باید به‌طور جد خودداری کنند.

در شهرستان بوکان ۱۴۰ هزار هکتار مرتع وجود دارد که ۳۰ هزار هکتار آن مراتع درجه یک با پوشش مناسب، ۷۰ هزار هکتار مراتع درجه ۲ با پوشش متوسط و بقیه مراتع درجه سه با پوشش ضعیف است.

[ad_2]

Source link